nadnárodný park, ktorý bude konkurovať Tatranskému národnému parku.
"Zo slovenskej strany sa do projektu zapoja Slanská Huta, Nový Salaš, Slanec a Skároš, z maďarskej strany pôjde o obce Holloháza, Füzer a Püstafalu. V okolí máme štyri chránené krajinné oblasti, veľa zákonom chránených rastlín. Koľko ich presne je, zatiaľ nevieme, práve prebieha tento prieskum," hovorí starosta Skároša.
Podľa jeho slov je jednou z priorít zachovať bukový prales, ktorý sa neďaleko obce nachádza.
"Vytvoríme Natur Park. Niečo podobné už funguje na rakúsko-maďarských hraniciach. Na budúci týždeň sa tam ideme pozrieť, aby sme zistili, čo ešte vylepšiť, na čo sa zamerať. Veríme, že našou iniciatívou sa zlepší starostlivosť o prírodu, okolité Slanské vrchy. Táto prírodná scenéria je ako stvorená na pestovanie agroturistiky. Budujeme turistické chodníky, označujeme ich. Plánujeme postaviť cestu pre koč. V budúcnosti, ak sa nám to podarí, si bude môcť každý turista prenajať koč a kočiš ho prevezie krajinou. Ak nám ministerstvo schváli našu požiadavku, ktorú má na stole, aby sa vytvorila turistická hranica, potom nebude problém prejsť na koči, ale i v rámci turistiky, aj na maďarskú stranu."
Na budúci mesiac bude turistická hranica otvorená na jeden deň.
"Ak nám, ako som už spomínal, schvália turistickú hranicu na celý rok, bude to pre turistov veľké pozitívum. V auguste totiž otvoríme cyklotrasu vedúcu z Košíc do Skároša, ktorú následne napojíme na maďarské obce Sátoraljaújhely a Nyíregyháza. Turistom ukážeme prírodné múzeum zbraní, voľný amfiteáter s programom."
Obec Skároš podľa slov starostu neustále zveľaďuje okolie. Presvedčili sme sa o tom na vlastné oči, keď sme zavítali do obce. Starostu sme našli v lese, ako s motorovou pílou v rukách čistí okolie starej studničky.
"Je v nej liečivá voda a kedysi, keď tu bývalo ešte panstvo, bola pekne upravená. Neďaleko sa nachádzal bazén. Vidíte však, ako zarástla, roky sa o ňu nik nestaral. Rozhodol som sa preto, že okolie vyčistíme, vybudujeme nový prameň. Neďaleko je reštaurácia i futbalové ihrisko, ľudia si budú môcť oddýchnuť na lavičkách a napiť sa vychladenej vody. Už som rozprával s geológom, nebude náročné to urobiť. Maximálne na čas," hovorí starosta a na našu otázku, či často prikladá ruku k dielu, odpovedá: "Ale veľmi rád. Ostatne mi nič iné nezostáva, keď mám ľudí na verejnoprospešné práce k dispozícii len dva dni v týždni. Keď chcem, aby sa to niekedy urobilo, tak pomáham."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári