spolužiaci sa jej smejú, kamarátky stránia. Navyše, doma ju nik nepočúva, otec rád pozerá na dno pohárika, mamka je z domácej situácie bezradná a starší brat má sám problémov vyše hlavy.
"Odkedy k nám Katka pravidelne chodí, cvičíme s ňou pravopis, počítame, kreslíme. Veľa pracuje s počítačom a jej pozornosť sa zlepšila. Navyše si vytvorila veľmi dobrý vzťah k terapeutom a ostatným, ktorí jej pomáhajú doplňovať chýbajúcu blízkosť rodičov," hovorí Denisa Andrášová, sociálna pracovníčka Prvého krízového strediska v Košiciach. Jeho činnosť sa už aktívne rozbehla a nájsť ho môžete na druhom poschodí polikliniky nad Jazerom, na Spišskom námestí 4 a na Strojárenskej ulici č. 13 v Geriatrickom centre.
Prvé krízové centrum Facilitas vychádza v ústrety deťom a mládeži do osemnásť rokov a viac, ktoré sú zdravotne či sociálne znevýhodnené, trpia poruchami správania, majú nedokončenú prípravu na povolanie, alebo je ohrozená či narušená ich výchova. "Poskytujeme oporu mladým ľuďom, ktorých spoločnosť z rôznych príčin neprijala. U nás môžu nájsť útočisko na istý čas, kedy sa s nimi snažíme pracovať a komunikovať tak, aby sme odstránili ich nedostatky, zamerali sa na problémy, ktoré ich trápia," vysvetľuje riaditeľka strediska Facilitas PhDr. Monika Piliarová. "Doteraz takáto činnosť v Košiciach absentovala. Keď sa aj deti na odporúčanie školy dostavili na príslušné sociálne oddelenie, už ich nebolo kam ďalej poslať a tak to zostalo stáť na mŕtvom bode. My predstavujeme riešenie a sme schopní zabezpečiť ďalší dohľad a starostlivosť o dieťa."
V súčasnosti centrum rozvíja spoluprácu so sociálnymi odbormi okresných úradov, sociálnym odborom magistrátu mesta a vedením škôl. Nimi vytypovaní klienti sú v starostlivosti centra tri až šesť mesiacov. Počas svojej dochádzky sa venujú vyhradenému programu a vybraným činnostiam. Po uplynutí stanovenej doby pobytu sa činnosť každého klienta hodnotí a naďalej monitoruje. "Od septembra sme pripravení pomôcť ďalším deťom s poruchami učenia, pozornosti, s neprimeraným správaním a inými "školskými" problémami na našich poobedňajších sedeniach. V prípade, že sa im z akéhokoľvek dôvodu nemôžu alebo nestačia venovať rodičia, prichádzame na rad my," vysvetľuje Monika Piliarová.
Stredisko navštevujú i deti z košických detských domovov, zmena prostredia napomáha ich reintegrácii do spoločnosti, učia sa vzťahom a komunikácii s deťmi z kompletných rodín. Sociálna prevencia je jedným z cieľov strediska, keďže samo vyhľadáva svojich potenciálnych klientov a výchovne ich usmerňuje. "V tomto zmysle zabezpečujeme liečebno-výchovnú starostlivosť, v ktorej je zahrnutá rehabilitácia a rôzne formy psychoterapií. Vďaka aktivitám postupnej prevýchovy obohacujeme deti o sociálne zručnosti, ktoré ich zvýhodňujú v opätovnom návrate do spoločnosti," pokračuje riaditeľka.
Krízové centrum funguje formou denného pobytu a ambulantnej starostlivosti. Detskí klienti by mali prísť na prvé stretnutie spolu s rodičmi. Nezaškodí, keď dojde celá rodina, keďže náplňou práce strediska Facilitas je i rodinné poradenstvo. "Zatiaľ k nám chodia deti asi od piatich rokov. Väčšinou ide o deti a mládež, ktorá má problém sa zamestnať, pochádza z rozvrátených či konfliktných rodín, alebo má neukončenú školskú prípravu. Takéto deti a mladí ľudia sú osamotení, vyčlenení z kolektívu, nemajú priateľov. U nás sa ich snažíme 'naštartovať' do nového života," dokončí riaditeľka.
Bezplatné služby Prvého krízového centra v Košiciach, pod záštitou Košického samosprávneho kraja, sú poskytované denne od 8.00 hod. do večerných hodín. Okrem dennej starostlivosti sú umožnené i abulantné konzultácie. Viac sa dozviete na čísle 0907 933 214 alebo 055/674 12 40 alebo mailom facilitaspost.sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári