Korzár logo Korzár Košice
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

P. Rusko: Policajní vyšetrovatelia si mojim obvinením splnili politickú úlohu

Košice - Dve hodiny pred polnocou skončilo v sobotu rokovanie krajskej rady ANO, na ktorom sa zúčastnil aj podpredseda NR SR a šéf aliancie Pavol

Rusko. Hoci ten už pomaly chystá výbavičku pre svojho druhého potomka, momentálne sa jeho meno spomína najmä v súvislosti so šiestimi trestnými činmi vydierania, ktorých sa mal dopustiť. Aj o nich sme sa porozprávali s P. Ruskom.

Všetkých osem krajských rád ANO vám vyjadrilo svoju podporu. Čo to pre vás znamená?

- Človek nie je stroj a občas potrebuje počuť, že ľudia okolo neho mu veria a cítiť, že to jeho snaženie má a aj v budúcnosti bude mať zmysel. Krajské rady dopadli absolútne jednoznačne a bez akýchkoľvek turbulentných názorov.

Skryť Vypnúť reklamu

Po pánoch Nemcsicsovi a Opaternom sa nenašiel už ani jeden kritik?

- Nie. Je to dôsledok toho, že obaja nemajú v regiónoch vôbec žiadnu podporu ako aj ich doterajšieho pôsobenia v strane. Tie ich verejné vystúpenia boli len poslednou kvapkou, ktorou pretiekol pohár.

V pondelok rokuje vaše Predsedníctvo, čo budete robiť s oboma "vzbúrencami"?

- Predsedníctvo dostalo od KR jasné odporúčanie, ďalší postup sa navrhol už aj na nedávnom gulášovom posedení v Pezinku. Budeme od nich požadovať, aby sami odstúpili z funkcií v exekutíve. Ak by to nemali v pláne, Predsedníctvo ANO vyzve premiéra Dzurindu, aby ich oboch odvolal.

Máte už za nich nejakých náhradníkov?

- Áno, ale ich mená sa okrem funkcionárov ANO sa ako prvý oficiálne dozvie až premiér Dzurinda.

Skryť Vypnúť reklamu

Vraj by jeden z nich mohol byť východniar.

- ... (úsmev) Už onedlho sa všetko dozviete. Uvoľnia sa pozície ministra, štátneho tajomníka a poslanca, nemôže sa stať, aby všetky pripadli jednému kraju.

V piatok dostal Úrad špeciálneho prokurátora od policajného vyšetrovateľa návrh na zbavenie vašej poslaneckej imunity. Vyšetrovateľ vás chce stíhať pre podozrenie zo spáchania šiestich trestných činov vydierania a hrubého nátlaku, ktorých ste sa mali dopustiť voči bývalému šéfovi Drukosu F. Mojžišovi a generálnemu riaditeľovi Slovenských elektrární Miroslavovi Rapšíkovi. To sú dosť závažné podozrenia...

- Policajný vyšetrovateľ si týmto len splnil svoju politickú úlohu, ktorú dostal od svojich nadriadených z KDH na ministerstve vnútra... Všetkých päť obvinení s pánom Mojžišom sú rovnaké nezmysly ako to šieste s pánom Rapšíkom. On je na dovolenke a o ničom nevie, ja som tu, a tiež o ničom takom neviem. Zaujímavé ale je, že vyšetrovateľ ma napriek tomu obviní z toho, čo malo byť predmetom nášho rozhovoru.

Skryť Vypnúť reklamu

S pánom Rapšíkom ste sa však prednedávnom stretli v markizáckom Fayn Clube, takže o niečom ste asi museli hovoriť...

- To je nezmysel.

Nikdy ste sa nestretli?

- Tak áno, streli sme sa a čo? Je to trestný čin? On nevie o tom, že som sa mu akože vyhrážal, ja neviem o tom, len vyšetrovateľ niečo vie. Veď to sú päťdesiate roky a štýl udaj svojho suseda.

Firma manželky M. Rapšíka vraj mala dostať z elektrární zákazku za sto miliónov korún. Viete niečo o tejto kauze?

- Vôbec nič a ani ma to nezaujíma. Dozvedel som sa to až teraz.

Teda chcete povedať, že je výmyslom obvinenie, v ktorom ste sa mali vyhrážať pánovi Rapšíkovi, že ak nevymení riaditeľov všetkých odštepných závodov SE, odvysiela sa v Markíze reportáž o spomínanej zákazke jeho manželky?

- Spýtajte sa pána vyšetrovateľa ako k tomu prišiel. Veď sa rozprávali tí ľudia s Rapšíkom, či také niečo povedal. Jeho odpoveď znela nie. Je to absolútna hlúposť, o niečom takom sme sa vôbec nerozprávali.

Lenže pán Rapšík práve počas dovolenky svojho nadriadeného - ministra hospodárstva R. Nemcsicsa vymenil týchto riaditeľov. Musel mať nejaký dôvod.

- Je to jeho problém, prečo to urobil. My sme sa o jeho manželke vôbec nerozprávali.

Teda urobil to len tak?

- Ešte raz vám hovorím, mňa obviňuje vyšetrovateľ, že som ho vydieral. Je to jedno nekonečné svinstvo. Pán Rapšík, ani ja o ničom nevieme. Opakujem, pod pokrývkou KDH sa tu rozmáha štýl udaj svojho suseda. Je tu strach z polície a vyšetrovateľov, ktorí si môžu dovoliť všetko. Tento prípad je podobný ako by som vás teraz pán redaktor obvinil z toho, že ma vydierate, no zároveň by som o tom nikomu nepovedal. Odkiaľ by sa to potom hocikto dozvedel?

Tak potom čo týmito obvineniami podľa vás sledujú vyšetrovatelia?

- Všetko je účelovo vykonštruované. Ide iba o politickú pomstu. Celé sa to naštartovalo v čase, keď sme boli v ostrom konflikte s KDH a ministrom vnútra V. Palkom. A pán Mojžiš sa po 2,5 roku práve teraz spamätal a vytiahol to. Veď hoci tento človek je obvinený z niekoľko miliardových podvodov, stačí keď si vymyslí, že som ho chcel dať zavraždiť a dostane štátnu ochranu. Ja chodím po prokuratúre a vysvetľujem, že som si neobjednal jeho vraždu... Človek, ktorý má byť dávno v base, lebo sú tam všetci, ktorí sú podozriví zo spáchania takých závažných trestných činov, si chodí po Slovensku a tvári sa ako jediný spravodlivý. S pištoľou za pásom prichádza na výsluchy a vymýšľa si jednu nekonečnú sprostosť za druhou. Navyše neprešiel ani kontrolou na detektore lži.

Vyšetrovateľ vás obviňuje celkovo z piatich vydieraní Františka Mojžiša, ktorých ste sa mali dopustiť v rokoch 1998 až 2001. Ako sa k tomu postavíte?

- Akých päť vecí? Podstatou toho všetkého je to, že som ho k tomu mal donútiť.

Donútili ste ho k niečomu?

- Áno, dokonca s devinou pri hlave... A prečo päť a nie dvadsaťkrát som ho donútil k niečomu? Ale vážne. On si spomenul, že som ho nútil požičať peniaze, financovať stranu, no žiadne nám mimochodom doteraz nedal... Nútil som ho aj postaviť dom pre Pročka, no žiaden nepostavil.

Jožo Pročko však má nový dom.

- Áno, ale nie od Mojžiša! Postavil a kúpil si ho sám. Alebo s niekým iným, no nebolo to s Drukosom. Pýtal som sa Mojžiša, či sa nehanbí za to, ak tvrdí, že to musel robiť, no Pročkovi žiaden dom nepostavil. A čo sa stalo? Ako si mohol dovoliť nepostaviť ten dom, keď sa ma tak strašne bál? A nestalo sa nič, žiadne zničenie Drukosu sa reportážami v Markíze nekonalo.

F. Mojžiš sa však vyjadril, že ste ho niekoľkokrát mali vydierať.

- Presne túto otázku mu položil aj vyšetrovateľ. Pán Mojžiš na to odpovedal, citujem, „pán Rusko sa predo mnou niekoľkokrát zmienil o tom, že Markíza príde natočiť rady čakajúcich pred pobočkami Horizontu a BMG Invest. Ja som si uvedomil, že ak to urobí, Drukos skončil."

Zmienili ste sa pred ním o tejto možnosti?

- Nie. A keby aj som stokrát pred ním povedal, tak to asi nie je dôvod na moje už 5 mesiacov trvajúce vyšetrovanie orgánmi činnými v trestnom konaní obzvlášť závažnej trestnej činnosti. To sme sa kam dostali? Do päťdesiatych rokov, kde jeden človek mohol podľa vlastného tvrdenia poslať do basy celé rodiny, kamarátov a kolegov, len preto, lebo bol ten ´náš´.

Prečo si myslíte, že sa o vašich celkovo šiestich obvineniach hovorí práve v týchto dňoch? Ak by vás predsa štátna moc chcela bezdôvodne skompromitovať, urobí to až pred voľbami a nie teraz.

- Spýtajte sa ich... Prečo to pán Mojžiš neprišiel a nepovedal už predtým? Lebo sme neboli v konflikte a V. Palko nebol ministrom vnútra. Namiesto neho tam sedel normálny korektný človek Ivan Šimko. On by niečo také nikdy nedopustil.

Teda V. Palko nie je na rozdiel od svojho predchodcu korektný?

- Odkedy je ministrom V. Palko, polícia sa zneužíva na politickú objednávku. Hlúposti o nezávislých vyšetrovateľoch nech rozpráva starej mame a nie nám. On im totiž dáva aj odmeny a závisia od neho. Je to obludné, keď si na vás niečo vymyslím a vy viete, že to nie je pravda. Je to hrubý nátlak?

Chcete povedať, že ani jedno z poltucta obvinení sa nezakladá na pravde?

- Jednoznačne. Všetko to slúži iba na politickú diskreditáciu ANO. KDH sa totiž riadi mottom pána Čarnogurského, že po komunizme je ich najväčším nepriateľom liberalizmus a ten predstavujeme na Slovensku my. Navyše, je tu jedna zásadná vec. Ja som si do politiky nepriniesol problémy z minulosti. Oni vznikli teraz a to len preto, že som v politike. Keby som do nej nevstúpil, nič by sa teraz nevyšetrovalo.

V utorok po zasadnutí Koaličnej rady to vyzeralo, že sa vaše naštrbené vzťahy podarilo narovnať. Teraz sa to už zrejme nebude dať povedať.

- Je to vždy o zodpovednosti všetkých štyroch strán.

Môže sa súčasná koalícia rozpadnúť aj vďaka vášmu prípadu?

- Ak dospejeme k názoru, že sa tu zneužíva polícia na presadzovanie vôle jednej politickej strany, a ja už mám dôkazy, že tomu tak je, tak sa potom bude treba vážne zamyslieť nad tým, či režim, ktorý sa takto správa máme podporovať.

Aké konkrétne dôkazy máte?

- Vyčkajte do budúceho týždňa, pokiaľ ich zverejníme. Budete prekvapení...

Ak vás koaliční poslanci zbavia imunity v NR SR, bude to znamenať odchod ANO z koalície?

- Ak sme presvedčení, že naši partneri zneužívajú svoje postavenie na naše vyšetrovanie a diskreditáciu a ANO je pre nich triednym nepriateľom, musíme s tým niečo robiť. Postup, ktorí vyšetrovatelia použili proti mne, mi dáva mnoho dôvod myslieť si to. Všetci koaličné strany majú svojich ľudí na ministerstve vnútra okrem ANO, pretože sme malí, neposlušní a liberálni. My tam nemáme šancu strčiť ani nos, lebo ináč by sme sa dozvedeli o všetkých tých prehmatoch, ktoré sa voči nám pripravovali.

Odídete ANO z koalície alebo nie?

- Moja imunita nie je dôležitá, vyšetrovateľom budem hovoriť presne to, čo teraz vám. Týmito nehoráznosťami si Mojžiš kupuje vlastnú beztrestnosť. Som zvedavý na ich dôkazy okrem tvrdenia stretli sme sa a povedal mi to. Ani na jednom materiáli alebo zmluve nie je môj podpis. To rovno môže prísť hocijaký reklamný klient Markízy povedať, že nám dali 40 miliónov a nie 30 ako chceli, lebo tých zvyšných desať museli preinzerovať z obavy, aby televízia o nich niečo nenakrútila. Potom sa môžem už rovno upáliť...

Ako vidíte tú sedemčlennú skupinu, ktorá škodí Slovensku a SDKÚ?

- Po skúsenostiach, ktoré máme z určitými praktikami a prepojeniach, o ktorých vieme, si naozaj nemyslím, že nič také nie je možné. Ak existuje ale skupina, ktorá vedome škodí SIS alebo SDKÚ, tvrdím, že je aj skupina, ktorá vedome škodí a snaží sa zničiť a rozložiť ANO. Dokonca niektoré rovnaké mená by sme našli v oboch týchto skupinách...

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 3. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 4. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 5. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 3. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Keď ekológia spája
 6. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 7. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 10. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 234
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 144
 3. Od Česka až po Jadran 3 990
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 441
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 262
 6. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 171
 7. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 087
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 025
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 694
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 215
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Rokovať o Mikulcovi a policajnom prezidentovi Kovaříkovi žiada Sme rodina.


3 h
Potvrdenie o očkovaní potrebujete na vstup na Eiffelovku, od víkendu pribudnú aj interiéry reštaurácií a barov. Mnohé miesta ponúkajú aj rýchlotesty priamo na mieste.

Zdravotníkov povinne očkujú viaceré štáty.


10 h
Peter Tkačenko

So vstupom do Európskej únie sa zrodil nárok na život ako v Štokholme či v Berlíne.


8 h
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová prichádza na predsedníctvo strany v Bratislave.

Kolíková zatiaľ svoj ďalší postup neoznámila


TASR 5 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop