prihlášky sú spracované. Na spracovanie ostali dodatky, tento proces potrvá zhruba mesiac. Počet prihlášok sa však ešte môže zvýšiť, pretože veritelia si môžu svoje pohľadávky prihlasovať až do termínu prieskumného pojednávania. "Predbežný termín prieskumného pojednávania je január budúceho roku," uviedol správca konkurznej podstaty JUDr. Jozef Mižák.
Veritelia prihlásili pohľadávky, ktorých oprávnenosť sa bude posudzovať, v celkovej výške 1,8 miliardy korún. Asi desiati z nich zverili firme veriac v lukratívne zúročenie svojich vkladov sumu prevyšujúcu milión korún. Klienti uzatvárali s nebankovou inštitúciou zmluvy o pôžičke aj zmluvy o tichom spoločenstve. Okrem záväzkov voči týmto drobným veriteľom má firma aj záväzky pochádzajúce z obchodného styku. Ide o sumu 19 miliónov korún, ktorú si voči eseročke nárokuje 143 veriteľov.
Čo je v majetku spoločnosti v konkurze? "Tak toto neviem," poznamenal JUDr. Mižák. "Konateľ spoločnosti dostal štyri výzvy na odovzdanie účtovnej evidencie, zatiaľ mi ju však neodovzdal napriek povinnosti urobiť tak do 14 dní, a tak tieto veci riešim cez orgány činné v trestnom konaní. Bez tejto evidencie neviem zostaviť súpis majetku. Zatiaľ môžem vychádzať len z dohadov. Zákon hovorí, že konateľ mi má odovzdať súpis aktív a pasív, zoznam veriteľov, účtovné knihy a musí mi to vlastnoručne podpísať. Ja potom porovnávam to, čo mi on podpísal s tým, čo reálne nájdem. Konateľ mi sťažuje prácu a marí priebeh konkurzného konania. V takomto prípade mám jedinú možnosť - podať trestné oznámenie, ale mne to nerieši priebeh konkurzu. Nikto ho nemôže prinútiť podpísať súpis aktív a pasív a pritom je to nevyhnutné. Inak môže pri nezrovnalostiach tvrdiť niečo, čo mu nebudem môcť dokázať a zvrhne sa to na tvrdenie voči tvrdeniu."
Podľa predbežných zistení firma nemá žiadny nehnuteľný či hnuteľný majetok. Majetok má len v pohľadávkach a v určitých právach. Výšku pohľadávok je ťažké špecifikovať, pretože viaceré z nich sú predmetom súdnych sporov. AGW s. r. o. je v spore napríklad s daňovým úradom či mestom.
Aký bol vlastne predmet podnikania spoločnosti? Čo robila eseročka s peniazmi, ktoré vybrala od veriteľov? "Tieto peniaze išli ďalej na akciovú spoločnosť do jej základného imania, za čo eseročka dostala akcie AGW, a. s. Od akciovky si následne peniaze v prípade potreby požičiavala, samozrejme s určitým úrokom. Firma mala určité obchodné aktivity, obchodovala s pohľadávkami. Obe spoločnosti, dcéra aj matka, mali totožný predmet podnikania."
* * *
Veritelia s uznanými pohľadávkami nemusia ísť na prieskumné pojednávanie
Po tom, čo sa eseročka dostala do problémov, mnohí drobní veritelia prijali ponuku AGW a vymenili svoje pohľadávky voči eseročke za akcie AGW, a. s. Vyvstala tak otázka, kto je vlastne akcionár a kto veriteľ firmy v konkurze. Pohľadávky tých, ktorí prevzali akcie a napriek tomu sa prihlásili so svojou pohľadávkou voči eseročke, budú v rámci konkurzu popreté. Ak si veritelia myslia, že by ich nároky mali byť uspokojené v rámci konkurzu, môžu vyvolať incidenčné žaloby prostredníctvom súdu. Takýchto ľudí však môžu byť stovky, ak nie aj tisícky a tak môže byť takýchto incidenčných sporov vedených na súde neúrekom. Teoreticky vzaté mohli by sa zlúčiť viaceré žaloby do jednej, je už však vecou žalobcov, či sa rozhodnú zjednotiť.
Veritelia stáli pred dilemou, či prevziať akcie, alebo ostať veriteľmi eseročky. Ani dnes sa ešte nedá povedať, ktorá z alternatív pre nich bude znamenať vrátenie väčšej časti ich peňazí. Správca ešte nevie, koľko majetku sa mu podarí vrátiť do firmy, respektíve koľko sa ho podarí preukázať. Rovnako tak ešte nie je možné povedať, aký bude výťažok z odpredaja majetku a koľko percent pohľadávok sa veriteľom vráti. Je zrejmé, že akciová spoločnosť určitý majetok má. Akcionári by v prípade zisku AGW a. s. mohli poberať dividendy, v prípade likvidácie by dostali likvidačný zostatok. Či firma niekedy dosiahne zisk a dividendy vyplácať bude, nevedno, rovnako tak si nikto netrúfne odhadnúť výšku prípadného likvidačného zostatku. Za zmienku stojí, že veriteľom eseročky v konkurze je aj samotná akciovka. Pohľadávka sa opiera o pôžičky, ktoré AGW a. s. poskytovala eseročke.
Správca konkurznej podstaty komunikuje so Združením poškodených občanov, ktoré má sídlo v Banskej Bystrici, ale pobočky má aj v ostatných mestách Slovenska. Po spracovaní dodatkov pravdepodobne v októbri chce správca odovzdať združeniu informácie o uznaných pohľadávkach, aby na prieskumné pojednávanie zbytočne nechodili veritelia, ktorých pohľadávky boli uznané.
(kla)
* * *
Spor s mestom Košice o 52 miliónov speje k mimosúdnej dohode
V súdnom spore, ktorý proti mestu Košice vedie spoločnosť AGW, s. r. o. o 52 miliónov korún, boli vykonané znalecké posudky a proces smeruje k mimosúdnej dohode. Mimosúdnym vyrovnaním by sa jednak spor vyriešil rýchlejšie, ale správca by ušetril aj na súdnych poplatkoch, ktoré v tomto prípade predstavujú 600 tisíc korún.
Jadro tohto súdneho sporu spočíva v pôvodnej snahe AGW, s. r. o. odkúpiť od istej českej banky jej pohľadávku voči mestu. V tomto duchu už bola aj podpísaná zmluva o budúcej zmluve. Mesto malo svoj záväzok uhradiť už priamo AGW. Ceny vysporiadania pohľadávky sa však mestu zdala byť nevýhodná. Bolo to v čase finančnej reštrukturalizácie, banky túto transakciu neodporučili a tak od nej mesto odstúpilo. K predaju pohľadávky mohlo dôjsť len so súhlasom veriteľa, teda mesta. Neuskutočnením transakcie AGW prišla o zisk a svoju škodu vyčíslila na 52 miliónov korún, ktoré si nárokuje od mesta.
(kla)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári