Korzár logo Korzár Košice

Vlci strhli a usmrtili sedem oviec z rejdovského košiara, ďalšie štyri pohrýzli

Rejdova - Medveď, rys a vlk. Hoci s tým ochranári nesúhlasia, všetky tieto zvieratá, alebo lepšie povedané predátori, sú považované za škodnú. Práve

posledne menovaný z nich narobil za niekoľko týždňov šarapatu na košiari v Rejdovej. Podľa slov tamojšieho baču Františka Švarcbachera od apríla tohto roku im vlci strhli a usmrtili sedem oviec a štyri ďalšie pohrýzli. Sedem oviec sa po útoku vlka na stádo už nenašlo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Posledný prípad, keď nám vlk strhol ovcu sa stal pred pár dňami. Tomuto útoku predchádzali ďalšie spred mesiaca. Dokopy sme prišli o štrnásť oviec. Ďalšie štyri sa mu podarilo pohrýzť," hovorí F. Švarcbacher.

Väčšina útokov vlkom na stádo sa odohrala v noci. Ovce v košiari nad Rejdovou padli do oka najprv vlkovi- samotárovi a vzápätí vlčici s dvoma mladými.

SkryťVypnúť reklamu

"V deň, keď sa objavil, ho miestni ľudia videli na ceste pri košiari. Prišiel si to obzrieť celkom zblízka. Hneď v tú noc napadol jednu ovcu. V tom čase neboli ešte ostrihané, preto ju hneď nepohrýzol, len schmatol za kožuch. Bol však vyhladovaný a nevládal ju odvliecť preč," vysvetľuje bača.

Tak ako tohto samotára, dohnal o krátky čas do košiara hlad aj vlčicu s dvoma mladými. Kým vlk samotár napádal len kvôli potrave, vlčica v tomto čase učila svoje mláďatá aj loviť.

"Celé noci strážime, aby sme mali čo najmenej škôd. Podľa toho, ako začne štekať naša Joga, vieme, že sú niekde nablízku vlci," vraví bača, ktorého na prítomnosť šelmy upozorní aj náhle zvonenie zvoncov pripevnených na krku pasúcich sa oviec.

Jednou z možností, ako predísť škodám, ktoré vlk spôsobuje, je streliť ho. To však od 16. januára do 31. októbra zákon o ochrane vlka zakazuje.

SkryťVypnúť reklamu

"Najlepšie by bolo, keby ho poľovníci zastrelili. Ale ochranári povedia nie, radšej zaplatíme škody," hovorí bača.

Kompenzácie za škody na hospodárskych zvieratách sa na Slovensku začali vyplácať od januára tohto roku. Ochranári sú toho názoru, že práve náhrada za škody spôsobená vlkom zapríčinila čoraz častejšie hlásenia o jeho výskyte zo strany chovateľov. V tejto súvislosti sa objavili ako pochybnosti o premnožení vlka obyčajného, tak i pochybnosti o škodách, ktoré sa mu pripisujú.

"Myslíte, že ovce si kántrime sami? Zostaňte tu na noc a ak budete mať 'šťastie', presvedčíte sa na vlastné oči," vyzval nás bača.

Jeho ponuku vyslovenú za bieleho dňa sme samozrejme prijali s nadšením. Čas, ktorý ostával do zotmenia využil F. Švarcbacher rozprávaním o každodennej práci na košiari, i o predmete nášho záujmu, teda o vlkovi. Aj napriek problémom a škodám, ktoré mu vlk spôsobil, z jeho slov bolo cítiť, že ho akceptuje ako neodmysliteľnú súčasť prírody.

SkryťVypnúť reklamu

V noci sme teda spolu s bačom a jeho piatimi pomocníkmi strážili ovce aj my. Nezabúdajúc na slova F. Švarcbachera sme potichu počúvali, či nezačne štekať pes, alebo nezačujeme prudké zvonenie zvoncov. A hoci Joga štekala, vlci v tú noc na ovce nezaútočili. Všetci si však boli istí, že košiar pozorovali z neďalekého lesného porastu. Z toho, že sa vlci neobjavili, však nemal radosť len bača, ale pravdu povediac aj my. Veď prežiť noc na košiari a čakať na svorku vyhladovaných vlkov nám v tme naháňalo strach aj napriek uisťovaniu baču Františka Švarcbachera, že vlk človeka nenapáda.

* * *

Vlci sa vracajú len na tie salaše, kde boli v minulosti úspešní

Rožňava - Vlk je po medveďovi druhým najväčším európskym predátorom. Potrava, ktorou sa živí, je veľmi rozmanitá. Podľa ochranárov sa živí tým, čo je dostupné na území, v ktorom sa nachádza. Potrebuje približne 3 až 5 kilogramov mäsa denne, ale dokáže hladovať aj niekoľko dní. Ochranári tvrdia, že zvyčajne napáda mladé, choré alebo staré zvieratá. Osobitnú pozornosť podľa nich treba venovať skutočnosti, že vlci sa majú sklon vracať na salaše, kde boli v minulosti úspešní, čím nepriamo upozorňujú na to, že košiare bývajú často nedostatočné zabezpečené. Jednou z možností, ako zabezpečiť košiar pred vlkmi, sú pastierske strážne psy. Tých je však v okolitých košiaroch veľmi málo, alebo bývajú psy na noc uviazané v ich blízkosti.

"Výsledky rôznych prieskumov ukázali, že vlci napádajú ovce a kozy ojedinele. Celkové straty, ktoré sa zaznamenali na sledovaných salašoch, dosiahli v priemere asi jedno percento z počtu sledovaných oviec a kôz. Atakované sú spravidla len niektoré vybrané lokality, ktoré sa nachádzajú v teritóriu vlka a zároveň nemajú zabezpečenú účinnú ochranu," informoval Milan Olekšák zo Správy Národného parku Slovenský kras v Brzotíne.

"Na rejdovskom salaši však majú dobrého strážcu. Joga je kaukazský ovčiak."

Pôvodne sa kaukazský ovčiak využíval na stráženie čried, dnes sa jeho pôsobnosť rozšírila aj na ich ochranu.

* * *

Vlk je predátor zo skupiny šeliem - škodných

Rejdová - Zastreliť vlka a získať tým jeho trofej sa v poľovníctve považuje hneď po medveďovi za druhú najväčšiu "trefu". Aj napriek snahe ochranárov zabezpečiť zákon o celoročnej ochrane vlkov, je lov naňho povolený od 1. novembra do 15. januára.

"Pôvodná povolená doba odstrelu vlka bola podstatné dlhšia. Ochranári si však vydupali jej skrátenie, čo podľa mňa nie je správne. Vlk je predátor a stále bude patriť do skupiny šeliem - škodných," hovorí poľovník Juraj Molčan z Rejdovej.

Na jeho konte sa do dnešného dňa ocitli dve vlčie trofeje, jeho otcovi sa zatiaľ podarilo uloviť len jedného. Ako sám hovorí, uloviť vlka nie je jednoduchá záležitosť. Sám sa tomu venoval veľmi dlhú dobu a to, že sa mu podarilo skoliť dvoch, pokladá viac menej za náhodu.

"Vlk je veľmi inteligentné zviera. Stále ide po vetre a ľuďom sa tak dokáže vyhnúť. Je pravda, že v našom regióne ich nie je až tak veľa a to, že schádzajú do košiarov je výsledkom toho, že v lese nemajú potrebnú obživu. Spomenutý salaš v Rejdovej napadá vlčica s dvojročnými mladými, ktorých učí loviť," dodáva J. Molčan.

Po najväčšej, zlatej trofeji vlka prahne každá poľovnícka duša. V minulom roku sa takýto kapitálny úlovok podaril Jánovi Dávidovi z Rožňavského Bystrého. Bodová hodnota zlatej trofeje sa vyratáva z dĺžky a šírky lebky streleného vlka. Hodnota zlatej trofeje bola 42, 33 centimetrov.

Množstvo jeho kolegov poľovníkov mu túto trofej závidí. Všetci však vehementne odmietajú obvinenia ochranárov o tom, že na vlkov poľujú aj v dobe, keď je zákonom chránený. Faktom však ostáva, že tak ako poľovníci, loví vysokú aj samotný vlk. Preto sa nepriamo stáva pre poľovníkov konkurenciou. Aj toto môže byť jedna z príčin, prečo sa poľovníci snažia o odstrel vlka, či medveďa. Tento názor však drvivá väčšina z nich pokladala za scestný a odmietla ho akokoľvek komentovať.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 217
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 551
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 901
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 382
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 5 438
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 016
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 286
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 117
  1. Marián Gunár: 8. apríl - Medzinárodný deň Rómov. Ja ho venujem tým, ktorých ešte nikto neobjal.
  2. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  3. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  4. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  5. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  6. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  7. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  8. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 803
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 350
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 75 868
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 697
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 574
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 13 439
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 010
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 668
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marián Gunár: 8. apríl - Medzinárodný deň Rómov. Ja ho venujem tým, ktorých ešte nikto neobjal.
  2. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  3. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  4. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  5. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  6. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  7. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  8. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 803
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 350
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 75 868
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 697
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 574
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 13 439
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 010
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 668
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu