Košice - Košické školy a školské zariadenia majú pred sebou druhý rok existencie v zriaďovateľskej funkcii košickej mestskej samosprávy.
"Nový školský rok začne v meste 192 škôl a školských zariadení," hovorí vedúci oddelenia školstva MMK Štefan Kandráč. "V porovnaní s rokom minulým ubudne jedna základná škola na Exnárovej ulici, ktorá bola vyradená zo siete škôl. V jej priestoroch zotrvá gymnázium. Zatiaľ nie je definitívne doriešená ani otázka materskej a základnej školy Poľná v Košickej Novej Vsi. Aj tejto školy sa však na základe rozhodnutia poslancov mestského zastupiteľstva dotkne projekt racionalizácie siete škôl," vysvetľuje vedúci.
Košické základné školy od septembra naplní 24-tisíc 457 detí, pričom vlani ich bolo 24-tisíc 824. Opätovný pokles potvrdzujú aj dlhodobé demografické ukazovatele. "Počas posledných štyroch rokov ubudlo na košických základných školách 3922 žiakov, to je akoby za štyri roky zaniklo šesť škôl. Posledné roky evidujú všetky mestské časti pokles novonarodených detí, počet prvákov sa neustále znižuje. Predovšetkým na starších sídliskách, kde pred časom chodili deti do školy v dvoch smenách, dnes s ťažkosťami otvárajú dve prvé triedy," vysvetľuje Štefan Kandráč.
V okrese Košice III. je situácia najvypuklejšia kapacity v školách sú využívané len na necelých 60 percent. Mesto si nemôže dovoliť financovať takéto neefektívne prevádzky, ťažko zháňa prostriedky len na samotnú prevádzku škôl, preto je racionalizácia nevyhnutnosťou. A tak bol vypracovaný dlhodobý projekt, ktorý po analýze jednotlivých mestských častí vytypoval zrušiť tie školy a školské zariadenia, ktorých žiaci budú môcť bez väčších problémov navštevovať blízke školy. Ušetria sa finančné prostriedky na prevádzku, ale aj mzdové prostriedky a získajú sa financie z prenájmu tretím subjektom.
"Zachová sa toľko škôl, aby kapacitne pokryli potreby. Deti budú rozptýlené do blízkych škôl, špecializované triedy by sa mali zachovať celistvé a presunúť bez zmeny do iného zariadenia. Proces racionalizácie sa však zatiaľ rozbieha pomaly, pretože voči navrhovanému rušeniu konkrétnych škôl sa zdvihla vlna protestov učiteľov, rodičov, bývalých i súčasných žiakov," dopĺňa Štefan Kandráč.
V rozpočte školstva na rok 2003 je pre právnické subjekty plánovaných v kapitole tovarov a služieb 98 miliónov 160-tisíc korún. Z toho na energie treba vynaložiť 77 miliónov 570-tisíc korún. Za prvý polrok už bolo vyčerpaných 35 milmiliónov 871-tisíc korún, pritom školy stále ťažia aj neuhradené faktúry za energie vo výške 25 miliónov 750-tisíc korún. Podobne nepriaznivá situácia je aj v kapitole materiálov a služieb, kde z rozpočtovaných 10 miliónov bola za polrok vyčerpaná polovica 5 miliónov korún. Tie mohli byť použité len na nevyhnutné havarijné opravy striech, statických porúch, havárie vodovodných a kanalizačných potrubí, či kúrenia. Na dlhodobo plánované opravy starnúcich budov prostriedky neostávajú.
"Najväčším problémom v novom školskom roku však bude nedostatok finančných prostriedkov na prevádzku. Je nám jasné, že bez ďalšej racionalizácie siete sa nezaobídeme. Práve preto nás mrzí, že tento proces sa rozbieha veľmi pomaly a počet schválených racionalizačných opatrení v mestskom zastupiteľstve nebol väčší. Opätovne však budeme predkladať mestskému zastupiteľstvu ďalšie návrhy," dokončí Štefan Kandráč.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári