ulici. To teda znamená, že aj napriek obavám z konca uplynulého školského roka bude ten nadchádzajúci spustený.
"Na žiadosť mesta súhlasilo Ministerstvo školstva SR s vyradením ZŠ Exnárová zo siete základných škôl a zriadilo sa v nej gymnázium. Zatiaľ nie je definitívne doriešená otázka materskej a základnej školy Poľná v MČ Košická Nová Ves. Aj tejto školy sa na základe rozhodnutia poslancov mestského zastupiteľstva dotkne projekt racionalizácie siete škôl," hovorí vedúci oddelenia školstva na magistráte Štefan Kandráč.
Do košických základných škôl bude v tomto školskom roku chodiť 24-tisíc 457 detí, pričom vlani ich bolo o necelých 400 viac. "Od roku 1999 doteraz ubudlo na košických základných školách 3922 žiakov. Ak predpokladáme, že v priemernej 22-triednej škole je 660 žiakov, za posledné štyri roky obrazne povedané zaniklo šesť škôl. Počet prvákov sa neustále znižuje. Predovšetkým na starších sídliskách, kde pred časom chodili deti do školy v dvoch zmenách, dnes s ťažkosťami otvárame dve prvé triedy. V Košiciach fungujú školy, ktoré sú vyťažené na menej ako 50 percent kapacity. V niektorých je len 60 či 90 žiakov," vysvetľuje Štefan Kandráč.
V okrese Košice III. je situácia najvypuklejšia kapacity v školách sú využívané len na necelých 60 percent. Mesto si pritom údajne nemôže dovoliť financovať takéto neefektívne prevádzky. Počet žiakov v košických základných školách poklesol v posledných dvoch školských rokoch o deväť percent. Aj preto sa pripravuje racionalizácia siete škôl a školských zariadení. "Tento proces bude určite náročný. Ukazuje sa však ako nevyhnutný, pretože nedostatok finančných prostriedkov na prevádzku škôl nedovolí mestu udržiavať v chode nedostatočne naplnené školy. Veľa sa očakáva od pripravovaného zákona o financovaní škôl, ktorý je v súčasnosti v pripomienkovom konaní. Základná zmena sa týka financovania škôl nie podľa počtu tried, ako to bolo doteraz, ale podľa počtu žiakov. Financovanie na jedného žiaka vítame, ale zároveň žiadame, aby boli stanovené reálne normatívy. Ministerstvo financií musí stanoviť reálnu výšku nákladov, ktoré sú nevyhnutné na prevádzku a odzrkadľujú všetky potreby škôl. Musí v nich byť zohľadnená súčasná cenová úroveň jednotlivých energií, aj ich ďalší možný nárast. Práve platby za dodávky tepla, elektriny a vody tvoria najvyššie položky v rozpočtoch škôl," zdôvodňuje vedúci oddelenia školstva.
V rozpočte školstva na rok 2003 je pre právnické subjekty plánovaných v kapitole tovarov a služieb vyše 98 miliónov korún a z toho na energie treba vynaložiť 77,5 milióna Sk. "Za prvý polrok už bolo vyčerpaných 35,8 milióna, pritom školy stále ťažia aj neuhradené faktúry za energie vo výške 25,7 milióna korún. Podobne nepriaznivá situácia je aj v kapitole materiálov a služieb, kde z rozpočtovaných 10 miliónov bola za polrok vyčerpaná polovica. Tieto peniaze boli použité len na nevyhnutné havarijné opravy."
V okrese Košice-okolie otvorí dnes svoje brány 39 malotriednych a 32 plneorganizovaných škôl. "Vyzerá to tak, že všetky školy začnú školský rok. Menšie problémy sú v personálnej otázke, pretože chýba niekoľko učiteľov. Proste nenastúpili," povedal nám vedúci oddelenia metodiky a riadenia Odboru školstva Okresného úradu Košice-okolie Imrich Varga.
Podľa vedúcej oddelenia hospodársko - riadiacich činností Ing. Viery Kováčovej školám chýba niekoľko miliónov korún hlavne na energie. "Tento nelichotivý stav sa so školami ťahá už niekoľko rokov. Dnes ťažko predpokladať ako bude vyzerať situácia v zime, ak nebude na uhlie, či zaplatenie médií. Našťastie však mzdové prostriedky máme zabezpečené. Čo sa týka peňazí na energie o tie sa už teraz musia hlásiť zriaďovatelia škôl, čiže príslušné obce," uviedla Ing. Kováčová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári