trojatómový kyslík a je osožný. Prečo teda môže byť škodlivý?
Ozón merajú na pracoviskách Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) v Poprade a Starej Lesnej. V SHMÚ v Poprade merajú výškový, stratosferický ozón, ktorý je prospešný.
"Nebezpečný je len prízemný ozón, je to vlastne akýsi skleníkový plyn, ktorý mení klímu," informovali nás na popradskom pracovisku. "Prízemný ozón sa začal merať len v poslednej dobe, v súlade s normami Eúropskej únie."
Hraničný prah pre ozón je 180 mikrogramov na meter kubický. Ak je táto hodnota prekročená, tak sa verejnosť upozorní. Signál varovanie nasleduje, až keď hodnoty prízemného ozónu prekročia 240 mikrogramov na meter kubický. To sa ešte nestalo, zatiaľ najvyššiu hodnotu na východe namerali 4. augusta, a to 192 mikrogramov, o 21. hodine. Celkový denný priemer však bol v norme.
Podľa odborníkov SHMÚ v Poprade, prízemný ozón vzniká kvôli nedostatku výmeny vzduchu pri zemi. Môže to byť spôsobené aj dlhotrvajúcejším suchým a teplým počasím. Ak je koncentrácia zlého, čiže prízemného ozónu, zvýšená, neodporúča sa vychádzať von. V bytoch by sme vtedy mali menej vetrať a obmedziť škodlivé vplyvy, ktoré znečisťujú ovzdušie. Napríklad fajčiari by sa vtedy mali zriecť svojej cigaretky.
Prízemný ozón môže spôsobiť menšiu otravu organizmu, z nedostatku okysličovania krvi.
Autor: em
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári