prevažnej väčšine za ošetrenie platia. Aký je konkrétny prínos tohto opatrenia sme sa opýtali ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca.
"V tak krátkom čase to ešte nie je možné vyhodnotiť. Prvé poznatky sú také, že výrazne poklesol počet receptov, aj keď na druhej strane stúpla cena predpísaných liekov. To už je ale priestor pre zdravotné poisťovne, aby zasiahli. Čo sa týka zdravotníckych zariadení, ako sme očakávali, znížil a skrátil sa počet hospitalizácií - nadbytok zbytočnej spotreby sa pomaly eliminuje," hovorí minister, podľa ktorého sa ľudia pomaly vyrovnávajú s poplatkami a poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sa ich už naučili vyberať.
"Máme dve zásadné skúsenosti - súkromný sektor je veľmi spokojný, pretože lekár má viac času na pacientov, pričom získal isté zdroje, ktorými môže pokryť časť svojich nákladov. Štátny zas kričí, že ho to zbytočne zaťažuje. Je to pochopiteľné, lekári v nemocniciach sú odtrhnutí od zdrojov a nič z toho nemajú. Myslíme si ale, že tento krok bol v poriadku," poznamenáva minister. Ako zdôrazňuje mimoriadne dôležitým faktom je i to, že v júni dramaticky poklesli ponukové ceny liekov, pretože sa podarilo donútiť firmy stlačiť ich smerom dole.
Platíme v nemocniciach, ale stále si tam nosíme toaletný papier, príbor a neraz i stravu. Je to správne?
"Samozrejme že nie a pacienti by mali rozhodne protestovať. Ak zaplatia v nemocnici päťdesiat korún za deň hospitalizácie, majú nárok aj na toaletný papier, pyžamo a čistú posteľ. Ak ho nedostanú, mali by sa intenzívne sťažovať a domáhať sa svojich práv."
Čo s lekármi, ktorí poplatky stále nevyberajú?
"Existuje niečo ako etický kódex, ktorý by si mali strážiť stavovské organizácie. Požiadal som lekársku komoru, aby sa vyjadrila, či je to v súlade s dobrými mravmi. Aj keď si lekári myslia, že nevyberanie poplatkov nie je sankcionovateľné, nie je to tak. Ak nebude reagovať samotná komora, môže dať ministerstvo návrh na odobratie licencie pre neetické konanie... Nevidím dôvod, prečo by sme mali takýchto ´gerojov' trpieť."
Aká je vymožiteľnosť poplatkov v nemociach - viete aké je percento neplatičov?
"To sa v tejto chvíli nedá vôbec zistiť. Zdravotnícke zariadenia nám nie sú schopné jasne povedať ani to, aká je ich výška dlhu k 31. decembru 2002! Ale predpokladám, že nepôjde o veľké sumy z jednoduchého dôvodu. Ľudia sa väčšinou liečia v nemocnici v rámci svojho mesta a nikdy nemôžu vedieť, či sa tam nebudú môcť o mesiac, o dva, znova vrátiť. Ani v pekárni vám predsa nedajú dvakrát na dlh... Nuž a časom mienime zrušiť i ´odpustky' pre sociálne odkázaných občanov, ktorí peniaze na hospitalizáciu dostanú v rámci sociálnych dávok."
Peniaze, ktoré sa získajú predajom budov na Moyzesovej ulici sa majú rozdeliť medzi detskú fakultnú nemocnicu a onkologický ústav. Máte predstavu, koľko peňazí by košická onkológia potrebovala?
"Výpočty, ktoré nám predložil riaditeľ FN V. Pramuk, sa rátajú asi na 250-300 miliónov. Myslím si, že by sa to dalo zvládnuť z predaja týchto budov. Mimochodom, rád počúvam fámy, ako v tom mám prsty a ako budú kupovať tieto budovy moje skupiny. Poviem to tak - len hlupák by šiel do súťaže s nižšou cenou. Môj pokyn riaditeľom nemocníc bol predať to za maximálnu sumu, ktorú v súťaži môžu získať."
Na stretnutí so zdravotníkmi ste spomenuli, že vašim cieľom je, aby ministerstvo zdravotníctva raz zaniklo. Mysleli ste to vážne?
"Áno a je to aj v programovom vyhlásení vlády. Malo by sa stať súčasťou ministerstva sociálnych vecí, ktoré potom bude riešiť zdravotno-sociálnu ochranu pacientov. Našim cieľom je prisúdiť pomocou zákonov ďaleko väčšiu právomoc komorám, samospráve, poskytovateľom zdravotnej starostlivosti i poisťovniam."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári