polovica dostala pracovné zmluvy od novej firmy Meoptis. Aký je vzťah medzi pôvodnou a novou firmou, aké sú príčiny problémov a možnosti ich riešenia, o tom sme sa porozprávali s Ing. Pavlom Gombíkom, ktorý ako majiteľ spoločnosti Komag m. z. kúpil majetok bane Bankov v konkurze. Dnes, ako tvrdí, už nie je majiteľom tejto spoločnosti, ale ďalej za ňu vystupuje ako poverený zástupca.
"Mali sme určitý podnikateľský zámer, zaangažovali sme do neho dosť ľudí, ale celé to stroskotalo na ľudskom faktore," tvrdí P. Gombík. "Rozbehnúť podobné projekty nie je jednoduché, nejde o záležitosť jedného či dvoch rokov. Keď sme zistili, že zamestnanci v Košiciach nie sú schopní vyprodukovať financie, ktoré by pokryli čo i len mzdové náklady, rozhodli sme sa nájsť im náhradnú pracovnú náplň v Bratislave. Oni však odmietli dochádzať za prácou. Dokonca kvôli tomu podali sťažnosť na inšpektorát práce."
Pracovníci tvrdia, že ich pracovné zmluvy nehovorili nič o tom, že by mali za prácou dochádzať na iné miesto. P. Gombík oponuje, že zmluvy mu umožňovali preradenie ľudí. Zamestnanci si sťažujú aj na to, že za pomocné práce, ktoré robili v Bratislave, dostávali mzdu len okolo šesť, šesť a pol tisíc korún. Nehovoriac už o tom, že im mzdy meškali a aj teraz im zamestnávateľ dlhuje výplaty.
"Nie je pravdou, že by dostávali iba minimálnu mzdu. Okrem základnej mzdy mali nárok aj na pohyblivú zložku až do výšky 50 percent, dostávali stravné, mali zabezpečené ubytovanie aj dopravou. Nadčasy si však nedali preplácať, ale čerpali si náhradné voľno. Je pravdou, že mzdy v poslednom čase meškali. Súvisí to s tým, čo som už spomínal - neboli jednoducho schopní na seba zarobiť."
Hlavným dôvodom redukcie zamestnancov je podľa P. Gombíka nevyťaženosť zamestnancov a ich neochota prijať iný druh zamestnania. Ponúkal im vraj možnosť pracovať v strážnej službe, čím by si znížil doterajšie náklady. Firme, ktorá stráženie areálu zabezpečuje, mesačne platia 350 až 500 tisíc korún. "Hoci ich strážna služba bola ochotná aj zaškoliť, odmietli túto prácu," tvrdí P. Gombík.
Posťažoval si aj na prácu zamestnancov, ktorá podľa neho nebola dostatočne kvalitná a kvalifikovaná. Opravy zariadení, ako hovorí, musel zadávať tretím firmám, lebo vlastní zamestnanci ich nevedeli zrealizovať. Chlapi však hovoria, že ich prácou ušetrili zamestnávateľovi kopu peňazí a on ich odmenil za to dvomi, tromi stovkami.
Pavol Gombík zdôraznil, že v čase príchodu nového majiteľa na baňu bol celý areál zdevastovaný a tento trend pokračoval aj naďalej. Kritiku zamestnancov, že rozpredal celý vozový a strojový park, odvracia tým, že predal to, čo už nebolo užívaniaschopné, respektíve tie stroje, kde boli náklady na opravu vysoko nákladné.
To, že areál je zdevastovaný, je asi jediná vec, na ktorej sa zhodol P. Gombík aj zamestnanci. Tí dokonca tvrdia, že hrozí reálne nebezpečenstvo. Voda vraj zatápa čerpaciu stanicu s trafom, mnohé štôlne sú zavalené. Jeden z baníkov poznamenal, že by sa nedivil, keby napokon zaplavilo Košice.
Ing. Gombík nás uisťoval, že robil v rámci možností všetko nevyhnutné pre udržanie a údržbu bane. Pritom sa zároveň usiloval o znižovanie nákladov. V roku 2001 vykázala firma stratu na úrovni 25 miliónov korún, za minulý rok to bola strata 15 miliónov. Tohto roku mesačne Komag m. z. produkuje stratu okolo 600 až 800 tisíc korún mesačne. Len náklady na elektrickú energiu donedávna predstavovali 800 až 900 tisíc korún za mesiac, v súčasnosti oscilujú okolo 400 tisíc korún. Znížiť náklady na elektrinu sa firme podarilo okrem iného "odstrihnutím" čiernych odberateľov, ktorí sa načierno napojili na ich trafostanicu.
Ing. Gombík nás uisťoval, že doterajšie zámery obnoviť ťažbu na bani Bankov sú naďalej aktuálne. Malo by ísť o ťažbu a spracovanie suroviny v podzemí, s tým že povrchové územie by sa využívalo na športovo-rekreačné účely. Čo sa týka areálu starej magnezitky, ktorý je rozdrobený medzi mnohých vlastníkov, P. Gombík síce pripustil, že boli z jeho strany úvahy o skúpení pozemkov a scelení územia pre jeho ďalšie komplexné využitie, upustil však od tejto myšlienky. Už pri jeho nástupe údajne bol komplex rozdrobený. Pri sanácii a následnom využití týchto hnedých zemí sa môžu záujemcovia uchádzať o eurofondy.
"Tie však skôr poskytnú obciam a mestám, ako súkromným firmám, a tak si myslím, že by to malo byť hlavne v záujme týchto subjektov angažovať sa v riešení danej lokality."
* * *
Komag m. z. utlmí činnosť, jadro podnikania prevezme Meoptis
Zaujímal nás, aký je vzťah medzi spoločnosťou Komag m. z., ktorá doposiaľ bola vlastníkom bane a spoločnosťou Meoptis. Aktuálne údaje internetového obchodného registra totiž hovoria, že vlastníkom Komagu je P. Gombík. Meoptis vlastní firma Teleservis, ktorej jediným vlastníkom je ten istý P. Gombík. Aké sú dôvody súčasnej transakcie, ktorá vďaka zaangažovanosti spoločnosti Bankrot s. r. o. budí dojem, že Komag m. z. čaká bankrot alebo likvidácia?
"Údaje, ktoré máte, už nie sú aktuálne. Medzičasom došlo k zmene vlastníckych vzťahov. Spoločnosť Komag m. z. som predal 30. júna Stanislavovi Novákovi, ktorý je novým konateľom. Firma Meoptis bola Teleservisom predaná ešte vo februári pani Emílii Virágovej," uviedol P. Gombík.
Pani Virágová však bola konateľkou Meoptisu aj v čase, keď firmu vlastnil Teleservis Pavla Gombíka. Evokuje to pocit, že dochádza len k predajom v rámci tej istej podnikateľskej skupiny. Logicky vyvstáva otázka, prečo k týmto pohybom dochádza. Baníci sa zjednocujú v názore, že sa hrá o ťažobný areál. Vlastník, ktorému je určený banským úradom ťažobný priestor, je povinný do troch rokov obnoviť ťažbu. Inak banský úrad vypíše výberové konanie a môže prideliť ťažobný priestor inému subjektu. Baníci si myslia, že súčasnými pohybmi a prevodom podnikania chce Meoptis získať nové trojročné obdobie.
"Súčasné zmeny súvisia s našou snahou revitalizovať aktuálny stav. Činnosti spoločnosti Komag, ktoré bola stratové, sa budú postupne utlmovať a ostatné činnosti prevezme Meoptis. Predaje súvisia s tým, že chceme každú našu spoločnosť vyprofilovať určitým smerom a prerozdelili sme si kompetencie. Čo sa týka banského úradu, čakáme na príchod jeho predsedu z dovolenky a budeme rokovať o prevode ťažobného priestoru na Meoptis. Táto spoločnosť má povolenie na vykonávanie banskej činnosti, ostáva však doriešiť určenie ťažobného priestoru."
Pôjde Komag do likvidácie alebo do konkurzu?
"To už je otázka na nového majiteľa," odpovedal Ing. Gombík.
Konečné rozhodnutie o tom, komu bude patriť ťažobný priestor, je na košickom Obvodnom banskom úrade. Ten posúdi, či môže Meoptis túto činnosť vykonáva a či dostane nové tri roky do obnovenia ťažby. Ak s touto firmou nebude súhlasiť a ťažbu pôvodná firma Komag m. z. do budúceho leta neobnoví, vypíše výberové konanie. Baníci si však nemyslia, že by sa našli nejakí záujemcovia. Hovoria, že ťažba magnezitu hlboko v podzemí je vysoko nákladná a trhy zaplavuje lacná surovina z východnej Ázie. Myslia si, že v danej situácii by bolo najrozumnejšie rozhodnutie o riadnej likvidácii bane. To by okrem iného dalo robotu aj im aspoň na niekoľko rokov.
* * *
Baníkov strážna služba do podniku nepustila
Prepustení zamestnanci sa stretli včera ráno pred bránami bane Bankov. Ďalej ich strážna služba na pokyn vedenia nepustila. Nepomohli ani argumenty, že chcú len osobné veci a doklady, aby sa mohli ísť evidovať na úrad práce. Po rezolútnom "nie" z úst strážnikov baníci ďalej neprotestovali. Vo výpovediach od vedenia majú totiž uvedený zákaz vstupu do areálu, inak vraj zamestnávateľ neberie zodpovednosť za prípadné úrazy.
"Máme po štyridsiatke, niektorí z nás sú tesne pred dôchodkom. Akú máme šancu zamestnať sa?," pýtali sa poznajúc neradostnú odpoveď.
Skúsenosti baníkov, z ktorých mnohí začali v bani pracovať hneď po skončení školy, sú bohaté. Zažili problémy, keď končil štátny podnik, keď štrajkovali v podzemí, štrajkovali aj po privatizácii, keď nedostávali výplaty. Majú za sebou aj krach akciovky Komag, ktorá skončila v konkurze. Prišiel nový majiteľ a scenár sa opakuje. Prepúšťa sa aj z tohto torza, čo tam ostalo po všetkých tých pohnutých udalostiach. Výplaty znovu nedostávajú a vyhliadky do budúcnosti veľa optimizmu nedávajú.
"Dva roky nás ťahal nový majiteľ za nos, rozprával, čo všetko tu rozbehne. Namiesto toho sme museli chodiť za prácou do Bratislavy. Tam sme videli, koľko sa zarába inde. Všetko rozpredali, nechali schátrať a napokon hovoria, že my sme tí zlí. Areál je v takom stave, že ide o život. Boli tu kontroly z daňového aj banského úradu a dospeli k zaujímavým zisteniam. A tie dlhy, čo narobili...," krútia hlavami baníci.
Tí neakceptujú výpovede, ktoré dostali od bývalého zamestnávateľa. Dali žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru sami s odvolaním sa na skutočnosť, že im zamestnávateľ nevie poskytnúť pracovnú náplň. V takomto prípade im totiž plynie zo zákona nárok na vyplatenie dvoch mesačných miezd vo výpovednej lehote. Ak by dostali výpoveď od zamestnávateľa, nikto im nevedel zaručiť, že tie peniaze dostanú.
Po dvoch hodinách márneho čakania pred bránami dostal jeden z bývalých zamestnancov telefonát na mobil od zástupcu spoločnosti Bankrot, ktorá rieši pracovno-právne vzťahy so zamestnancami. Informovali ich, že sú akceptované tie výpovede, ktoré podali samotní zamestnanci a že budú záväzky voči nim riadne vyplatené. Nám P. Gombík povedal, že omeškané mzdy budú doplatené do 15. augusta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári