košického VÚC Rudolf Bauer. Spolu so svojimi siedmymi kolegami diskutovali so štátnym tajomníkom ministerstva financií Vladimírom Tvaroškom, ktorý zastupoval dovolenkujúceho I. Mikloša, najmä o východiskách štátneho rozpočtu pre samosprávne kraje na budúci rok. Jeho návrh má byť už za dva týždne predložený do vlády a aj preto bol R. Bauer rád, že ministerstvo si naň chcelo vypočuť aj názor predstaviteľov regionálnej samosprávy.
"Som síce spokojnejší o trochu viac ako pri tom predošlom rozpočte, no k optimálnemu stavu to má ešte dosť ďaleko. Teší ma, že v samotnom návrhu sú už niektoré prinícpy odlišné od stavu, ktorý platí v tomto roku. Ruší sa tzv. decentralizačná dotácia, namiesto ktorej bude platiť tzv. globálna dotácia s tým, že štát nám rozdelí peniaze na naše originálne kompetencie a prenesený výkon štátnej správy. Teda napríklad na školstvo by išli financie cez kapitolu ministerstva školstva. Výkon originálnych kompetencí, ktoré zabezpečujeme, bude financovaný z globálnej dotácie. V nakladaní s týmito peniazmi však už budeme mať o trochu voľnejšie ruky ako v súčasnosti, keďže tam už nebudú zakotvené účelovo určené prostriedky pre jednotlivé odvetvia," uviedol po rokovaní R. Bauer.
Keďže VÚC sú zatiaľ stále napojené na štátny rozpočet, výška pridelených financí nebola podľa predstáv ich predsedov. Pre všetky samosprávne kraje počíta návrh rozpočtu so sumou 7 miliárd korún. Je to síce asi o päť percent viac ako v tomto roku, avšak požiadavky každého VÚC boli o niekoľko stomiliónov korún vyššie. Navyše spomínaný návrh ani len nepokrýva výšku tohtoročnej inflácie...
R. Bauer však pozitívum vidí aspoň v tom, že do rozpočtu pribudnú zdroje na spolufinacovanie projektov, na ktoré sú určené peniaze z eurofondov. A práve tie by mali vytvárať predpoklad pre ďalší rozvoj jednotlivých regiónov. Vláda na fond, do ktorého budú môcť vstupovať aj VÚC a predkladať zaujímavé projekty vyčlenila 80 000 000. Spolu s ďalšími financiami by však z neho mohli jednotlivé samosprávne kraje dokopy čerpať až takmer 100 miliónov.
"Celkovo môžem povedať, že inisterstvo financií urobilo obrovský krok dopredu. Reagovali na pripomienky, ktoré sme aj z našej pozície smerovali na vládneho splnomocnenca pre reformu V. Nižňanského. Riešia už aj niektoré aktuálne problémy a finančné toky v rámci školstva. Teší ma, že sa aspoň zčasti začne z fiškálnou decentralizáciou, no chápem, že najprv zrejme musí prebehnúť daňová reforma. Kým doteraz sme boli zviazaní, budúci rok sa nám uvoľní aspoň jedna ruka. Vidím to ako prípravu na rok 2005, keď už budeme mať vlastné príjmy a podiely na niektorých daniach. Až vtedy to bude skutočne o samospráve, lebo teraz je maximálne polovičná...," skonštatoval R. Bauer.
Ten verí, že školstvu v kraji sa po rozhodnutí vlády o oddĺžení bude od 1. septembra lepšie dýchať. Už iné je to však v oblasti zdravotníctva. "Zatiaľ nevieme ako budeme financovať novovzniknuté dlhy. Bez pomoci centrálnych orgánov ich však nedokážeme vyriešiť," dodal predseda košického VÚC.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári