organistka Mária Demeterová. Okolo vládol nezvyčajný ruch, keďže tu usilovne pracuje organové združenie Mixtúra 4 Fach na obnove nástroja.
"Je to niečo, ako keď sledujete dieťa, ako rastie, vidíte jeho prvé krôčiky, dospievanie, choroby, vždy je to iné," poznamenal Gerard Gillen na adresu pracovného neporiadku okolo.
"Organ je vždy súčasťou architektúry, v ktorej sa nachádza. Tento nástroj je na najkrajšom mieste, aké len môže byť, v nádhernej gotickej katedrále. Má výborný zvuk a to všetko dokopy mi dáva aj dobrý pocit pri hraní," rozhovoril sa tento profesor na hudobnom oddelení Univerzity v Dubline, ktorý v roku 1994 obdržal vo Vatikáne Rytiersky rád sv. Gregora.
Po prvý raz tu bol v roku 1991, koncertoval so Štátnou filharmóniou Košice, predstavil sa už aj v Žiline a v Piešťanoch. "Slovensko je nádherné miesto s prekrásnymi horami, jazerami, nehovoriac o historických mestách, kde vládne starodávny duch, ale pritom sú veľmi kultivované," pochválil.
Za tie roky, čo koncertuje vo svete, všimol si, že v každej krajine znejú organy inak. Práve preto rád interpretuje Bacha v Nemecku, Duruflého vo Francúzsku a podobne.
Gerard Gillien je titulárnym organistom v Dublinskej katedrále a ako tvrdí, ťažko by ju porovnával s Dómom sv. Alžbety, keďže jeho chrám má "len" 175 rokov.
Dramaturgia dnešného košického koncertu írskeho organistu je pestrá, prednesie diela autorov 17. až 20. storočia. Prečo práve takýto výber? "Urobil som zámerne takýto mix, aby som ukázal, ako sa menila organová hudba v rozpätí štyristo rokov. Dúfam, že si z toho každý niečo vyberie," tvrdí.
Organový recitál Gerarda Gillena sa uskutoční v Dóme sv. Alžbety dnes o 20. hodine. Podujatie zapadá do rámca Košického kultúrneho leta 2003.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári