práce taktiež informujú nezamestnaných o aktuálnych možnostiach uplatnenia sa, napríklad v Českej republike, Maďarsku, Nemecku. Priamo na UP si môžu evidovaní nezamestnaní vyplniť dotazník, ktorý následovne úradník za nezamestnaného odošle kompetentnej spoločnosti. Podľa vyjadrenia Magdalény Blaškovej, vedúcej oddelenia pre rozvoj a spoluprácu Okresného úradu práce Košice-okolie, sú práce za hranicami Slovenska dosť žiadané, ich ohodnotenie je často o značnú sumu vyššie ako u nás.
"Práce, ktoré ponúkame, sú sezónne alebo aj celoročné. Po predložení zamestnania v zahraničí sa evidovaný dobrovoľne rozhodne, či prácu mimo republiky akceptuje ," zdôraznila Blašková.
Po vstupe Slovenskej republiky do Európskej únie sa pripravuje novela zákona, v ktorej bude štát nezamestnaným poskytovať finančný príspevok, aby mohli za prácou vycestovať aj sami. Podľa Magdalény Blaškovej sa práve prijatie tohto zákona a nasledovný vstup SR do EÚ podpíše pod veľkú honbu za prácou do krajín Európskej únie.
Je známe, že nie iba ľudia, ktorí už dávno opustili školské lavice, odchádzajú za prácou inam, ale aj mnoho študentov sa snaží počas letných prázdnin vycestovať a niečo si zarobiť.
Môže sa však stať, že aj napriek všetkému, zostanú napokon bez práce. Firmy a spoločnosti v zahraničí, podobne ako u nás, majú množstvo požiadaviek. Pričom nerozhoduje len vek, znalosti, národnosť, pohlavie ale aj výzor.
Autor: Etela MATOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári