s našim vstupom do Európskej únie. Doterajšie výberové konania (VK) na tieto miesta sa zatiaľ organizovali podľa plánu. Eurointegračný proces pritom musí byť zabezpečovaný vysokokvalifikovanými a jazykovo zdatnými zamestnancami. "Do konca júna nám ministerstvá a všetky ústredné orgány nahlásili voľné eurointegračné miesta podľa negociačných kapitol, na ktoré ÚPŠS vyhlásil VK a organizujú sa buď na našom úrade alebo ich delegujeme na dané úrady," povedala nám Ľubica Mackovičová -
hovorkyňa predsedu ÚŠS Ľubomíra Plaia.
Vo všetkých prípadoch sa jedná o pracovné pozície v rámci Slovenska, takže zatiaľ sa zbytočne budú tešiť všetci tí, ktorí si myslia, že toto miesto bude pre nich odrazovým mostíkom pre prácu v Bruseli alebo v ďalších mestách, kde sídlia inštitúcie EÚ.
Eurointegračné miesta v štátnej správe zastávajú štátni zamestnanci zaoberajúci sa agendou štátnej správy súvisiacou s vykonávaním úloh, ktoré preberieme po vstupe do EÚ. Tieto miesta postupne vznikajú v služobných úradoch ministerstiev, ústredných orgánov štátnej správy ako aj na krajských úradoch. Ich zameraním práce je napríklad aj tvorba koncepcie integrácie do európskych štruktúr, prijímania zahraničnej pomoci, aproximácie nášho práva k právu inštitúcií EÚ, koncepčná, koordinačná a kontrolná činnosť v systéme prijímania eurofondov, spracúvanie a koordinovanie masmediálnej politiky vlády, či tvorba koncepcií a koordinovanie programov pre vstup do medzinárodných integračných štruktúr.
"Každý úrad pri žiadosti o zverejnenie voľného štátnozamestnaneckého miesta presne definuje
kvalifikačné predpoklady, vyplývajúce z opisu pracovnej činnosti a samozrejme ovládanie cudzieho jazyka," tvrdí A. Mackovičová.
Celkovo musí SR do konca augusta obsadiť ešte 463 eurointegračných pozícií. Na webovej stránke ÚŠS (www.upss.sk) sa v súčasnosti nachádza 131 zverejnených výberových konaní na tieto miesta, pričom uzávierka prihlášok zhruba v tretine z nich je 31. júl, u zvyšných je tento dátum posunutý najneskôr do konca augusta. Hoci väčšina pracovných ponúk sa sústreďuje na Bratislavu, zopár miest sa nájde aj na štátnych úradoch v Košiciach a okresných mestách kraja. "Pomer doteraz prihlásených uchádzačov pri každom jednom VK je úplne rozdielny, preto nie je možné vyčísliť koľko uchádzačov v priemere pripadá na jedno miesto. Tých miest už viac nebude, nielen pre Košický kraj, ale pre celé Slovensko je to na tento rok konečný stav. Všetky VK však musia byť vypísané najneskôr do 15. augusta, keďže personálne musia byť tieto miesta obsadené do konca augusta. Bližšie nformácie sú uverejnené na našej stránke www.upss.sk a tiež vo vestníku časopisu Štátna služba," informovala nás A. Mackovičová.
Mimochodom, podobný konkurz na úradníkov do svojich inštitúcií vyhlásila nedávno aj EÚ. Záujemci z desiatich pristupujúcich krajín sa naň mohli prihlásiť do konca júna, pričom výberové konanie" by sa malo uskutočniť v priebehu jesene v mestách Bratislava a Prešov. Preferovaní by mal byť najmä vysokoškolskí absolventi s nie príliš veľkou praxou. Samozrejmosťou je okrem rodnej reči znalosť najmenej jedného oficiálneho jazyka EÚ, pričom povinná je angličtina, nemčina alebo francúzština. Prijatí pracovníci by mali mať podľa platových tabuliek EU nástupný plat okolo 4080 eur (asi 170 000 Sk), čo je síce menej ako dostávajú vyššie postavení euroúradníci, ale zároveň značne viac ako terajších priemerne 13-17 000 Sk hrubého, ktoré by mali v podobnej pozícii v štátnej správe na Slovensku.
Aj keď plat euroúradníka na Slovensku sa po pripočítaní príplatkov môže teoreticky vyšplhať až na 68 tisíc korún, v praxi dostávajú niektorí z nich momentálne iba okolo 10 tisíc. Podľa šéfa Úradu pre štátnu službu Ľ. Plaia by sa to však malo zmeniť a ich základný plat by sa mal pohybovať medzi 24 až 38 000 Sk plus desaťtisícová odmena.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári