neprehľadným finančným tokom v ich hospodárení. Mnohí z nich nevedeli pochopiť, prečo spoločnosť vytvorila rezervy vo výške 3,94 mld. Sk na potenciálne záväzky, ktoré jej môžu vzniknúť v tomto roku. Ide pri tom najmä o súdne spory, ktorých VSŽ vedie dokopy 178. "Stodvanásť je proti nám, naopak v 66 sporoch vystupuje VSŽ ako žalobca. Hodnota súdnych sporov voči nám je 4,39 miliardy korún, aj preto sme museli vytvoriť také rezervy," tvrdí šéf dozornej rady spoločnosti Jaroslav Haščák.
Okrem obchodných partnerov, ktorí majú voči VSŽ pocit krivdy kvôli nevyplateným peniazom z uzavretých zmlúv, ich o niekoľkomiliónové sumy žalujú najmä vlastní (ne)dobrovoľne odídení manažéri. Zrejme najzábavnejšie je zdôvodnenie jedného z nich, že po jeho odvolaní z vrcholovej funkcie v železiarňach utrpel on, ako aj celá jeho rodina psychickú ujmu... V prípade kladného výroku súdu by si na "svoje" prišli manažéri nielen z tzv. rezešovskej éry, ale aj tí z čias šéfovania Zoltána Berghauera. Vyše 4,3 mil. chce podľa údajov z výročnej správy za rok 2002 vysúdiť J. Bušša, 6,6 mil. I. Pivarník a 12,4 milióna M. Jurko. Hodnota "pohľadávky" I. Gregu vzrástla z navrhovaných 27 na 48,6 milióna korún. Exviceprezident J. Bilík sa súdil o 28,3 milióna, no svoju žalobu bez mimosúdneho vyrovnania stiahol. Jeho vtedajší nadriadený J. Smerek o 35,5 mil. Sk. Ešte o dvanásť miliónov viac by chcel J. Laczkó, ktorý žaluje spoločnosť kvôli údajnému neoprávnenému využitiu jeho vynálezu. Minimálne o kategóriu vyššie sa nachádzajú M. Šarišský (100,7 mil.), D. Kunder (109,8 mil.), Z. Berghauer (115,66 mil.) a S. Polák so 121-miliónovým právnym nárokom (všetky tieto čísla platili ku koncu minulého roka a ide v nich o celkovú hodnotu sporu).
"Výsledky aktívnych aj pasívnych sporov je dnes veľmi ťažké predpokladať. Veríme, že vysúdime čo najviac a naopak, zaplatíme čo najmenej," vedno tvrdia predstavitelia vedenia spoločnosti, ktorí vymenili takmer všetkých pôvodných právnikov v týchto sporoch a dodávajú, že ich snahou je zistiť, či si vyššie uvedení exmanžéri plnili svoje povinnosti náležite a s potrebnou odbornou starostlivosťou. V prípade, ak by ich konaním vznikla VSŽ-ke škoda, železiarne by si ju taktiež súdne začali voči nim uplatňovať.
Niektoré dohody už prebehli aj mimosúdnou cestou. Zaujímalo nás, ako sa predstaviteľom majoritného akcionára VSŽ, spoločnosti Penta, podarilo mimosúdne vyrovnať s Poštovou bankou, keďže z tohto vyrovnania malo VSŽ účtovnú stratu vyše 110 miliónov korún. "Bol tam starý spor o vysporiadanie 400 000 akcií Slovenskej poisťovne (SP), ktoré mala založené Poštová banka. My sme boli okolnosťami prinútení sa s bankou veľmi rýchlo dohodnúť, pretože práve vtedy dával Allianz ponuku na prevzatie akcií SP. Dohodli sme sa podľa mňa vo výbornom pomere 71:29, my sme vyplatili Poštovej banke ten výnos. Utŕžilo sa okolo 500 miliónov, a z toho tých 29 percent je tá strata," uviedol J. Haščák.
Drobní akcionári vedení M. Kasanickým chceli bezúspešne presadiť, aby časť peňazí, ktoré už onedlho nabehnú na účet VSŽ ako "odškodnenie" od U. S. Steelu za predaj hutníckej časti železiarní, putovalo aj tým akcionárom, ktorí prijmú ponuku na odpredaj ich akcií majoritnému vlastníkovi. Pohľadávka je riadne zaregistrovaná, kedy peniaze dorazia do VSŽ, však musí rozhodnúť vedenie U. S. Steelu.
"V auguste majú dôjsť peniaze z U. S. Steelu vo výške 37,5 milióna dolárov, čo nie je cashflow vyše 7 miliárd, ako hovorí pán Kasanický, ale len necelých 1,4 miliardy. Budeme využívať všetky možnosti peňažného a kapitálového trhu na to, aby sme tie prostriedky efektívne zhodnotili. Budeme sa snažiť nájsť vhodné investičné príležitosti, aby sme z týchto peňazí mali čo najväčší zisk," povedal nám prezident spoločnosti Peter Benedikt a zároveň odmietol, že údajne nemajú žiadnu finančnú stratégiu na nakladanie s voľnými finančnými prostriedkami.
Drobní akcionári dostali odpoveď aj na otázky, prečo vytvorila VSŽ opravné položky aj na ziskové "dcéry" Ferrotour, Kerametal a Satel, a. s., v likvidácii, či akým spôsobom sú ponúkané na predaj spoločnosti, ktorých sa železiarne chcú zbaviť. Naopak na mnohé otázky odpoveď nedostali kvôli obave majoritného vlastníka o vyzradenie obchodného tajomstva. Viac ako humorne vyznela odpoveď na to, prečo nie je vo výročnej správe žiadna zmienka o spoločnostiach v konkurze. Podľa vedenia spoločnosti sa totiž nepodarilo o nich získať dostatočné informácie...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári