Košice - Niektoré banky zvýšili v uplynulom období svojim klientom poplatky za výber hotovosti z bankomatov iných bánk.
Tatra banka zvýšila cenu výberu (poplatok za výber + účtovná položka za pohyb na účte) z bankomatu inej banky na 36 korún (30 + 6), predtým bola 15.
Klienta ČSOB vyjde výber v cudzom bankomate na 25,50 (20 + 5,50), pred zvýšením ho stál 5,50.
Ľudová banka zdražela túto službu z 11 na 18 Sk (12 + 6), Slovenská sporiteľňa z 33 na 37 (34 + 3) a OTP z 13 na 17 (14 + 3).
Cenu nemenili napríklad VÚB (36), UniBanka (11), PKB (10) či Istrobanka (18,50).
Dôvodom zvýšenia poplatkov je zdraženie služby, ktorú bankám poskytuje Združenie pre bankové karty (ZBK) SR, z 30 na 34 korún.
"Sieť našich bankomatov je rozšírená dostatočne na to, aby klienti ČSOB nemuseli vyberať hotovosť v cudzích," uvádza Ing. Miriam Hajduová z bratislavského vedenia ČSOB a dodáva: "Aj po zvýšení poplatku však za výber nášho klienta v bankomate inej banky stále my platíme viac ZBK než klient nám."
Ľudová banka, Tatra banka a OTP realizovali zmeny od júla, ČSOB a Slovenská sporiteľňa tento mesiac. Zvýšený poplatok predstavuje hendikep najmä pre klientov menších bánk, ktoré disponujú nižším počtom bankomatov.
V bankách sme navzájom porovnávali i ceny výberu vo vlastnom a cudzom bankomate, v banke pri priehradke aj platby kartou u obchodníka.
Najlacnejšia sa v priemere ukázala platba kartou (cena sa pohybuje od 0 do 4 Sk) alebo rovnako stojí výber z vlastného bankomatu (0 - 6), pri priehradke je drahší (6 - 18) a najdrahší je v cudzom bankomate (10 - 37).
"Neviem, čo je najlacnejšie, keď potrebujem peniaze, vyberiem si ich hocikde, je mi to jedno," povedala nám včera v centre Košíc päťdesiatnička.
"Je to svinstvo! Za všetko chcú tie banky samé poplatky! Som z toho znechutený..." sťažoval sa dôchodca.
Mladík mal iný názor: "O rozdielnych poplatkoch viem, keď mám možnosť, platím kartou a vyberám z bankomatu mojej banky, ale nie vždy tá možnosť je. Tie poplatky za všetko - žiaľ, taký je trend, banka sa o naše peniažky stará, treba jej za to zaplatiť. Alebo tam peniaze nedať, nechať doma v šuflíku a zaťažovať sa každý mesiac myslením na všetky pravidelné platby - nech si každý vyberie."
"Nepoužívať hotovosť je bezpečnejšie a komfort používania kariet permanentne rastie," komentuje M. Hajduová a dopĺňa, že "in" je v dnešnom svete i elektronické bankovníctvo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári