najdôležitejším materiálom štvrtkovej mestskej rady. "Zrealizoval som organizačné zmeny, ktoré majú zvýšiť efektívnosť mestskej polície, ale zatiaľ nemôžeme hovoriť priamo o zvýšení efektívnosti, skôr o vytvorení podmienok, aby sa tak mohlo stať. Väčšie zmeny urobiť nemôžeme, máme to zakázané do príchodu nového náčelníka," hovorí JUDr. Dušan Šlosár, ktorý vedie políciu do vymenovania nového náčelníka, na ktorého bude vypísané výberové konanie. "O prihlásení sa do konkurzu zatiaľ ani len neuvažujem, záležalo by to od toho, či by ma niekto v tejto súvislosti oslovil. Odbornosť a politika sú totiž dve rozdielne oblasti."
Najdiskutovanejším krokom, ktorého dôvod zaujíma nielen poslancov, starostov, ale i verejnosť, je zrušenie nočných zmien na sídlisku Ťahanovce a v Šaci. "Netvárme sa, že v tomto meste neexistuje aj iný poriadkový útvar, ako je mestská polícia. Veď je tu aj štátny policajný zbor, ktorý má dostatočný počet ľudí, motorizované hliadky, nie jednu, nie dve a môže tak vykonávať nočné služby bez problémov," argumentuje Šlosár. "Prehodnotil som nočné služby a zistil som, že na Ťahanovciach boli za uplynulé dva mesiace po štyri nočné služby. Takže buďme presní zrušil som štyri nočné služby za mesiac. Jediná stanica, kde sa držali nočné služby bola stanica Šaca, ale ak by ste sa pozreli do vnútorného systému, zistili by ste, že to nebol výkon nočnej služby. Do nočnej služby nastupoval jeden človek, ktorý predsa nemôže ísť sám do ulíc. A na to, aby sa vyspal na stanici, nepotrebujem držať nočnú službu."
Ako zastupujúci veliteľ ďalej povedal, nočné služby sa teraz rozhodli nahradiť motorizovanou jednotkou, ktorá je zriadená pri stanici Stred a bude vyrážať na obhliadky mesta v určitých časových intervaloch po dohode so štátnou políciou. "Treba však povedať, že napríklad stanica Západ, ktorá má pod palcom Terasu, KVP a Myslavu, nočné služby už dávno nemá. Rovnako ani stanica Juh, ktorá drží šesť mestských častí. Na mestskej polícii sa slúži od 6. do 22. hodiny, pretože keď si prezriete úlohy mestskej polície zistíte, že v noci mestský policajt nemá prakticky čo robiť. V noci sa pácha najviac trestných činností, ale to je v kompetencii štátnej polície, nie mestskej," zdôrazňuje Šlosár.
Ďalším krokom zastupujúceho náčelníka bolo zlúčenie dvoch staníc, ktoré fungovali v centre na jednej chodbe. "Stanica Projekt zabezpečovala len centrálnu mestskú zónu, stanica Stred zabezpečovala zvyšok Starého mesta a k tomu Sever, Kavečany a Ďžungľu. Vytvorili sme jednu stanicu s jedným velením, ktoré zlepšilo aj komunikáciu s vedením polície. Teraz tam pracuje sedemdesiat ľudí. Koľkí sú v priamom výkone služby? Prakticky všetci," tvrdí Šlosár, ale zároveň vysvetľuje, že pracujú sedem dní v týždni a musia zabezpečiť tri pracovné zmeny denne. Na otázku, koľkože je teda denne v uliciach centra mestkých policajtov, odpovedá
"denne tri-štyri hliadky po dvoch policajtov."
Treba si však uvedomiť, že mestská polícia zamestnáva celkovo 175 ľudí a ročne dostáva z mestského rozpočtu 55 miliónov korún. Podľa Šlosára len 5 ľudí zo všetkých zamestnancov sú administratívnymi pracovníkmi, všetci ostatní sú v priamom výkone služby. Napriek tomu však občania v nedávnom prieskume Ekonomickej fakulty TU jasne povedali, že sa v Košiciach prestávajú cítiť bezpečne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári