touto činnosťou pokoj, rozmohlo sa vypaľovanie suchej slamy. "Mali sme hlásených viacero prípadov, kedy sa jednalo o požiar suchej slamy na riadkoch a požiare strniska. Fyzické osoby, ktoré po žatve nevedia čo so slamou, čo zostala, si myslia, že je pre nich je najlepšie riešenie ju zapáliť. V tomto suchu však oheň ohrozuje lesné porasty a objekty v blízkosti. Vznikajú škody na životnom prostredí, najväčší problém je ale v tom, že ak my to uhasíme, tak to po našom odchode zapália znova," hovorí riadoteľ Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru Košice - okolie Ing. Ľubomír Hochvart.
Na základe týchto udalostí sa teda hasiči rozhodli, že vykonajú námatkové kontroly. "Už sme nejaké vykonali a počas kontroly sme narazili na dva prípady. Zistili sme aj páchateľov, ktorí to ani netajili. V obidvoch prípadoch išlo o starších ľudí, v jednom prípade slamu zapálil 83-ročný pán. My sme oprávnení v týchto prípadoch postupovať ako polícia, čiže vyžiadať doklady, zistiť totožnosť a uložiť pokutu. Ten pán ju ale odmietol zaplatiť. Keď sme od neho žiadali doklady, povedal, že nemá meno a je bezdomovec. Videli sme ale, že vypaľuje na svojom, požiadali sme o pomoc políciu a tento prípad budeme riešiť v rámci priestupkového konania."
V druhom prípade si previnilec priznal vinu a na mieste zaplatil blokovú pokutu. V obidvoch prípadoch boli obaja prinútení, aby uhasili oheň.
"V lesných porastoch sme doteraz zaznamenali menšie požiare, nechcem ale maľovať čerta na stenu. Mali sme desať lesných požiarov na ploche 43 hektárov, čo je ešte priateľný stav. Takmer polovica zo všetkých požiarov pri ktorých sme zasahovali však súvisela s vypaľovaním a to je naša tragédia."
Po zvýšení daní na benzín a naftu sa hasiči dostávajú do nelichotivej situácie. "Skutočne naše náklady stúpnu o niekoľko stotisíc korún v rámci Košického kraja. Zatiaľ na naftu máme, ale dlho to už nepotrvá. Ani si nepripúšťam možnosť, že by sa situácia, ktorá začne byť onedlho kritickou nevyriešila. Rozpočet sa bude musieť prehodnotiť."
Ak teda hasiči nudú mať na naftu, je otázka, či ju budú mať kde naliať. Veď technika ktorou disponujú je maximálne zastaralá a morálne opotrebovaná.
"Situácia je nepriaznivá. Najmladšie vozidlo, ktoré máme má 15 rokov, samozrejme vozidlá, ktoré sa týkajú záchrany na cestách sú v poriadku. Zásahové vozidlá, rebríky, plošiny sú veľmi zastarané. Košice nemajú rebrík, oba sú pokazené. Možno je to zhoda náhod, hasiči z Moldavy boli na kondičnej jazde s našim jediným rebríkom. Naspäť došli s tým, že majú poruchu, ale nakoniec ju opravili len vďaka svojej šikovnosti. Je to ale všeobecný problém, pretože tie rebríky sú tridsaťročné. Niekedy môžeme byť vďačný za to, že vôbec k požiaru dôjdeme a nič sa nestane."
Stále sa plače nad starou technikou, no nič konkrétne sa nedeje... "Je smutné, že až keď sa stane niečo zlé a dôjde k strate ľudských životov, ako pri požiari v Hrabušiciach, dôjde k náprave. Pre nás je veľmi nepríjemné konštatovanie, že tento požiar bol pre nás vlastne prínosom. Došlo k prísľubu pomoci od vlády a nakoniec aj boli zakúpené vozidlá pre Spišskú Novú Ves. Dostali nové vozidlo na lesné požiare a počítam, že aj po skúsenostiach s rebríkmi, keď musela byť povolaná výpomoc z Maďarska sa kompetentní zamyslia a uvolnia peniaze. Zasahovať v meste, kde je veľa výškových budov nie je s touto technikou žiadne terno. Tieto autá už patria do múzea. V minulosti sa razil trend repasácie starých vozidiel, je ale prísľub, že je načase tento prístup zastaviť a obnoviť vozový park. Veď pokiaľ sme niekedy chodievali do Maďarska boli sme pyšní, aké my máme autá a vybavenie, pričom oni majú všetko na podvozkoch Zil. Teraz je situácia opačná. Keď vidíme, čo majú, chce sa nám plakať."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári