smeruje na južnú stranu, aby slniečko presvetlilo celé podkrovie. Aspoň tak si to predstavovala. Pred pár týždňami však s hrôzou zistila, že to také jednoduché nebude. Jej sused, ktorý si vo vedľajšom dome odkúpil podkrovie, začal takisto s rekonštrukciou. Akurát že konštrukciu ťahá vyššie, ako bola pôvodná strecha a tak vysvitlo, že po dokončení sa slnko z južnej strany do jej podkrovia nedostane. A keďže navyše nebola pozvaná na stavebné konanie ako jeho účastníčka, hoci mala byť, keďže žije v susednom objekte, začala sa o vec intenzívne zaujímať. A zistila, že takéto stavebné riešenie nemá jej sused Tibor Dezső, agentúrny riaditeľ istej poisťovne, odsúhlasené.
"Keby som bola na stavebnom konaní, určite by som s touto stavbou nesúhlasila. Zatemní moje podkrovie aj časť záhrady," pokrútila hlavou pani Vilhanová.
Má Tibor Dezső stavebné povolenie?
"Bolo vydané stavebné povolenie na rekonštrukciu objektu, avšak práce, ktoré sa na tomto objekte realizujú, nezodpovedajú projektu, na ktorý stavebné povolenie vydané bolo," uviedla v tejto súvislosti vedúca oddelenia výstavby a životného prostredia MČ Košice-Staré mesto Ing. Mária Brugovská.
Stavebné povolenie získal predchádzajúci vlastník nehnuteľnosti v roku 2001, pričom projekt predpokladal zachovanie krovu a exteriérov. Objekt odkúpil pán Dezső, ktorý požiadal stavebný úrad o odsúhlasenie zmeny projektu pred dokončením. Na odsúhlasenie zmeny je potrebný súhlas viacerých strán, kým môže stavebný úrad vydať konečné stanovisko.
V tomto prípade jednoznačne negatívne stanovisko k riešeniu, ktoré navrhol nový majiteľ, zaujal Krajský pamiatkový úrad Košice. Tibor Dezső sa voči rozhodnutiu odvolal, odvolací orgán, ktorým je Pamiatkový úrad SR, rozhodnutie košických pamiatkárov potvrdil. Voči jeho rozhodnutiu nie je možné odvolanie. Majiteľ dostal ústne oznámenie o tom, že musí pozastaviť celú stavbu a pamiatkári trvajú na jej odstránení.
Na stavbe podľa pamiatkármi neodsúhlaseného projektu sa však výrazne pokročilo a ako hovorí sám majiteľ, doposiaľ už preinvestoval asi 50 percent celkových nákladov stavby. Zmeniť stavbu, aby zodpovedala pôvodnému projektu, to si podľa neho vyžiada niekoľko miliónov navyše, ktoré nemá. Majiteľ trvá na svojom riešení.
"Stavebné povolenie bolo vydané na iný projekt, než aký sa v skutočnosti realizuje. Riešenie majiteľa objektu je nevyhovujúce. Trváme na odstránení stavby," uviedla Ing. Zuzana Strnková, pracovníčka Krajského pamiatkového úradu v Košiciach.
V podobných prípadoch môže stavebný úrad udeliť fyzickej osobe pokutu až do výšky 25 tisíc korún. Čo sa týka samotnej stavby, je možné buď dodatočne získať potrebné povolenia, alebo dôjde k nariadeniu stavbu odstrániť. V tomto konkrétnom prípade zatiaľ udalosti prednaznačujú scenár - likvidácia jestvujúcej stavby. Majiteľ objektu sa však s takýmto riešením zmieriť nechce. Chce využiť všetky dostupné právne prostriedky, aby bola stavba realizovaná tak, ako to chce on.
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári