Technickom múzeu. Výstava s mottom "Nekupujte ich životy" v Technickom múzeu chce upozorniť na nelegálny obchod s ohrozenými druhmi živočíchov. V expozícii nájdete predmety zabavené na hraniciach a môžete sa niečo dozvedieť o chránených živočíchoch.
Dnes si už aj svetoznámi návrhári a rovnako aj celebrity uvedomujú, že k ich imidžu nepatria topánky z krokodílej kože a kožuchy z ocelota. Obchod so zvieratami však vo svete prekvitá ďalej. Pytliaci a pašeráci majú raj najmä v afrických krajinách, ani našim končinám sa však pytliactvo a nelegálny obchod so živočíchmi nevyhýba. Obchod, zabíjanie a zber, predstavujú po ničení prirodzených biotopov druhú hlavnú príčinu vymierania živočíchov a rastlín.
Keďže tieto ilegálne aktivity prebiehajú zväčša na medzinárodnej úrovni, je nutné proti tomu bojovať na národnej a medzinárodnej úrovni. Preto bol v roku 1973 prijatý Dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), známy aj pod skratkou CITES. Cieľom dohovoru je postaviť svetový obchod s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín pod spoločnú kontrolu všetkých štátov sveta.
Na Slovensku je Dohovor CITES uplatňovaný od roku 1992. Od 1. júla 2002 je v platnosti zákon o obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín, ktorý preberá predpisy Európskej únie v tejto oblasti. CITES v súčasnosti ochraňuje asi 2 500 druhov živočíchov a 35 000 druhov rastlín.
Každoročne sa stane 2 - 5 miliónov vtákov z voľnej prírody obeťami nelegálneho obchodovania. Mnohé z nich sú kriticky ohrozené, niektoré až na pokraji vyhynutia a často neprežijú transport v zlých podmienkach. Aj na tento fakt chce upozorniť výstava "Nekupuje ich životy".
Autor: hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári