Približne 100 nadšencov pre amatérsku archeológiu
Acheoturisti z Nemecka, Česka, Kanady, Austrálie, Francúzska a ďalších štátov sa na vlastné náklady podieľajú na vykopávkach, triedení, dokumentácii a rekonštrukcii nálezov a propagujú obec a výskum v zahraničí. Niektorí pomohli materiálne pri zriaďovaní obecného archeologického múzea v Nižnej Myšli, informoval nás vedúci výskumu Ladislav Olexa z košického pracoviska AÚ SAV.
Medzi archeoturistami boli učitelia, lekári, úradníci, študenti, bývalí vojaci a ďalšie profesie. Už deviate leto trávi v Nižnej Myšli najvytrvalejší z nich - bývalý úradník bavorskej vlády Ulrich Fries z Mníchova. Keďže je už dôchodca, pricestoval na Slovensko za archeoturistikou tentoraz na celé dva mesiace. Predtým cestoval často do Nepálu, Turecka či Ruska. Odvtedy, čo sa o archeologickom výskume v Nižnej Myšli dozvedel z inzerátu v Süddeutsche Zeitung, trávi už každé leto na kopci Várhegy pri obci, ktorá mu učarovala. Pri vykopávkach sa mu pošťastilo objaviť detskú hrkálku z doby bronzovej. Prijali ho aj za člena spolku priateľov archeologického výskumu Collegium Myssle. Pre myšlianske obecné múzeum zabezpečil vitríny z Nemecka, uviedol Olexa.
Ďalších archeoturistov očakávajú v Nižnej Myšli z Francúzska a Nemecka v auguste. V Nižnej Myšli pokračuje už štvrťstoročie rozsiahly archeologický výskum opevnenej osady a súvekého pohrebiska z prelomu staršej a strednej doby bronzovej, 1700 - 1400 rokov p.n.l. Archeológovia a ich pomocníci odkryli už 763 hrobov, medzi ktorými boli aj dva vzácne hroby kovolejárov. Symbolom výskumu sa stala objavená detská hračka - 3500 rokov starý keramický vozík. Nálezy z Nižnej Myšle sú súčasťou výstavy Medzi Mykénami a Baltom, ktorá v súčasnosti putuje po Poľsku a uvidia ju na budúci rok aj v Prahe, Budapešti a Viedni.
Autor: Nižná Myšľa (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári