aj o majetok. Aj toto ustanovenie navrhuje nový zákon z dielne ministerstva spravodlivosti o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone verejnej moci. Ak prejde v parlamente, jeho tvorcovia predpokladajú, že by mohol začať platiť od začiatku budúceho roka a nahradil by tak svojho predchodcu ešte z roku 1969. Jedným z dôvodov novely je i to, že viaceré kompetencie prešli zo štátnych orgánov na samosprávy.
Obe tieto ustanovizne tak po "novom" budú sankcionované za škody, ktoré spôsobia občanom alebo právnickýcm osobám vydaním protiprávnych rozhodnutí, zlým úradným postupom alebo nečinnosťou. Spôsobenú škodu bude môcť potom štát vymáhať od úradníka, sudcu alebo prokurátora, ktorý ju spôsobil. "S určitými výhradami sa s touto novelou stotožňujem. Súčasný stav je totiž taký, že úradníci v podstate nenesú žiadnu osobnú zodpovednosť za svoje konanie a ani vydávané rozhodnutia. V prípade nejakého zlého rozhodnutia môžu byť podľa Zákonníka práce postihnutí iba do výšky trojmesačného platu. Zas na druhej strane chápem aj našich úradníkov, že nie vždy majú pre svoje rozhodnutia dostatočné množstvo informácií alebo nemajú určené mantinely, a preto sa niekedy nechtiac nerozhodnú správne. Ale v každom prípade je dobré, že ministerstvo s takýmto návrhom prišlo," myslí si prednostka OÚ Košice I Marta Laskovská.
Poškodený subjekt alebo občan by mal mať právo nielen na náhradu skutočnej škody, ale tiež ušlého zisku, straty na zárobku a dokonca aj na náhradu nemajetkovej ujmy. Zodpovednosť by mali niesť aj orgány samosprávy, napríklad starosta, obecné zastupiteľstvo či orgány vyššieho územného celku. Právo na náhradu škody nebude mať ten, kto predtým nevyužil všetky riadne opravné prostriedky. Ak však o to poškodený požiada, môže byť škoda "nahradená" uvedením do predošlého stavu. Návrh zákona obsahuje aj zásadu, že náhrada škody by mala predstavovať "spravodlivé zadosťučinenie" a zahŕňať aj peňažnú náhradu nemajetkovej ujmy, ale aj iné formy zadosťučinenia, ako sú napríklad verejné ospravedlnenie, uverejnenie zrušujúceho rozsudku a stručného znenia odôvodnenia a podobne.
"Každý by mal niesť zodpovednosť za svoje skutky. Myslím, že exekútori alebo notári sú už teraz zo zákona poistení pre prípad chybných rozhodnutí, takže by to nebolo nič nové pod slnkom. Predpokladám, že niečo podobné čaká aj úradníkov a orgány samospráv, no teraz je mi dosť ťažko hovoriť, akou formou to bude v týchto prípadoch. Možno sa to niekomu nebude páčiť, ale je to skôr preto, že ľudia na niečo také doteraz neboli zvyknutí. Za svojich úradníkov však môžem povedať, že na ich prácu nebolo veľa sťažností a aj z nich bola väčšina neopodstatená. Celková chybovosť bola ani nie jedno promile, čo je celkom slušná vizitka. Takže, ak budeme pracovať tak ako doteraz, nemali by sme mať s uplatňovaním tohto zákona problémy," dodáva M. Laskovská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári