mesta Košice František Knapík a Eugen Čuňo.
"Samospráva tohto mesta nás zaujala preto, že tamojší radní dokázali dať veciam správny smer, zapojiť do projektov aj občanov, dokázali uhrať rovnocennú partiu z predstaviteľmi vlády a využiť aj fondy Európskej únie. A keďže sme mali prostredníctvom našich priateľov vytvorené možnosti dostať sa až do kuchyne tamojšej radnice, aby sme sa prizreli do receptúr úspechu, vycestovali sme," povedal nám po návrate námestník primátora Eugen Čuňo(SDKÚ).
Dvadsaťtisícové mestečko sa na rozdiel od Košíc netopí v dlhoch. Na začiatku rozvoja bol štát, ktorý poskytol balík 11 miliárd forintov. Potom nastúpili dobrí hospodári z radnice a balík rozdelili na tri kôpky. "Jednu investovali do rozvoja mesta, dali do poriadku centrum, druhú kôpku investovali do rozvoja mestských firiem v oblasti odpadov, kúpalísk, osvetlenia, teplárne a tretiu kôpku dali do bánk na úroky. Mesto má vlastnú spoločnosť Invest, ktorá zastrešuje celú ekonomickú a hospodársku činnosť mesta. Vo firmách pracujú odborníci, nie politici, poslanci však majú páky, ako činnosť mestských firiem kontrolovať," vysvetlil Čuňo.
Ako ďalej zdôraznil, maďarských kolegov obdivuje za to, že dokázali veľmi kvalifikovane vyriešiť problém odpadového hospodárstva bez toho, aby stratili nad týmto dôležitým odvetvím kontrolu.
"Občania oceňujú, že sú v meste v poriadku cesty, služby, že je tam čisto, lampy svietia, vybudovalo sa moderné termálne kúpalisko, kde im nosí peniaze aj veľa Košičanov. Kapacita je 8-tisíc ľudí a jeho úroveň je skutočne vysoká, niet sa na čo sťažovať, podmienky sú vytvorené stopercentne. Keďže je to termálne kúpalisko, je možné jeho celoročné využitie. Pritom návratnosť vynaložených investícii je za krátku dobu, už v siedmom roku. Polovica klientely je zo Slovenska a pritom by sme mohli taký moderný komplex vybudovať pri Ďurkove, kde sú urobené geotermálne vrty."
Aparát mesta tvorí desať ľudí na úrade s tým, že majú primátora a dvoch výkonných námestníkov. V mestských firmách samozrejme pracuje viac ľudí, ktorí sa starajú o celý chod. "Výborne si poradili aj tepelným hospodárstvom, vytvorili samostatnú mestskú spoločnosť, našli zahraničného investora, znížili náklady a občanom ceny zlacnili. Zaujal ma aj priemyselný park, ktorý sa buduje v okolí mestečka. Teraz zamestnáva asi 1200 ľudí, funguje tam niekoľko zahraničných firiem a už sú vytvorené podmienky pre ďalšie," chváli maďarských kolegov námestník Čuňo, hoci si uvedomuje, že Košice sú na štartovacej čiare s peňaženkou, v ktorej je mínus miliarda šesťo miliónov korún a na žiadny balík od vlády sa teraz spoliehať nemožno. "Inšpirujúci je však transparentný spôsob, akým to robia. Pretože, keď nie ste dobrý hospodár, nepomôže vám ani miliardová finančná injekcia. Nevyužijete ju tak, aby v budúcnosti nosila peniaze, ale zmizne v čiernych dierach. Takže o to ide, aby sme napriek mínusu v kase, vedeli naložiť s tým majetkom, ktorý ešte Košice majú tak, aby sme sa vyhli chybám, ktoré sa tu udiali v minulosti a priniesli mesto do tejto ťažkej finančnej situácie, keď nemá peniaze na rozvoj a takmer prišlo o celý svoj majetok," uzavrel náš rozhovor Eugen Čuňo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári