pracovníčkam stravovacieho úseku.
"Pani riaditeľka prinútila pod nátlakom a za prítomnosti policajtov tieto pracovníčky podpísať výpovede dohodou. Privolala na nich políciu a vyhrážala sa im, že buď podpíšu výpoveď alebo bude voči nim začaté trestné stíhanie," povedal nám hovorca prepustených zamestnancov a šéf odborov v DD Andrej Dobranský.
Riaditeľka Kitková svoj postup obhajuje a tvrdí, že len dodržiavala zákon. "Títo pracovníci zvlášť hrubým spôsobom porušili pracovnú disciplínu. Pri kontrole sme v ich osobných veciach našli ukradnuté potraviny za vyše 10 000 Sk, je to zadokumentované."
Výpoveďou dotkuté pracovníčky sa však obhajujú tým, že oni nič neukradli. "Keby sme to naozaj chceli urobiť, tak azda nenecháme tieto veci v práci, ale si ich zoberieme domov. Je to len pomsta pani riaditeľky, ktorá si potrebovala vymyslieť dôvod, aby nám dala výpoveď..."
Výpoveď dostali aj tie pracovníčky, ktoré v tom čase neboli v robote, alebo mali dovolenku. Riaditeľka však kontruje tým, že kontrolu vykonalo a na zápisnicu z nej sa podpísalo šesť oprávnených osôb, ktoré zistili závažné nedostatky. "Opakujem, zvlášť hrubým spôsobom porušili pracovnú disciplínu. Odkedy som riaditeľkou, urobila som všetky možné opatrenia, aby stravovací úsek dobre fungoval. Lenže niektoré pracovníčky si nechceli dať povedať. Hrubo porušili pracovnú disciplínu, navyše potom nenastúpili ani do ďalšej pracovnej zmeny. Čo sa týka jednej z nich, je voči nej vedené trestné stíhanie, keďže zdefraudovala zemiaky za 80 000 Sk. Túto škodu budeme od nej vymáhať. Navrhla som jej iný post, ten odmietla akceptovať. Túto pracovníčku, ktorej som dala absenciu za to, že neprišla do roboty, ako aj ďalšie, ktoré odmietli podpísať výpoveď, budeme riešiť v súlade so Zákonníkom práce," konštatuje.
Riaditeľka dala už predtým výpoveď aj šéfovi odborov A. Dobranskému. Ten ju napadol na súde, keďže podľa jeho slov bola v rozpore so zákonom. "Je to na súde, som presvedčený, že vyhrám. Problém pani riaditeľky je v tom, že najprv koná a až potom si číta zákony... Pýtam sa, na základe čoho dala výpovede nevinným pracovníčkam? Vydala nejaký vnútorný predpis o skladovaní potravín? Nie, avšak obvinila ich z krádeže, ktorej sa nedopustili. Bez ich prítomnosti im prehľadávala skrinky. Je toto vôbec možné v právnom štáte?"
E. Kitková však trvá na svojich tvrdeniach, že všetky výpovede boli dané v súlade so Zákonníkom práce a spôsobené škody od každej bývalej pracovníčky budú vymáhať prostredníctvom súdu. Bývalé zamestnankyne boli vraj predtým zvyknuté na iný štýl riadenia.
"Ak im to predchádzajúci riaditelia tolerovali, tak môj prípad to nie je. Lenže teraz narazila tvrdá kosa na tvrdý kameň. Odkedy odišli, zlepšila sa aj kvalita stravy, veď sa na to spýtajte aj obyvateľov ústavu," hovorí.
Tieto jej slová potvrdili členovia samosprávy DD, niektorí ďalší oslovení dôchodcovia však žiadne zmeny v kvalite stravy odvtedy nepostrehli.
Nespokojní zamestnanci prešli do protiútoku. Podľa nich bol skutočný dôvod ich výpovedí skutočnosť, že si riaditeľka chcela dosadiť lojálnych ľudí. "Vrcholom všetkého bolo, ako bez poradovníka prijala svoju mamu do DD a navyše jej ako jedinej za štátne peniaze nechala zrekonštruovať izbu," tvrdia.
E. Kitková priznala, že jej mama na Garbiarskej naozaj býva, ako i to, že má zrekonštruovanú izbu. Odmietla však tvrdenia zamestnancov, že rekonštrukcia izby, kde momentálne býva jej mama, stála 100 000 Sk. "Išlo o polovičnú čiastku. Vzhľadom na to, že bytové jednotky neboli upravované od roku 1979, považujem to za maximálne úspornú a dlhodobú investíciu. Nebolo to nič nadštandardné, mali sme síce už aj lacnejšie rekonštrukcie, no na druhej strane niektoré nás vyšli aj drahšie. A táto rekonštrukcia bol taký priemer. Všetko záleží od rozsahu poškodenia bytovej jednotky."
Riaditeľka nevidí nič neetické alebo protizákonné na tom, že šéfuje Domu Dôchodcov, do ktorého prijala svojho rodinného príslušníka. "DD je zariadenie pre občanov tohto štátu, ktorí potrebujú pomoc. Svoju mamu som prijala podľa platných zákonov tohto štátu presne tak, ako som prijala po splnení zákonných podmienok každého nášho občana. Tá izba, v ktorej teraz býva moja mama, mala predtým iného obyvateľa. Museli sme ju upraviť a dezinfikovať. Tento postup je predpísaný Štátnym zdravotným ústavom. Zo zákona som povinná to urobiť a rovnaký postup aplikujeme pri každom takomto prípade. Všetko prebehlo v súlade so zákonom."
Tento spor skončí podľa oboch zainteresovaných strán na súde. Riaditeľka E. Kitková je však spokojná, podľa jej slov sa po odchode niektorých zamestnancov zlepšili vzťahy medzi personálom a obyvateľmi domova, ale predovšetkým úroveň služieb pre nich.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári