septembra otvoriť svoje brány. Túto informáciu nám včera potvrdil predseda košického VÚC Rudolf Bauer.
Niektoré školy vstúpia do nového školského roka s krajšími priestormi, keďže v nich cez prázdniny prebehli rekonštrukcie striech, okien, spríjemnili sa učebne a sociálne zariadenia. Okrem toho by školy mali dostať aj 13 miliónov z minulororočného zrejme posledného rozpočtového prebytku košického VÚC. Tieto peniaze budú využité na investície, ktoré im neskôr prinesú úsporu výdavkov vďaka úsporám energie a médiách. Hoci školy v pôsobnosti samosprávneho kraja majú pre tento rok z decentralizačnej dotácie sľúbených vyše 132 miliónov korún, iba na investičné akcie by potrebovali navýšiť rozpočet minimálne o 96 miliónov korún. Okrem toho školy minú tento rok viac aj kvôli vyšším cenám za energiu a médiá. Aj preto VÚC požadoval navýšenie rozpočtu v tomto smere o 45 miliónov korún potrebných pre udržanie chodu škôl. Ministerstvo školstva však chce pre všetkých osem samosprávnych krajov rozdeliť iba 103 miliónov korún. "Aj z toho vidíte, že naše požiadavky nebude uspokojené v plnej výške. Momentálne by problémy nemali vzniknúť, no v decembri to už môže byť iné," myslí si R. Bauer.
Za prvých šesť mesiacov dosiahli školy v kraji stratu 33 miliónov korún. Ak sa dovtedy neuhradia faktúry po lehote splatnosti, ktoré teraz dosahujú vyše 20 miliónov korún, je možné, že niektorí dodávatelia stratia trpezlivosť a školy odpoja od médií. Možnosť tzv. uhoľných prádnin síce úplne nevylúčil ani R. Bauer, ale žiaci by sa predčasne tešiť nemali, peniaze by sa vraj mali nájsť.
Školy majú značný modernizačný dlh a zatiaľ všetky prostriedky idú len na udržanie súčasného stavu. Košický samosprávny kraj chce získať financie na rozvojové projekty v školách aj z eurofondov. "Vyzvali sme riaditeľov všetkých našich škôl, aby nám predložili svoje projektové zámery. Zatiaľ prejavilo záujem 28 škôl, ktoré spolu predložili 53 projektových zámerov s nákladmi 6,8 milióna euro," uviedol R. Bauer. Projekty chce kraj budúci mesiac dať na schválenie na ministerstvo školstva. Ak by všetko dobre išlo, tie najkvalitnejšie z nich by mohli byť realizované v rokoch 2004 až 2006.
R. Bauer nepovažuje za šťastný návrh zákona o financovaní základných a stredných škôl. Výhrady má najmä voči spôsobu prideľovania finančných prostriedkov cez krajský školský úrad pre školy v pôsobnosti samosprávnych krajov. Takýto postup považujeme za neefektívne a dvojkoľajné, ktoré popiera aj zámery decentralizácie. "Krajský školský úrad je zbytočný medzičlánok pri rozdeľovaní financií a stredným školám môže spôsobiť problémy. S týmto sa stotožňujú aj zástupcovia ďalších VÚC. Preto navrhujeme, aby krajský školský úrad poskytoval účelovo určené finančné prostriedky iba tým školám a zariadeniam, ktoré nie sú v zriaďovateľskej pôsobnosti samosprávnych krajov. Tie totiž najlepšie poznajú situáciu na školách a môže rozhodnúť, kde bude využitie štátnych peňazí najefektívnejšie," dodal predseda košického VÚC.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári