plynárenskému priemyslu, a. s. Bratislava (SPP) vo výške neuveriteľných 51 miliónov korún. Zaujímavý je nepochybne aj dôvod udelenia pokuty - prekročenie úradne stanovenej ceny zemného plynu zo strany SPP. Pokutu za porušenie cenových regulačných opatrení už SPP zaplatil, odberateľov zemného plynu však nepochybne bude zaujímať, o koľko boli poškodení oni a či majú právny nárok vymáhať si škodu, ktorá im vznikla tým, že SPP si účtoval vyššie ceny.
O vysvetlenie prípadu sme požiadali hovorkyňu SPP Danu Kršákovú. "Ide o rozhodnutie finančnej kontroly, respektíve ministerstva financií, o uložení pokuty pre SPP vo veci kontroly uplatňovania regulovaných cien zemného plynu pre domácnosti v rámci odpočtového obdobia apríl 1999 až marec 2000. V tom čase boli ceny zemného plynu pre domácnosti regulované ministerstvom financií prostredníctvom tzv. opatrení. Počas uvedeného obdobia boli realizované dve úpravy predajných cien zemného plynu pre domácnosti, fakturačné obdobie od 1. 4. 1999 do 31. 3. 2000 bolo teda rozdelené na tri kratšie odpočtové obdobia. V každom odpočtovom období platili rôzne opatrenia ministerstva financií, určujúce v jednotlivých obdobiach rôzne cenové úrovne, ako i odlišné podmienky dodávok zemného plynu," uviedla hovorkyňa.
Dodala, že v opatreniach Ministerstva financií SR (MF SR), platných v jednotlivých obdobiach, je ustanovenie o postupe v prípade, že dôjde ku skráteniu odpočtového obdobia (čo sa dvakrát stalo), ktoré uvádza, že v takomto prípade platí pre určenie druhu ceny zásada prepočtu výšky odberu na základné odpočtové obdobie. Nikde však nie je uvedená metodika prepočtu.
"SPP zvolil čo najobjektívnejšiu metodiku prepočtu, keďže spotreba počas roka je veľmi nerovnomerná (najmä pri odberoch na vykurovanie). SPP z dlhodobého pohľadu vyhodnotil priebeh priemerného odberu počas jednotlivých kalendárnych mesiacov roka a vypracované koeficienty použil pre prepočet limitov jednotlivých tarifných pásiem (aj tie sa počas uvedeného roka menili, pričom v základe boli určené na celé 12-mesačné obdobie). Keďže správa finančnej kontroly mala iný názor na metodiku výpočtu, než akú použil SPP, na základe zápisu o cenovej kontrole uložila SPP pokutu," dodala hovorkyňa.
SPP je podľa hovorkyne presvedčený, že neporušil žiadne všeobecne platné právne normy ani žiadne cenovoregulačné opatrenia. "SPP sa odvolal proti tomuto rozhodnutiu, MF SR zrušil napadnuté rozhodnutie a prišlo k znovuprerokovaniu veci s rovnaným výsledkom - teda že SPP porušil cenové predpisy. Nikde sa však jednoznačne nehovorí o tom, ako mal SPP postupovať. Keďže rozhodnutie je preskúmateľné súdom, SPP podal proti tomuto rozhodnutiu rozklad na Najvyšší súd SR. Pokutu medzitým uhradil, lebo použitie tohto opravného prostriedku nemá odkladný účinok na zaplatenie pokuty. SPP bude rešpektovať definitívne rozhodnutie Najvyššieho súdu Slovenskej republiky," dodala na záver Dana Kršáková.
* * *
Ministerstvo financií: "SPP musí odberateľom uhradiť škodu"
Majú odberatelia právny nárok vymáhať si škodu, ktorú im SPP spôsobil nesprávnym účtovaním ceny zemného plynu? Otázku sme položili hovorcovi ministerstva financií Petrovi Papánekovi. "Prvého augusta 2002 bola vykonaná u účastníka konania kontrola dodržiavania cenovej disciplíny pri dodržiavaní maximálnych cien zemného plynu pre domácnosti za vyúčtovacie obdobie od 1. apríla 1999 do 31. marca 2000. Predmetnou kontrolou bolo zistené, že odštepné závody SPP a. s., Bratislava nepostupovali správne pri ročnom vyúčtovaní spotrieb zemného plynu domácnostiam, ktoré odoberali toto palivo po celý rok. Spotrebu fyzickým odpočtom u odberateľov k 30. 6. 1999, k 31. 1. 2000 a k 31. 3. 2000 porovnávali s limitmi mesačnej spotreby, ktoré vypočítal účastník konania percentuálnym rozdelením ročnej spotreby. V prípadoch, ak spotreba plynu za uvedené obdobia bola vyššia v porovnaní s výpočtom účastníka konania, túto spotrebu považoval účastník konania za nadlimitnú, za ktorú účtoval vyššie ceny, ako boli pre takýchto odberateľov Ministerstvom financií SR určené ako maximálne ceny pre domácnosti. Uvedeným nesprávnym postupom SPP vyúčtoval aj domácnostiam s ročnou spotrebou nižšou ako 4500 m3 nadlimitnú spotrebu za cenu pre výrobnú spotrebu."
Týmto spôsobom SPP ako účastník konania nesplnil príslušné podmienky, prekročil maximálne ceny a tým porušil cenovú disciplínu. Za uvedené porušenie bola SPP uložená pokuta vo výške 50 953 214 korún.
"Prekročením maximálnych cien zemného plynu pre odberateľov v celkovej výške 50 953 214,- Sk boli poškodení odberatelia, nakoľko im bolo možné účtovať určené ročné limity v zmysle platných predpisov a žiadne ustanovenie právnej regulácie cien platnej v období od 1. 4. 1999 do 30. 1. 2000 neurčovalo podmienenosť určených maximálnych cien mesačnými limitmi spotreby. V sledovanom období sa totižto nezvýšili len maximálne ceny pre domácnosti, ale súčasne sa určil nový limit ročnej spotreby plynu vo výške 6 500 m3."
Ako dodal P. Papánek, pri prejednávaní protokolu o vykonaní cenovej kontroly SPP Bratislava bol dodávateľ plynu zaviazaný vyrovnať cenové rozdiely, plynúce z výsledkov cenovej kontroly jednotlivými odberateľmi, ktorí boli takýmto postupom výpočtu poškodení. Uložením pokuty totiž nie je dotknuté právo na vydanie bezdôvodného obohatenia na úkor ktorého sa získalo. V prípade, že toto bezdôvodné obohatenie nemožno vydať tomu, na úkor ktorého sa získalo stáva sa príjmom štátneho rozpočtu.
"V súčasnej dobe predmetná záležitosť nie je ukončená, nakoľko SPP Bratislava dal podnet na preskúmanie druhostupňového rozhodnutia MF SR Najvyšším súdom SR," dodal hovorca ministerstva financií.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári