riadnom valnom zhromaždení VSŽ 23. júla tohto roku nehlasovali za rozhodnutie, že akcie emitenta VSŽ prestanú byť kótované, alebo ktorí sa tohto valného zhromaždenia nezúčastnili. Povinná ponuka je platná 30 kalendárnych dní odo dňa jej zverejnenia.
Cena jednej akcie, za ktorú bude VSŽ akcie od akcionárov kupovať, je stanovená na 89 korún. Cena 89 Sk je priemerom ceny obchodovania s akciami VSŽ na kapitálovom trhu v anonymných obchodoch za posledných šesť mesiacov.
Každý akcionár, ktorému je povinná ponuka určená, môže ponuku VSŽ prijať prostredníctvom ktoréhokoľvek obchodníka s cennými papiermi, ktorý je členom Burzy cenných papierov v Bratislave. Finančné vyrovnanie burzových obchodov s akciami VSŽ uzavretých pri realizácii povinnej ponuky sa uskutoční až po uplynutí lehoty platnosti povinnej ponuky, a to v súlade s burzovými pravidlami.
"Vyhlásenie povinnej ponuky je v súlade s rozhodnutím valného zhromaždenia VSŽ, ktoré sa konalo dňa 23. 7. 2003 v Košiciach. Valné zhromaždenie na svojom zasadnutí rozhodlo, že obchodovanie s akciami spoločnosti na BCPB sa ukončuje a akcie spoločnosti prestanú byť kótované. Akcie spoločnosti už nebudú obchodované na kótovanom hlavnom trhu a ani inom trhu kótovaných cenných papierov BCPB a nebudú obchodované ani na regulovanom voľnom trhu BCPB. Akcie spoločnosti nebudú obchodované ani na žiadnej inej burze cenných papierov v Slovenskej republike či zahraničí, a to ani na trhu kótovaných cenných papierov, ani na regulovanom voľnom trhu a ani na žiadnom inom trhu burzy cenných papierov," uvádza sa v stanovisku VSŽ.
Spoločnosť VSŽ ovláda finančná skupina Penta s 33 percentami akcií, pričom do konca roka chce odkúpiť rovnako veľký balík akcií od britskej A.R.T. Investments Limited. Komplikovanú pozíciu za súčasného stavu má Fond národného majetku, ktorý s vlastníctvom 16,5-percentného balíka nemá žiadnu šancu ovplyvniť dianie v tejto súkromnej spoločnosti. FNM na valnom zhromaždení hlasoval proti stiahnutiu akcií VSŽ z burzy, podobne ako ďalší minoritní akcionári. Hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová pre TASR uviedla, fond ešte o tejto ponuke, ktorá by pri úrovni 89 korún za akciu znamenala prínos pre štátny rozpočet vo výške 240 miliónov korún, nerozhodol. Konečné rozhodnutie o ponuke VSŽ je na ministerstve hospodárstva, respektíve vláde.
Za nevyhovujúcu označilo ponuku VSŽ aj Ochranné spoločenstvo minoritných akcionárov, ktoré v súvislosti s výsledkami posledného valného zhromaždenia pripravuje aj súdnu žalobu. Minoritní akcionári obviňujú Pentu z postupného znižovania hodnoty majetku, čo sa premietlo do zásadného zníženia ceny akcií VSŽ, z ktorej sa napokon vygenerovalo ponúkaných len 89 korún za akciu.
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári