Miklušovej väznici. Pracovníci Východoslovenského múzea tam totiž inštalovali voskové figuríny, ktoré doputovali z maďarského Diosgyóru. Aké však bolo prekvapenie keď namiesto pôvodne plánovaných dvoch panákov prišli traja. Kata Mikluša a odsúdenkyňu neplánovane doplnil pomocník s realisticky zjazvenou tvárou. Vraj pozornosť firmy, ktorá figuríny vyrábala.
"Nejestvuje nijaký obrázok košického vykonávača spravodlivosti, takže pracovali iba podľa našich predstáv. Podľa scenára, ktorý sme vymysleli na základe skutočných historických podkladov. Ženu odsúdili, lebo po narodení odhodila svoje dieťa. Dúfame, že to niekto nebude spájať s protipotratovou kampaňou," povedal nám historik Východoslovenského múzea Jozef Duchoň.
V múzeách voskových figurín v Londýne a v New Yorku museli v týchto horúcich dňoch zachraňovovať topiace sa "osobnosti" studeným vzduchom. V Miklušovej väznici im však bude stále príjemná zima, keďže hrubé múry podzemnia neprepustia len tak ľahko horúčavu. Ako sme sa však dozvedeli tieto posatvy sú vytvorené modernejšou technikou, zo špeciálnej plastickej hmoty.
Verejnosť si bude môcť túto dokonalú evokáciu stredoveku pozrieť už v sobotu ak všetko dobre pôjde. Teraz ešte kvôli bezpečnosti okolo figurín inštalujú mreže. Ako odporúčajú maďarskí výrobcovia, lepšiu ilúziu má človek s miernym odstupom.
Tri historické postavy v Miklušovej väznici sú však iba prvou časťou, lebo v Maďarsku vzniká ďalších štrnásť, ktoré umiestnia v Urbanovej veži kde plánuje podnikateľ Alfonz Lukačin zriadiť múzeum figúr. Osobnosti budú umiestnené v 10 scénach s originálnymi historickými artefaktmi. Tento scenár vytvorili vo Východoslovenskom múzeu. Otvoriť by ho mali začiatkom jesene. Návštevníci sa v ňom budú môcť stretnúť napríklad s Františkom Rákoczim, alebo maršálom Kutuzovom, teda s historickými osobnosťami ktoré zasiahli do dejín mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári