predsedovia nie sú z navrhnutých čísel nadšení. Pri predpokladanej 8-9 percentnej inflácii sa totiž môže stať, že reálne tých peňazí príde na jednotlivé VÚC ešte menej ako teraz. A aj keď je predseda košického VÚC R. Bauer s navrhovaným rozpočtom spokojný na 80 percent, šéfovia poslaneckých klubov v zastupiteľstve k nemu prejavili omnoho menšie nadšenie. Najviac im vadí odďaľovanie finančnej decentralizácie, ktoré bude mať za následok, že samosprávny kraj bude i napriek pôvodnej myšlienke reformy verejnej správy ešte aj budúci rok plne závislý od štátnych dotácií.
Šéfa klubu SMK-Smer-SDKÚ-ANO Štefana Zachariáša potešilo to, že financovanie VÚC sa aspoň o kúsok vzdialilo od štátneho paternalizmu a aspoň od roku 2005 by malo byť finančne samostatnejšie. Problém však vidí vo financovaní škôl, nemocníc a sociálnych zariadení. "Vyzerá to tak, že kraj bude mať na školy peniaze iba do začiatku novembra... Jednoducho dávam za pravdu predsedom VÚC, ktoré pre kraje žiadajú ďalšie peniaze. Nie sú to peniaze na luxus, ale na prevádzkovanie toho, aké kompetencie vykonávajú VÚC po reforme verejnej správy," myslí si. Vadí mu to, že kraj namiesto rozvojových projektov bude najviac peňazí dávať na bežnú prevádzku zariadení vo svojej pôsobnosti. "Budeme sa dostávať do ďalšieho závozu. Najmä tu na východe sú mnohé zaostalé regióny, a keď sa s tým nič neurobí, tie rozdiely sa budú ešte zväčšovať. Tiež by som rád pracoval na rozvoji tohto regiónu, lenže zatiaľ sme nemali k tomu príležitosť." Š. Zachariáš má výhrady aj voči fondu, ktorý by mal regionálnym samosprávam pomôcť spolufinacovať rozvojové projekty. "Myšlienka je síce celkom dobrá, ale keď sa ten objem peňazí rozdelí pre všetky regióny, tak nám veľa nezostane. Chápem, že tých peňazí nie je veľa, ale aj tak. Koľko sa z toho podporí, dva alebo tri projekty za rok?," netají určité sklamanie.
Jozef Drábik z klubu SDĽ-SDA-HZDS je maximálne nespokojný s tým, že na VÚC prešli školské a zdravotnícke zariadenia, tie iba vyrábajú dlh.
"Všade nám chýbajú a budú chýbať peniaze, a je to jedno, či ide o zdravotníctvo, kultúru, sociálnu sféru, alebo školstvo. Ak chceme podporiť rozvojové programy, o ktorých neustále hovoríme, tak aj na ne sa musia nájsť nejaké financie. Na to však nestačí 5 miliónov ako sme dostali tohto roku, kľudne by sa uživilo aj 500 miliónov. Len odkiaľ ich zoberieme, keď ich nedostaneme z vlády," hovorí a konštatuje, že bude "skvelé mať vyšší rozpočet s menším množstvom peňazí..." J. Drábik odmieta tvrdenia ministerstva financií, že sedem miliárd pre všetky slovenské VÚC je maximum, čo im môžu poskytnúť. "Keby nám štát nechal už teraz časť z podielových daní ako to bolo pôvodne v pláne, tak by sa tie prostriedky možno aj našli. Ale štát sa rozhodol, že sa účinnosť daňovej reformy posunie, predsedovia VÚC proti tomu veľmi neprotestovali, takže potom sa nečudujme, že tie peniaze do regiónov neprídu, ale skončia v Bratislave." Podľa jeho slov by sa kraje mali sami rozhodnúť, čo urobia s daňami, ktoré sa vyberú na ich území. Pokračovanie súčasného systému financovania však bude znamenať iba to, že Bratislava sa opäť bude rozvíjať na úkor zvyšných regiónov Slovenska. "Prečo by aspoň prostriedky z cestnej dane nemohli zostať u nás. Už je to trápne, aké výhovorky počúvame, prečo sa nedá postaviť rýchlocesta do Miškolca. Keby boli peniaze, našli by sme aj peniaze na dopravu. Kraj by si určil priority a na základe nich by sa rozhodol, či chce napríklad urobiť túto cestu alebo radšej ju investuje do opráv nejakej stavby," tvrdí.
Podľa slov šéfa poslaneckého klubu KDH-DS Mariána Dittricha bude ťažké hovoriť o nejakých prioritách v rozpočte na budúci rok. "My sa musíme sústrediť na všetko. Ako predseda sociálnej komisie by som mal preferovať najmä organizácie v tejto oblasti. Lenže peniaze nám budú chýbať asi všade. Chápem, že aj vláda sa môže pohybovať v rámci finančných možností, no dosť ma mrzí, že sa napríklad nenašli peniaze na rýchlocestu do Miškolca," myslí si. Potešilo ho, že sa našli peniaze na spolufinancovanie projektov z EÚ. "My máme povinnosť sa venovať týmto veciam, no keď sme na to nemali vyčlenené prostriedky, ťažko sme niečo mohli robiť. No aspoň sa niečo pohlo." Do budúcnosti je v tomto smere miernym optimistom, ale... "Možno teraz to ešte nevyzerá nejak pozitívne, no verím, že tie ďalšie roky budú lepšie. Avšak pozor! Každý sa spolieha na to, ako sa nám zlepší život, keď budeme mať vlastné príjmy. Lenže už málokto vie, kto tie vlastné príjmy bude napĺňať, keď sídla viacerých podnikov sa presťahovali mimo kraj." Ako s úsmevom dodal, musíme byť trochu trpezliví, lebo ani Bratislava sa nebude rozvíjať do nekonečna. "Jedného dňa to skončí a prudko sa začne rozvíjať východ..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári