sa konala v dňoch 19. až 22. augusta v Levoči.
"Na tejto medzinárodnej konfrencii sa zúčastnilo viac ako 125 expertov a občianskych aktivistov z 13 krajín. Témou bolo spoločne hľadať odpovede ako zmierňovať negatívne dôsledky klimatických zmien, riziká z povodní, súch i živelných pohrôm, mať dostatok vody pre ľudí, potraviny a pre prírodu. Prezentácie účastníkov dali skvelú príležitosť porovnávať stav poznania hydrologického cyklu a čo z toho vyplýva pre ekonomický i sociálny rozvoj komunít žiť kultivovane v zdravom životnom prostredí bez rizík a konfliktov o vodu," povedal Kravčík.
Podľa jeho slov základným smerovaním, ktoré sa vo svete teraz presadzuje, je plošná ochrana a obnova vôd v povodiach v lesohospodárskej, poľnohospodárskej a urbárnej krajine ako priorita pre riešenie vodohospodárskych problémov kdekoľvek na svete.
"Čiže nie bodová ochrana, čo značí stavanie priehrad. Žiaľ, naši vodohospodári to ešte nepochopili a preto opäť presadzujú postavenie priehrady na Tichom potoku. My presadzujeme už 10 rokov plošnú ochranu a paradoxom je, že naše myšlienky sú akceptované v zahraničí a nie na Slovensku. Účastníci konferencie prijali Levočský protokol ako dokument pre politickú intervenciu na rôznych úrovniach. Je potrebné zastaviť vysušovanie krajiny, lebo tým sa narúša ochranný obal atmosféry. To sa dá jedine zavodňovaním krajiny."
Ale ako dodal M. Kravčík, predsa sa už len blýska na lepšie časy:
"Je potešujúce, že hydrológovia už priznali, že nás v budúcich rokoch čakajú ďalšie suché letá a následne povodne. My sme na tento vývoj upozorňovali už pred piatimi rokmi a nikto nás nebral vážne. Teraz to však už uznávajú. Lenže kým oni to priznali až teraz, my už máme pripravené aj riešenia. A tými sú opätovné obnovy vôd."
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári