číslo bolo bezplatné," oznamuje zrušená linka '120' Slovenských telekomunikácií. Volanie na linku '1181' je však drahšie, o čom telekomunikácie v ozname mlčia.
Kým predtým bola cena za zavolanie 5,80 Sk bez ohľadu na dĺžku hovoru, teraz je podobná cena, ale za každých začatých 30 sekúnd. Zákazníkov monopolných telekomunikácií prebudila až faktúra s vyšším účtom ako zvyčajne.
Telekomunikácie sa bránia, že zákazníci boli o zmene cenníka informovaní na májovej faktúre a na internete. „My sme takú informáciu nikde nenašli. Informované neboli ani ich operátorky," hovorí jeden zo zákazníkov - podnikateľ, ktorý si neželá byť menovaný.
Informácia o prečíslovaní niektorých služieb je na májovej faktúre uvedená v rámčeku. Zmenu cien spomínali telekomunikácie malými písmenami na poslednej strane účtu, ani tam však neboli vymenované konkrétne tarify za volanie na infolinku. Zákazníci sa tam dočítali len to, že od júla začne platiť nový cenník, ktorý bude k dispozícii na internete a v Infoteloch.
„Menili sa len čísla, cena sa nemenila," znela včera suverénna odpoveď pracovníčky Infotelu. Na internete nájdu zákazníci oznámenie o zmene čísiel, oznam na zdražovanie neupozorňuje.
Prečíslovanie niektorých služieb zdôvodňujú telekomunikácie harmonizáciou s obdobnými číslami v Európe, ako aj liberalizáciou trhu. V čerstvom internetovom cenníku, platnom od júna, sa uvádza, že za pol minúty volania na infolinku zaplatí zákazník telekomu 5,76 koruny, za minútu 11,52 koruny aj s daňou.
„Takmer 40 percent volaní je ukončených do pol minúty, 84 percent všetkých volaní je ukončených do minúty," vysvetľuje zmenu dĺžky tarifikácie hovorca telekomu Radoslav Bielka.
Pôvodne sa platilo 5,80 koruny s daňou bez obmedzenia dĺžky hovoru. Kým predtým ste sa mohli opýtať najviac na tri čísla, teraz počet poskytnutých informácií nie je limitovaný. Telekom zdôvodňuje vyššiu cenu tým, že s cenou nehýbali dva roky napriek zmene vstupov. Predošlá cena im nepokrývala vynaložené náklady. Cenu platíme od momentu spojenia sa s operátorkou.
Obdobnú povinnosť informovať o číslach majú aj mobilní operátori Orange a EuroTel. Okrem vlastných informujú aj o číslach telekomu, môžu svojich zákazníkov do pevnej siete aj prepojiť. Službu počítajú po sekundách.
Telekomunikačný úrad nemá vplyv na cenu volania na infolinku. „Cena za túto službu nie je regulovaná, telekom musí v jej prípade preukázať len výšku oprávnených nákladov," uviedol hovorca úradu Roman Vavro.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári