nemocnice zatiaľ nezaznamenali zvýšený počet vážnych úrazov hlavy súvisiaci s nástupom leta či letných prázdnin. Závažných poranení však u detí pribúda. Predovšetkým ide o zranenia v dôsledku dopravných nehôd či neopatrnej detskej hry. Na JIS-ke už ležalo aj dieťa po páde zo stromu.
"Najviac pacientov je v staršom školskom veku, ale prijali sme aj niekoľko malých detí. Tie prišli k úrazu buď pri hre, alebo v domácnosti a je veľmi prekvapujúce, že sme mali hneď viacerých takýchto pacientov. Stačila chvíľka nepozornosti a dieťa spadlo z postieľky či gauča, pričom utrpelo pomerne závažný úraz hlavy. Ešte prekvapujúcejšie bolo zranenie ani nie desaťročného školáka, ktorého pri hre udreli kamaráti tak silno bejzbalovou palicou, že bola nevyhnutná hospitalizácia na jednotke intenzívnej starostlivosti," hovorí MUDr. Milan Kurák, sekundárny lekár Kliniky detí a dorastu Detskej fakultnej nemocnice Košice.
Deti so zranením hlavy sú podľa neho najčastejšie obeťou dopravných nehôd - ide buď o pasažierov v havarovaných vozidlách, alebo ide o zrazených chodcovi či cyklistov. Tento rok ich je našťastie veľmi málo a dokonca na JIS-ke zatiaľ nemusel byť hospitalizovaný ‚skejtbordista' či korčuliar. Avšak jedným z najzávažnejších poranení v poslednom období bol 16-ročný chlapec, ktorý sa zranil pri jazde na športovom motocykli. Aj keď jeho život sa lekárom podarilo zachrániť, medicína ho zatiaľ neprinavrátila do normálneho života. Žiaľ, po závažnom úraze hlavy je pacient častokrát viac alebo menej fyzicky postihnutý.
"O šanci prežiť a prípadných následkoch na zdraví rozhoduje aj včasnosť poskytnutej prvej pomoci a rýchlosť prevozu do nemocnice. Rozhodujúce je, či ľudia, ktorí sú pri zranenom dieťati, dokážu a sú ochotní poskytnúť mu prvú pomoc. Najdôležitejšie je zistiť, či má poruchu vedomia a ak áno overiť, či nedošlo k zástave srdca a dýchania. V takomto prípade je potrebné začať s umelým dýchaním z úst do úst a masážou srdca," vysvetľuje MUDr. Kurák, podľa ktorého na jednotke intenzívnej starostlivosti zaznamenali v ostatnom čase prekvapujúco veľa úrazov malých detí v domácnosti. Aj v takýtchto prípadoch platí, že účinná prvá pomoc poskytnutá rodičmi môže rozhodnúť o osude dieťaťa.
"Čo je potešujúce, tento rok sme nezaznamenali žiaden prípad utopenia. Zabúdať na prevenciu však neradno, ľuďom treba stále pripomínať, aby nenechávali menšie deti pri vode bez dozoru, obzvlášť ak trpia epilepsiou," prizvukuje lekár.
Varuje tiež pred nadchádzajúcou hubárskou sezónou. Na detskej klinike totiž zomrie ročne na otravu hubami v priemere jedno dieťa. Vlani takto prišli o život až dvaja malí východniari - 13-ročný chlapec z okolia Gelnice a o rok mladší Zemplínčan. Jeden sa dostal do nemocnice prineskoro, druhý skonzumoval priveľkú dávku toxínu...
"Deti by nemali huby vôbec konzumovať. Je veľmi nezodpovedné, ak rodičia podávajú pokrmy z húb najmä malým deťom," dodáva Milan Kurák.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári