referátu sľúbili, že žiadosti preveria a zostavia poradovníky, ktoré budú vyvesené na verejnej tabuli na magistráte. Doteraz sa to však nestalo.
Na dôvod sme sa opýtali povereného vedúceho sociálneho referátu na magistráte Matúša Hábera. "Poradovník je na svete, žiadosti sme zaaktualizovali, usporiadali, máme celkovo 1720 žiadostí a ďalšie pribúdajú. Problémom je zákon o ochrane osobných údajov, podľa ktorého bez súhlasu žiadateľov nemôžeme zverejniť ich údaje na verejnej tabuli. Preto sme museli pripraviť tlačivo, ktoré nám budú žiadatelia podpisovať na znak súhlasu," vysvetľuje Mgr. Háber.
Ako ďalej zdôraznil, problémom je získať písomný súhlas od každého žiadateľa, pretože takmer štvrtina už nie je na udanej adrese. "My si údaje aktualizujeme, ale títo ľudia migrujú po podnájmoch a uvádzajú len prechodný pobyt. Tým sa však náležitosti okolo poradovníka predlžujú."
Matúš Háber pripúšťa, že niektorí zo žiadateľov už môže mať aj vlastný byt, pretože nie je v silách pracovníkov sociálneho referátu každý mesiac agendu skontrolovať. "No v prípade, že dôjde k prideleniu bytu sa tieto veci prešetria, takže nemôže dostať byt ak nejaký má."
Napriek tomu, že poradovníky nie sú vyvesené a ľudia si tak nemôžu kontrolovať, či sa s bytmi naďalej nešpekuluje, M. Háber tvrdí: "Garantujem vám, že ani jeden byt nejde mimo bytovej komisie. Obecné byty sa sociálnym prípadom neprideľujú, využívajú sa len na riešenie priorít mesta, to znamená pre ľudí z asanačného pásma Prešovská - Sečovská. Uvoľňuje sa ich však veľmi málo, rovnaká zlá situácia je však aj v sociálnych bytoch. Bytov proste niet a žiadostí je tisíce. Chápem ľudí, že sú nervózni a nešťastní, ale bez toho, aby sme začali stavať nízkoštandardné a nájomné byty, sa bytová situácia v tomto meste nezlepší."
Matúš Háber tvrdí, že vybudovanie nízkoštandardných bytov je prioritou v bytovej politike mesta. "Mesto teraz nepotrebuje tak nutne nájomné byty typu Čechovová, kde sa platí sedemtisícový nájom, ale nízkoštandardné byty, kde by mohlo sťahovať neplatičov obývajúcich veľké byty po celom meste. V momente, keď by sme začali sťahovať neplatičov do týchto bytov so spoločnými sociálnymi zariadeniami, vrátnikom a prísnym režimom, by sa začali uvoľňovať troj a štvorizbové byty. Mesto by ich mohlo začať dražiť a zo získaných peňazí by sa časť mohla venovať na výstavbu sociálnych bytov pre slušné rodiny s deťmi, pre ktoré nemáme riešenie. Doba je však dnes taká, že človek sa musí o seba vedieť postarať predovšetkým sám," dodáva Háber, ktorý si zároveň uvedomuje, že je ťažké ľuďom vysvetľovať, že niet bytov, keď vedia, že sa ich v minulosti rozdali stovky a to mnohokrát ľuďom, ktorí ich vôbec nepotrebovali. "Minulosť nám zanechala neblahé dedičstvo, no musíme sa snažiť situáciu zlepšiť. Verím, že sa začne s výstavbou nájomných bytov na Bernolákovej, ktorá by pomohla hlavne tým, ktorí majú dostatočný príjem. Rovnako verím, že sa začne s výstavbou nízkoštandardných bytov, ktoré umožnia efektívne zakročiť proti neplatičom. Dnes sa nám totiž pokojne smejú do očí, lebo vedia, že ich niet kam vysťahovať."
Ako nám ešte M. Háber prezradil, do konca septembra by mala byť definitívne poriešená aj Vodárenská ulica a Rómovia presťahovaní do unimobuniek na Lunik IX. Spolu s infraštruktúrou však budú stáť mesto 7 miliónov. Následne bude polorozpadnutá nehnuteľnosť mesta zbúraná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári