polície za dostatočné. Po správe, ktorá stála náčelníka Tibora Danka stoličku, ich mal zrealizovať zastupujúci náčelník Dušan Šlosár, ktorý doposiaľ viedol právne oddelenie polície.
"Dôsledky boli vyvodené voči náčelníkovi Tiborovi Dankovi, ktorý bol odvolaný a niesol gro zodpovednosti. Dôvody na vyvodenie dôsledkov však boli aj u iných zodpovedných pracovníkov. Veď aj JUDr. Šlosár informoval o tom, že tam dochádzalo k vyrábaniu falošných dokladov. To sú vážne pochybenia, ktoré treba riešiť radikálnejším spôsobom," povedal nám včera hlavný kontrolór Ondrej Bernát.
Na otázku, či považuje za normálne, aby veliteľ parkovacej služby, v ktorej bolo zistených viacero závažných nedostatkov, bol po závažných zisteniach presunutý na iné veliteľské miesto v polícii, reagoval: "Toto určite nie je adekvátna forma, vyzerá to skôr ako odmena. Určite budem pána primátora po príchode z dovolenky informovať a požiadam aj zastupujúceho náčelníka o vysvetlenie takéhoto postupu."
Dočká sa verejnosť vyvodenia dôsledkov, alebo sa má zmieriť s tým, že na magistráte si môže každý robiť čo chce a ak to praskne, maximálne ho postihnú napríklad veliteľským "flekom"? "Určite sa dočká, to sa nemusíte obávať. Správa z kontroly je postúpená prokuratúre, už nás kontaktovali, vyžiadali si doklady a teraz to preberá polícia. Opatrenia sa urobia aj vo vnútri polície, budem o tom hovoriť s primátorom a čo najrýchlejšie by sa mal zrealizovať konkurz a vybrať nový náčelník, ktorý by nemal väzby na Mestskú políciu," tvrdí kontrolór.
Mestská polícia doposiaľ totiž fungovala ako štát v štáte s vlastnými pravidlami a neštandardnými postupmi. S hotovosťou a ceninami narábala jedna osoba. "Neexistoval tak systém vzájomnej kontroly. Teraz sa musí týždenne odovzdávať hotovosť vybraná za pokutové bločky do magistrátnej pokladne s tým, že musí byť doložený aj súpis, za čo bola pokuta vybraná. Problémové je aj rampové parkovisko na Námestí osloboditeľov, pretože umožňuje ručný zásah operátora do počítačového systému, vie takto vystornovať vydaný parkovací lístok," vysvetľuje kontrolór, kde všade boli možné úniky peňazí z mestskej kasy. "Parkovacie karty (stojí 6500 SK na rok) sa tlačili bez poradového čísla, evidenčného čísla vozidla a bez kovovej známky. Poradové číslo sa razítkovalo pagínou. To znamená, že bolo možné vytlačiťto isté poradové číslo niekoľkokrát. Bolo možné si objednať sto kovových známok oficiálne a ďalších sto neoficiálne, ktoré nešli do pokladnice. Opatrenie je jasné, parkovacie karty sa musia tlačiť s poradovými číslami, objednávanie všetkých náležitostí musí ísť cez magistrát, aby bola zaistená kontrola, aby sa to nedalo zneužíva a existovala jasná evidencia aj stornovaných kariet," objasňuje ďalšiu "čiernu dieru" O. Bernát.
"Chýbali parkovacie lístky s tým, že až dodatočne vydokladovali na základe čoho chýbali. Tvrdili, že boli poškodené, tak sa znehodnotili, ale nemali ich doložené, aby sme to poškodenie videli. Tak sa nedalo dokázať, či sa náhodou nerozdali bez platenia. Chýbalo 200-tisíc v pokladni, náčelník Danko sa potom nechal vypísať a následne tie peniaze v priebehu kontroly doniesol," vysvetľuje kontrolór.
Na otázku, či sú pravdivé informácie o tom, že pri kontrole urobil chybu, pretože mal najprv urobiť kasu a až potom kontrolovať doklady, aby Danko nemohol chýbajúcich 200-tisíc vrátiť len tak odvolávajúc sa na nedbanlivosť v postupe, ale bol by sa tak dopustil trestného činu, Bernát vysvetľuje: "Kasa sa nedala urobiť na začiatku, pretože mi sme nevdeli koľko peňazí má v pokladni byť. To sme zistili až potom, čo sme vedeli koľko blokov prijal od daňového úradu, koľko ich použil a koľko mu chýba. Evidencia pokutových blokov nebola prehľadná. Je to klasifikované ako manko, ktoré bolo vyrovnané."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári