Košice - Do mestskej kasy prišlo za uplynulých sedem mesiacov iba desať miliónov korún z parkovného. Plán je stanovený na 31 miliónov.
"Systém výberu a kontroly sa musí nabudiť," tvrdí zastupujúci náčelník Dušan Šlosár, ktorý zároveň upozorňuje vodičov, že stáť bez zakúpeného parkovacieho lístka ich môže stáť pokutu až do výšky tisíc korún.
Včera sme v centálnej mestskej zóne zaregistrovali zvýšený pohyb hliadok mestskej polície, ktoré sa zameriavali na kontrolu vozidiel. V akcii sme ich zastihli na Rooselvetovej ulici, na Hradbovej pri trhovisku, za OD Tesco, na parkovisku na ulici Dávida Feju. Plán je neúprosný, vybrať musia do konca roka za zvyšných päť mesiacov dvakrát viac ako doteraz.
"Posilnili sme kontroly parkovísk, začali sme sa venovať našim zmluvným predajcom, ktorí nám predávajú parkovacie karty. Ak vám totiž vyjde analýza, že niekto v centre vybral na jedno miesto 9 korún a pritom hodina parkovania stojí 30 Sk a niet kde zaparkovať, musíte sa nad spôsobom ich práce zamyslieť," vysvetľuje zastupujúci náčelník, kde vidí úniky z parkovného.
"Koľkokrát ide človek k predavačom lístkov a dáva 5 korún s tým, že postojí bez lístka. Keď vás však takto parkovať načape policajt, nebude ho to zaujímať. Vieme, že dedovia sa z toho snažia mať biznis. Musíme si ich viac všímať, kontrolovať a riešiť ich priestupkovo, ak ich prichytíme."
Zastupujúci náčelník Dušan Šlosár tvrdí, že nie je zástancom neúprosnej represie.
"K pokute sa má pristúpiť až potom, keď nepomáha dohovor. To znamená, ak niekoho prichytíme, že prešvihol čas, na ktorý má zakúpený parkovací lístok, plicajt mu dohovorí, aby si lístok dokúpil a rozdiel tak vyrovnal. Samozrejme, takáto forma sa použije iba raz, ak ide o chronických neplatičov, dohovor neuplatňujeme," hovorí Šlosár.
Zastupujúci náčelník ďalej zdôraznil, že vodič má desať minút od času, kedy zastavil, na to, aby si zakúpil lístok a umiestnil ho pod predné sklo tak, aby bol dobre viditeľný.
"To znamená, že policajt nemôže prísť okamžite, ako zastanete a žiadať od vás lístok, resp. hneď vyrúbiť pokutu."
Výška pokuty presne určená nie je, mestská polícia vychádza zo všeobecnej dikcie priestupkového zákona, kde môže využiť blokovú pokutu až do výšky tisíc korún.
"Policajt by mal vysvetliť, prečo sa rozhodol pre konkrétnu sumu, ak by sa náhodou stalo, že vedľa stojaci občan dostáva 200-korunovú pokutu a vy za ten istý priestupok pokutu vo výške maxima, t.j. tisíc korún."
Dušan Šlosár odmieta tvrdenia, že mestská polícia pôsobí len ako represívny orgán, ako aj to, že sú mestskí policajti odmeňovaní podľa toho, koľko pokút denne naparia.
"Postavili sme na roveň riešenie dohovorom a riešenie pokutou. Takže, ak je priestupok riešený dohovorom a urobí sa o tom záznam, občan ho podpíše, policajt má bod tak, akoby bol naparil pokutu. Napríklad v marci 2003 bolo 333 priestupkov riešených dohovorom."
Problém však vidí zastupujúci náčelník v komunikácii medzi občanmi a policajtami.
"Mnohokrát sú k našim policajtom agresívni, urážajú ich, a tak sa priestupok mení na trestný čin. Takže záleží na reálnej komunikácií a ja si myslím, že keď je normálna, všetko sa dá bez emócii vyriešiť. Ľudia by si mali uvedomiť, že chlapci sú na uliciach celý deň, v zime, v horúčavách a nie sú tam pre srandu. Je to ich práca, preto by ich mali rešpektovať a plniť si svoje povinnosti."
S vymáhaním pokút má Mestská polícia Košice veľké problémy. Podľa poslancov je nevymožených pokút vo výške 600 tisíc korún, Šlosár však tvrdí, že ich nie je viac ako za 200 tisíc. Rezervy vo vymáhaní vidí hlavný kontrolór Ondrej Bernát.
"Nie je to len v parkovnom, ale napríklad aj pri odpadoch. Verím, že keď príde na rad veľká zmena organizačného poriadku magistrátu, pribudne oddelenie, ktoré by sa špeciálne venovalo vymáhaniu týchto pokút a poplatkov. Sú to peniaze, ktoré mestu unikajú a pritom ich veľmi potrebujeme."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári