Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky

V Šaci získavajú miesta a prenájmy rodina a kamaráti

Košice - Od januárového nástupu Rudolfa Rešteia do funkcie starostu Šace získali prenájmy a miesta na miestnom úrade známi a príbuzní funkcionárov

mestskej časti. Na informácie o potenciálnych nekalých prepojeniach a súvislostiach reagoval starosta a prezident Futbalového klubu Šaca R. Reštei, s ktorým sme sa včera stretli.

V budove úradu boli realizované úpravy elektroinštalácie a elektrických rozvodov a inštalovaná počítačová sieť. Prečo?

"Lebo pri spustení počítačov všetko vypadávalo. Kopírky, pokladňa, všetko mrzlo. Boli zastaralé hliníkové vedenia, pracovníčky nerobili nič iné, len chodili nahadzovať ističe na chodbe. Bola zapojená nová výpočtová technika, urobil sa spoločný server. Žijeme v modernej dobe a keď som nastúpil, povedal som, že sa vytvoria podmienky, aby sa moderne pracovalo. Realizovala to firma Fejton, ktorá vyhrala výberové konanie na dodávku výpočtovej techniky. Stálo to 600-tisíc korún vrátane notebooku. Ani digitálny fotoaparát za 17-tisíc nie je v súčasnosti žiadna frajerina, slúži pre dokumentáciu a archív miestneho úradu."

Skryť Vypnúť reklamu

Vaša zástupkyňa Ľubomíra Borošová, ktorá vedie v Šaci pobočku Regionálneho vzdelávacieho centra, mala za bývalého starostu Júliusa Kontura v priestoroch úradu prenajatú kanceláriu, ktorá bola zrušená, ale po vašom nástupe znovu otvorená.

"Platí mesačné nájomné 22,50 EUR. Ponúkal som jej tieto malé (cca 2,5 x 5 m) priestory bezplatne, lebo jej agentúra vykonáva veci v prospech mestskej časti, ale trvala na nájomnom. Nájomné zmluvy sú v mojej kompetencii, nie zastupiteľstva. A ak by nemala kanceláriu ako agentúra, mala by ju k dispozícii ako zástupkyňa starostu."

Jedno z aprílových výberových konaní na úrade na miesto vedúcej správneho oddelenia vyhrala JUDr. Miriam Vargová, ktorej svokra pracuje na úrade na oddelení sociálnych vecí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nemá vplyv, koho svokra kde robí. Členmi výberovej komisie boli poslanci Takáčová a Handžák, kontrolór Šnajdár, moja asistentka Semaníková a ja. Inzeráty boli v marci zverejnené v novinách. Bolo 24 uchádzačov."

Je účasť kontrolóra vo výberovej komisii štandardná?

"Bol v nej na základe môjho doporučenia a schválenia komisie. Ktoréhokoľvek občana mestskej časti som mohol menovať do komisie. Deklarujem, že kontrolór bude na všetkých rokovaniach, ktoré vediem s firmami a organizáciami, lebo ako kontrolór mestskej časti podlieha zastupiteľstvu, nie mne, a chcem, aby informoval poslancov, čo a ako sa robí."

Konkurz na vedúcu oddelenia kultúry vyhrala Mgr. Jaššová, ktorá rovnako ako vy pracovala pred rokom 1989 na obvodnom národnom výbore a je manželkou bývalého prezidenta FK Šaca - vášho predchodcu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Robila v obvodnom kultúrnom stredisku, ja som bol podpredsedom obvodného národného výboru, pod ktorý spadalo. Neviem, či sme tam pracovali v rovnakom čase, ale priami kolegovia sme neboli. Neľutujem, že vyhrala konkurz, lebo kultúra v Šaci sa po jej príchode evidentne pozitívne pohla. S pánom Jaššom spolupracujeme v športe, sme priatelia, ale dobre sa snažím vychádzať s každým."

Výberové konanie na športového referenta a zároveň správcu športových zariadení vyhral manžel vašej zástupkyne Miroslav Boroš.

"Bolo 14 uchádzačov, ale po vyradení nespĺňajúcich podmienky ostali piati. Vylučujem vplyv toho, koho je manžel. Nemusel som robiť konkurz, lebo to nie je vedúce miesto na úrade, mohol som prijať kohokoľvek a zdôvodnil by som to. Ale chcel som, aby to bolo transparentné. Pána Boroša poznám, robili sme spolu okolo športu."

Reštauráciu - pizzeriu na štadióne prevádzkuje váš synovec.

"Sú dvaja spoločníci, druhým je pán Semeňák, môj viceprezident v FK a sponzor našich futbalových družstiev. Bufet bol uplynulé obdobie zatvorený, nebol oň záujem, keď oň požiadali, nebol dôvod neprenajať ho. Platia mesačné nájmy, uhrádzajú elektrickú energiu, zveľadili ho, lebo bol v dezolátnom stave. Keby bol prišiel aj niekto iný, bol by som vymenoval výberovú komisiu, ale boli sami. Zastupiteľstvo schválilo zásady prenájmu nebytových priestorov vo vlastníctve mestskej časti, podľa ktorých zastupiteľstvo schvaľuje prenájom, len ak do zariadenia v dezolátnom stave nájomca investuje viac ako 200-tisíc korún. V januári, keď som ešte nevedel, kto tam bude, som požadoval rekonštrukciu kuchyne, aby sa tam dali variť obedy pre našich športovcov a akcie. Poslanci rozpočtovali 570-tisíc na jej prestavbu, neboli však čerpané, na rekonštrukciu nám vďaka nájomcom stačilo 37-tisíc."

Zastupiteľstvo schválilo bezúročnú pôžičku obyvateľom bloku 17 (oproti úradu cez hlavnú cestu) na opravu strechy a bola im poskytnutá prostredníctvom správcu bloku Bytexu. Opravu realizuje firma Prodomont, ktorá zároveň opravuje strechu vášho súkromného domu a sídli na rovnakom mieste, ako Zväz drobnochovateľov, ktorého ste predsedom, navyše v Prodomonte pôsobil manžel vašej zástupkyne.

"Vylučujem také súvislosti. Nikomu nie som zaviazaný. Nemôžeme nariadiť občanom, aby im strechu opravovala tá či iná firma. Pôžičku sme poskytli Bytexu, nie Prodomontu, vlastníci ju splácajú a tým to pre mestskú časť skončí. Svoju strechu realizujem na základe Bramac úveru, práve idem platiť prvú splátku 3680 korún a úver budem splácať päť rokov."

S vlastníkmi nevysporiadaných pozemkov pod všešportovým areálom ste sa dohodli na ich odkúpení za 500 korún na meter štvorcový, čo mienite uskutočniť do konca budúceho roka. Na škvarové futbalové ihrisko plánujete položiť umelý trávnik za 10 miliónov, ktorého prenájom pre futbalové tímy na hodinu stojí až 5-tisíc. Neobávate sa špekulatívneho cúvnutia vlastníkov vzhľadom k vášmu komerčnému úmyslu?

"Na stretnutí bolo 90 percent vlastníkov a dohodli sme sa na 500 korunách, ani o korunu viac. V opačnom prípade by sme boli nútení požiadať Slovenský pozemkový fond o náhradné plochy pre vlastníkov v okruhu do 15 kilometrov. Podmienky pre umelý trávnik vytvoríme, zastupiteľstvo to schválilo, nejde o môj výmysel, a vytvoríme aj podmienky pre mládež. Trávnik ostane majetkom mestskej časti, špekulácie o budúcom tunelovaní sú irelevantné. Všetko za prenájom ide do miestnej pokladne. Možno tri milióny budeme získavať na umelom trávniku, ale prečo by sme nezískali, keď je možnosť? Mohli by sme dávať 50 percent do pokladne a 50 percent na samofinancovanie športu. Súdnoznalecký posudok uvádza cenu všešportového areálu 5,6 milióna korún, ale na vyplatenie vlastníkov pozemkov treba 31 miliónov, máme však záujem ukončiť túto vlečúcu sa záležitosť k všeobecnej spokojnosti."

Hrajúci tréner (brankár) piatoligových futbalistov Šace Adrián Šurin je riaditeľom základnej školy a jeho zástupkyňou manželka poslanca a predsedu komisie kultúry a školstva Michala Ďuríka (mimochodom, školníkom ZŠ je futbalista Lokomotívy Košice Martin Pilar, ktorý by sa mal stať hráčom Šace). Majú tieto skutočnosti súvislosť so zámerom mestskej časti položiť umelý trávnik aj na školské ihrisko?

"To vylučujem. Projekt umelého zatrávnenia sme začali vo februári a v rozpočte naň zastupiteľstvo vyčlenilo 10 miliónov korún. Prvý podnet týkajúci sa umelej trávy dalo bývalé vedenie futbalového klubu. Vedenie sa zmenilo - 16. júna konferencia občianskeho združenia FK Šaca odvolala vedenie a prezidentom klubu som sa stal ja. Generálnym sponzorom všetkých športov v Šaci je mestská časť. Zástupkyňa starostu Ľubomíra Borošová je členkou volejbalového klubu. Za desať miliónov vieme zabezpečiť pokrytie nielen škvarového futbalového ihriska vo všešportovom areáli, ale aj športového areálu základnej školy, ktorý má asfaltový povrch, preto náklady budú minimálne. Máme futbalové prípravky, žiakov, dorastencov, áčko a veľa rekreačných hráčov. Hlavnú plochu chceme poskytovať súťažným futbalistom a druhú rekreačným. Ak nám to firma zabezpečujúca umelú trávu ponúka lacnejšie, prečo nevyužiť možnosť mať v rámci jednej akcie dva krásne trávniky?"

* * *

Starosta Reštei netuší, ako ho vybrali do Ameriky

(jav)

Košice - Štvrtého augusta dostal starosta Šace Rudolf Reštei fax, ale nie hocijaký. "Ministerstvo zahraničných vecí USA ma pozýva na trojtýždňový pracovný pobyt v Spojených štátoch amerických," prezradil.

"Dodnes neviem, ako na mňa prišli, kto ma doporučil (úsmev)." U. S. Steel v tom podľa neho prsty nemá, ide o oficiálny výber americkej ambasády. "Všetko hradí vláda USA, ja si platím len cestu do Bratislavy a späť."

R. Reštei bude členom sedemčlennej delegácie slovenských primátorov a starostov (Púchova, Handlovej, Ilavy, Čičavy a z Prešovského kraja Pečovskej Novej Vsi a Hanušoviec nad Topľou).

"Tretieho septembra idem na poradu na americké veľvyslanectvo v Bratislave kvôli upresneniu programu. Prílet do Washingtonu je 13. septembra, odlet 5. októbra."

Starostu zaujíma spolupráca americkej samosprávy s veľkými firmami v oblasti ekológie, kultúry a športu, jej napojenie na rozpočet, rozvoj turizmu v priemyselných lokalitách, podiel samosprávy na kultúrnych, spoločenských a športových aktivitách a riešenie sociálnej oblasti.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 2. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 3. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 4. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 5. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 6. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 7. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 8. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 9. Nenechajme jeden druhého bez pomoci a kontaktu
 10. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej
 1. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 2. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 3. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 4. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 5. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 6. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 7. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 8. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Aplikácia na likvidáciu škody. Bez obhliadky a bez faktúry.
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 35 367
 2. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 23 665
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 19 738
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 349
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 16 138
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 13 247
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 278
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 347
 9. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 346
 10. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 518
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Chaos, rady a málo miest. Košickí starostovia sa obávajú fiaska

Mali šesť dní na prípravu testovania: Dali sme bokom zdravý rozum.

Starostovia robia napriek kritike k okolnostiam všetko pre to, aby testovanie zvládli.
Lokalita Lapanč medzi Veľkým Šarišom a Prešovom. V diaľke vidieť stavbu R4 i Šarišský hrad.
Priechod pre chodcov na Levočskej ulici bude zmodernizovaný.

Od trinásťročnej vypýtal intímnu fotku, odsúdili ho za detskú pornografiu

Košičan dostal podmienku a zákaz kontaktu s maloletými.

Ilustračné.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dobré ráno

Dobré ráno: V Poľsku sú ľudia už týždeň v uliciach, zúri tam kultúrna vojna

Do protestov sa zapájajú desaťtisíce ľudí.

Podcast Dobré Ráno.

Fico žije v atmosfére strachu, jeho ľudia končia v putách

Šéf Smeru sa zastal viacerých zadržaných.

Predseda Smeru Robert Fico.
Komentár šéfredaktorky Beaty Balogovej

Trump patrí do múzea

Trump bol nesmiernou inšpiráciou pre všetkých populistov, ale aj autokratov.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop