mesta - nového zriaďovateľa, je však napriek všetkému nevyhnutný.
Hoci ide o bolestnú a náročnú záležitosť, nedostatok financií na prevádzku škôl nedovolí mestu udržiavať v chode nedostatočne naplnené školy. Veľa sa preto očakáva aj od pripravovaného zákona o financovaní škôl, ktorý je v súčasnosti v pripomienkovom konaní. V čom vlastne zmena financovania bude spočívať? Opýtali sme sa vedúceho oddelenia školstsva Mestského magistrátu, Ing. Štefana Kandráča.
"Základná zmena sa týka financovania škôl nie podľa počtu tried, ako to bolo doteraz, ale podľa počtu žiakov. Financovanie na jedného žiaka vítame, ale zároveň žiadame, aby Ministerstvo financií stanovilo reálnu výšku nákladov," vysvetľuje Štefan Kandráč.
Model financovania školstva by sa mal zmeniť od januára budúceho roku. Zriaďovatelia škôl tak budú ešte viac motivovaní zlúčiť poloprázdne triedy, aby ušetrili na prevádzke škôl. Po takomto spôsobe financovania volajú starostovia a primátori miest od minulého roku, keď prešli kompetencie v oblasti školstva na samosprávu. "Doterajší systém nemotivuje k tomu, aby sa šetrilo," pokračuje vedúci školstva.
Ak totiž oddelenie školstva doteraz žiadalo riaditeľov škôl o čo najracionálnejšie vynakladanie prostriedkov a im sa skutočne podarilo dosiahnuť úsporu, v ďalšom roku bol ich rozpočet o ušetrenú sumu skrátený. Za šetrenie bola vlastne škola následne ukrátená. "Vítame preto reálnejšie rozpočtovanie na jedného žiaka, zároveň ale žiadame, aby sa pri výpočte normatívu, podľa ktorého sa budú prostriedky prideľovať v závislosti od klimatických podmienok a ekonomickej náročnosti štúdia, určila jeho reálna a dostatočná výška. Musí odzrkadliť všetky potreby škôl a zohľadniť súčasnú cenovú úroveň jednotlivých energií a jej ďalší možný nárast. Lebo práve platby za dodávky tepla, elektriny a vody tvoria najvyššie položky v rozpočtoch škôl," hovorí Štefan Kandráč.
Model financovania na žiaka bude každého zriaďovateľa nútiť k tomu, aby sa správal čo najracionálnejšie. V praxi to bude v prvom rade znamenať rušenie nevyťažených škôl alebo ich zlučovanie. Projekt racionalizácie, o ktorom už rokovali poslanci Mestského zastupiteľstva v Košiciach, sa bude v ďalších rokoch napĺňať v závislosti od poklesu žiakov v jednotlivých mestských častiach a nutnosti riešiť nízku vyťaženosť škôl.
Nový model financovania sa zaoberá aj zmenou vo financovaní súkromných a cirkevných škôl. V súčasnosti dostávajú cirkevné a súkromné školy rovnaké prostriedky zo štátneho rozpočtu len vtedy, ak nevyberajú školné. Ak žiaci platia školné, škola dostáva 70 percent z celkovej sumy. Podľa navrhovaného zákonu o financovaní školstva by súkromné, cirkevné, obecné, regionálne i štátne školy dostávali na žiaka rovnakú sumu. "Tento návrh nás trochu prekvapil, pretože štátne školy budú v prípade schválenia diskriminované. Súkromná škola dostane štátnu dotáciu, ale bude môcť vyberať aj príspevok od rodičov," poznamenal vedúci oddelenia školstva.
Podľa návrhu zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve od nového kalendárneho roka vzniknú krajské školské úrady, na ktoré prejdú kompetencie doterajších odborov školstva okresných úradov. "Považujeme to za krok späť, pretože sa v mnohých oblastiach opäť vytvorí zbytočný medzičlánok," zdôrazňuje Kandráč. "Doteraz dostávali obce a mestá prostriedky priamo z ministerstva a delili ich do jednotlivých škôl. Podľa návrhu by však mali financie plynúť cez krajské školské úrady. Prerozdeľovanie finančných prostriedkov krajskými školskými úradmi vo vzťahu k obciam finančné toky nesprehľadní, ale naopak zahmlí."
Zriaďovateľská pôsobnosť k 193 základným školám, materským školám, základným umeleckým školám, centrám voľného času, strediskám služieb škole, základným jazykovým školám a školským kuchyniam a jedálňam prešla na mesto Košice v júli minulého roku. Všetky základné školy, ktoré zo zákona získali právnu subjektivitu, spravuje mesto. V prípade materských škôl požiadali niektoré mestské časti o prenesenie zriaďovateľskej funkcie. Nedostatok prostriedkov v priebehu školského roka však prinútil väčšinu malých mestských častí "vrátiť" materské školy mestu. Stalo sa to v prípade Barce, Pereša, Poľova, Myslavy, Kavečian. Naopak Staré mesto, Sídlisko KVP, Šaca a Ťahanovce - obec si škôlky ponechali vo svojej správe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári