Šestici Gemerčanov vo veku 22 40 rokov, ktorí sa pod ňu podpísali, vymeral nepodmienečné tresty od dvoch do päť rokov. Dvaja odsúdení nepodmienečne tresty prijali, zatiaľčo ich zvyšní spolupáchatelia sa odvolali, pretože uvedené tresty sa im zdali neprimerane prísne. K tomuto záveru dospel na verejnom zasadaní aj senát Krajského súdu v Košiciach, ktorý napadnutý rozsudok vo výroku o treste zrušil a uložil im nasledovné tresty: Oskarovi B. 3 a pol roka, Draganovi L. o šesť mesiacov menej. Obidvaja si ich odpykajú v prvej - najmiernejšej - nápravnovýchovnej skupine. Františkovi L. a Róbertovi T. uložil súd podmienečné tresty 24 mesiacov s odkladom na skúšobnú dobu v trvaní 4 rokov.
Skutkov, o ktorých je reč, sa šestica mladých mužov dopustila v spolupáchateľstve. Súd rozhodol, že všetky zaistené strelné zbrane, vrátane bejzbalovej palice, ktoré pri nich použili, prepadajú v prospech štátu. V októbri 2001 sa obžalovaní priviezli na dvoch motorových vozidlách zn. mazda a mercedes z Rožňavy do Plešivca. Prišli tam pátrať po zlodejovi, ktorý sa predtým vlámal do vozidla ich spoluobžalovaného Františka L. a ukradol mu autorádio.
Ján S., František L. a Róbert T., napadli na čerpacej stanici v Plešivci tam prítomného Tomáša B. A to tak, že najprv ho Ján asi trikrát udrel dlaňou po tvári a potom spolu s ostatnými, pod hrozbou ďalšej bitky, ho prinútili nastúpiť do mercedesa, ktorý riadil Oskar B. Proti jeho vôli ho odviezli najprv do Gemerskej Panice, potom do Rožňavy, Revúcej a späť do Gemerskej Panice. Počas jazdy ho František L. viackrát udrel do tváre a všetci obžalovaní v aute sa mu vyhrážali smrťou, polámaním rúk a nôh. Takýmto spôsobom prinútili Tomáša, aby zavolal z mobilu Alexandrovi K. Mysleli si totiž, že to on, ukradol autorádio.
Tomáš z obavy o svoj život a zdravie mu nakoniec zatelefonoval a pod zámienkou obchodného rokovania ho vylákal na stretnutie v Gemerskej Panici. Tam si na neho všetci počkali a Oskar ho vyzval, aby vrátil ukradnuté autorádio. Alexander o žiadnom nevedel.
"Chytil ho za vlasy a ťahal smerom k ceste. Pokúsil sa mu ujsť, ale Oskar ho začal prenasledovať a pripojili sa k nemu aj Róbert s Františkom, ktorý podkopol Alexandrovi nohy. Keď spadol, Oskar ho bil a ťahal za vlasy k autu. Najprv mu udrel hlavou o zem a potom mu na ňu stúpil a pritlačil ju k zemi, zatiaľčo ho jeho kamarát Ladislav, kopol do tváre," opísal incident, ku ktorému došlo na priecestí pri železničnej stanici, Tomáš.
Ani ostatní obžalovaní nestáli so založenými rukami, udreli a kopli si aj oni. Dokonca, František zdvihol Alexandrovi ľavú ruku a držal mu ju vystretú smerom hore po celý čas, čo ho Dragan udieral bejzbalovou palicou po predlaktí i po chrbte. Alexander utrpel viacero zranení, z ktorých sa liečil tri týždne. Mal zlomenú nosnú kosť, pomliaždeniny na tvári, hlave, chrbte, rukách a kolenách.
Po "nakladačke", ktorú dostal, ho obžalovaní dopravili domov, ale Tomáša odviezli so sebou do Plešivca. Tam ho vyhrážkami o ublížení na zdraví presviedčali, aby sa priznal, že ukradol Františkovi L. auto. Donútili ho nasadnúť do Mazdy a spolu s Tomášom B. ho odviezli na parkovisko pri štátnej ceste pri obci Vidová. Všetci ho bili, vyhrážali sa mu smrťou, ak sa ku krádeži auta neprizná, resp. nepovie, kto to urobil. Obžalovaný Dragan mieril Tomášovi na krk zbraňou.
"Prinútil ma otvoriť ústa a vložil mi do nich hlaveň zbrane. Oskar mi pritom mieril zbraňou na nohy. Bolo ich veľa, bál som sa. Chcel som sa od nich dostať preč, preto som im povedal, že auto mohol ukradnúť J.," uviedol Tomáš.
Dodal tiež, že potom musel mladíkovi, ktorého meno uviedol, zavolať z mobilu. V Rožňave ho pustili s tým, že ho nájde a najneskôr o hodinu privedie na dohovorené miesto. Pohrozili mu, že ak to neurobí, ponesie následky, ale k tomu už vďaka zásahu polície, nedošlo.
Obžalovaní Rožňavčania sa v prípravnom konaní k spáchaniu uvedených skutkov nepriznali, tvrdili, že všetko je vymyslené a vykonštruované. Traja z nich sa však na pojednávaní rozhodli vypovedať a priznali, že nielen oni, ale aj ich spoluobžalovaní, ktorí to popierali, boli v Plešivci, Gemerskej Panici i Revúcej, teda na miestach, o ktorých hovorili poškodení. Napriek tomu jeden po druhom tvrdili: "Necítim sa vinný!" A to s tým, že trojici poškodených mládencov chceli dať len príučku v súvislosti s krádežou autorádia a auta. Poukazovali na to, že nejde o klasické vydieranie, z ktorého by mali majetkový prospech.
Senát nemal dôvod neveriť poškodeným, najmä Tomášovi, ktorý bol z nich najútlejší a priznal, že sa fyzicky dobre stavaných obžalovaných, ktorých bolo navyše veľa, bál. Pri konfrontácii s Oskarom a Draganom im do očí povedal, že na neho mierili zbraňami tak, ako to opísal.
S prihliadnutím na mieru zavinenia a na inú, predchádzajúcu násilnú trestnú činnosť Oskara B. a Dragana L., im odvolací súd uložil súhrnné nepodmienečné tresty, zatiaľ čo Róbertovi T. a Františkovi L. dal ešte šancu a naparil im podmienky.
Rozsudok je právoplatný.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári