Akcionárov bývalých košických železiarní oslovuje poštou priamo VSŽ, ktorú riadi Penta. Finančná skupina totiž presadila, aby boli akcie firmy stiahnuté z verejného trhu na burze, a povinná ponuka na prevzatie vyplýva teda spoločnosti zo zákona. Akcionári VSŽ môžu za každú svoju akciu dostať 89 korún.
Niektorí drobní akcionári upozorňujú, že cena je prinízka, keďže do VSŽ tento rok pritečie splátka 37,5 milióna dolárov za predaj hutníckeho jadra od amerických oceliarní U. S. Steel, ktorá zaplní účty spoločnosti. "Cenu sme stanovili v súlade so zákonom o cenných papieroch. Nemohla byť nižšia ako polročný priemer na burze (88,74 Sk) a nemohla byť nižšia ako polovica čistého obchodného imania pripadajúceho na akciu (87,95 Sk)," vysvetľuje Jaroslav Haščák z Penty.
Ochranné spoločenstvo minoritných akcionárov podozrieva Pentu, že účtovnými operáciami umelo znížila čisté obchodné imanie VSŽ, aby mohla za jednu akciu ponúknuť ľuďom necelých deväťdesiat korún. "Urobili tak nadmernou tvorbou rezerv. Je to síce v súlade so zákonom, ale ľudia tak prichádzajú o peniaze," myslí si Miloš Surovič z ochranného spoločenstva. VSŽ oznámili, že o predaj akcií je zo strany malých akcionárov napriek tomu veľký záujem.
Tí, ktorí ponuku Penty odmietnu a akcie VSŽ si nechajú, budú mať už len obmedzený priestor pre ich speňaženie v budúcnosti. "Akcie VSŽ už budú môcť predať len užšej skupine súčasných akcionárov a aj to za cenu, ktorá nebude tvorená ponukou a dopytom na voľnom trhu," povedal Surovič.
* * *
Akcionári VSŽ...
* môžu predať svoje podiely do 3. septembra po 89 korún za kus
* nemusia platiť poplatky do výšky 200 Sk za prevod akcií, ak ich predávajú cez Poštovú banku alebo VÚB
* ak sa rozhodnú svoje akcie nepredať, musia rátať s tým, že sa zmení ich forma zo zaknihovaných na listinné. Tie si budú musieť prevziať v sídle VSŽ.
(tv)
* * *
Čo to znamená, že akcie prestanú byť verejne obchodovateľné?
Košice - Drobní akcionári na poslednom valnom zhromaždení nemali šancu prehlasovať rozhodujúcich akcionárov. Jedným z výsledkov valného zhromaždenia je, že akcie prestanú byť verejne obchodovateľné. Čo to v praxi pre drobných akcionárov znamená, na to sme sa opýtali hovorkyne VÚB Ing. Silvie Nosálovej. Ak sa rozhodne drobný akcionár akcie si ponechať, znamená to, že ich nebude môcť v budúcnosti odpredať?
"Pre drobného akcionára to znamená, že svoje akcie VSŽ nebude môcť predať prostredníctvom obchodníka s cennými papiermi na verejnom trhu (Burze cenných papierov v Bratislave), kde cenu stanovuje trh - ponuka a dopyt. Bude ich môcť predať len prostredníctvom emitenta (VSŽ) a bude závisieť výlučne od VSŽ, či tieto akcie kúpi, a keď áno, tak za akú cenu."
(kla)
* * *
Predať akcie, či si ich nechať?
Košice - Predať akcie VSŽ, alebo si ich nechať? Takúto otázku nám kladú viacerí čitatelia. Určite ich sklameme - odpoveď si totiž musia dať sami. Kúpa akcií, trebárs aj VSŽ, je klasickou investíciou do cenných papierov, kde investor, v tomto prípade drobný akcionár, sám rozhoduje, čo a za koľko kúpi a kedy a za koľko predá. Každá investícia prináša profit, ale aj určité riziko.
V tomto prípade akcionár stojí pred úlohou, či prijme ponuku VSŽ a predá svoje akcie. Ak sa tak rozhodne, má istotu, že deklarovanú cenu za akciu skutočne dostane. Akcionár si však môže akcie aj nechať. Zákon hovorí, že každý akcionár sa môže podieľať na zisku firmy formou dividend. Tie sa však vyplácajú len v prípade vykázania zisku. V prípade likvidácie spoločnosti sa akcionári podieľajú aj na prerozdelení likvidačného zostatku. Koľko by to bolo v prípade VSŽ, si nik netrúfne odhadnúť. Je teda na každom akcionárovi, či sa rozhodne čakať, alebo predá svoje akcie teraz.
(kla)
* * *
VSŽ chce predĺžiť trvanie povinnej ponuky na prevzatie akcií
Košice - Spoločnosť VSŽ, a. s., Košice chce predĺžiť lehotu na prevzatie akcií z pôvodných 30 až na 51 kalendárnych dní. Ako nám povedal hovorca VSŽ Ing. Marián Boga, lehotu chcú predĺžiť kvôli enormnému záujmu zo strany drobných akcionárov. Zdôraznil však, že zatiaľ ide len o zámer zo strany VSŽ. Rozhodne o ňom s konečnou platnosťou Úrad pre finančný trh, ktorý má na vydanie rozhodnutia o predĺžení povinnej ponuky lehotu päť dní. Ak vydá súhlas s predĺžením ponuky, VSŽ to oznámi oficiálne prostredníctvom inzercie v médiách.
Doposiaľ, ako nám povedal hovorca M. Boga, na povinnú ponuku reflektovalo mnoho drobných akcionárov. K stredajšiemu dňu minulého týždňa sa zobchodovalo viac ako 136-tisíc kusov akcií. Povinnú ponuku na prevzatie svojich akcií VSŽ zverejnila 5. augusta. Najnovšie informácie naznačujú, že aj FNM prijme ponuku VSŽ a predá jej svoj 16,5-percentný podiel akcií. Ako povedala hovorkyňa fondu pre agentúry, FNM nebude stratový, hoci predáva za menej, ako kupoval. FNM totiž ako ostatným akcionárom v minulosti plynuli príjmy aj z dividend.
(kla)
Autor: Tomáš VELECKÝ & kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári