výtvarníkov z Poľska, Arménska a Slovenska.
"Snažil som sa sem priviesť kvalitných umelcov a som veľmi spokojný a tým, čo sa tu vytvára," prezradil Tadeus Bloński, maliar, kurátor podujatia a zároveň aj autor myšlienky. Ako dodal, toto je prvý ročník a mal by sa konať každý rok. Workshop Jahodná Art podporuje aj Ministerstvo kultúry.
Dojmy z prechádzok po okolí spracúvajú výtvarníci v "ateliéri". Stala sa ním kaviareň a pri inšpirácii im pomáhajú príjemné tóny džezu.
Ako zhodne potvrdili všetci umelci, väčšinu z nich podnietila najmä hviezdami posiata augustová obloha nad Jahodnou. Nočné nebo zlákalo aj Krzystofa Bojarczuka z Nového Sadu, ktorý maľuje cyklus abstraktných obrazov zachytávajúcich zmeny nálad v okolitej prírode, rannú hmlu, slnko, večerné zmrákanie.
"Na takýchto tvorivých stretnutiach načerpám vždy množstvo podnetov od kolegov," prezrádza.
Zvláštnu techniku si vybral grafik Jacek Mrówczyk z Krakova. Vytvára koláže z kôry rôznych stromov, zaujali ho ich štruktúry. Hovorí slušnou slovenčinou, keďže vyštudoval na Vysokej škole výtvarnej v Bratislave. Učí na krakovskej akadémii a zaoberá sa aj grafickým dizajnom.
Armén Suren Vardanian sa usadil v Poľsku a je známym knižným ilustrátorom. Vychádza z perfektne až filigránsky zvládnutej kresby tenkým večným pierkom. Obľubuje ženské akty a ako povedal, jeho veľkým vzorom je Albín Brunovský. Ako študent videl jeho práce v katalógu.
Slovensko reprezentuje textilná výtvarníčka Štefánia Gajdošová - Sikorska. Objavuje nové a nové dezény na hodvábe a pustila sa aj do objektu, ktorý chce vytvoriť z papierových obrúskov.
"Doniesla som si rám na tkaný gobelín, ale to je veľmi pomalá technika. Poslúžil mi na natiahnutie hodvábu. Aj ja som sa podnietila oblohou. Pustila som aj do olejomalieb, lebo som si povedala, keď mám možnosť, vyskúšam si všetko," tvrdí.
Manželia Bloński sa priznali, že toto je vlastne prvá príležitosť tvoriť spolu v jednom ateliéri.
"Preto máme teraz obaja na obrazoch podobnú farebnú škálu. Asi nás to ovplyvňuje. Inak máme každý svoj ateliér, Tadek tvorí na chalupe a ja v meste. Toto je skutočne ojedinelá príležitosť," smeje sa Zdenka Blońska.
Workshop Jahodná Art 2003 sa skončí v nedeľu a práce, ktoré tu vznikli budú potom putovať po viacerých slovenských galériách. Reprezentatívny výber uvidia v Bratislave, Trenčíne, možno, že aj v Martine, v Moldave nad Bodvou a v novembri sa predstaví v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári