čerpať preklenovací úver vo výške 351 miliónov korún. Úverom mesto splatí najdrahší cenný papier na trhu - komunálne obligácie, z ktorých musí ich držiteľom ročne vyplácať až 16,5-percentný výnos, a tak mesačne ušetrí najmenej 2,5 milióna korún. Ďalšou z podmienok bánk je spísanie notárskej zápisnice s exekučným titulom na celý majetok mesta.
Úver je splatný do konca roku 2004, pričom mesto ho bude môcť splatiť aj predčasne, ak sa mu podarí speňažiť lesy inou formou ako predajom, alebo predať iný nehnuteľný majetok, ktorý ešte má a nie je založený v bankách.
Poslanci zároveň schválili harmonogram speňažovania mestského majetku i lesov, a to vypísaním tendra, v ktorom chcú nájsť najlepšiu ponuku buď na prenájom alebo vstup do akciovej spoločnosti, ktorú mesto pre lesy vytvorí.
Aj keď predstavitelia väčšinovej pravicovej koalície KDH-SDKÚ-DS-OKS verejne prezentovali zmenu negatívneho postoja k založeniu celých lesov, k čomu prispela návšteva v žilinskej centrále PKB, v diskusii odzneli tvrdé slová kritiky aj od poslancov pravice.
"Je to primerané, aby sme za 351 miliónov museli založiť celé lesy v hodnote 3,8 miliardy? Nie je to vydieračský prístup bánk k mestu?" položil si rečnícku otázku rozhorčený poslanec Michal Cverčko(KDH).
Starosta MČ Západ a poslanec SDA Pavol Mutafov zdôraznil, že prijatie preklenovacie úveru a schválenie časového harmonogramu postupného speňažovanie majetku i lesov, je len čiastkovým riešením dlhovej služby. Podľa neho má totiž núdzový režim mesta nepriaznivý dopad na mestské časti a ich obyvateľov, keďže mesto znížilo podielové dane a im neostáva na rozvojové projekty, ktoré by chceli a mali realizovať.
"Menej bolestným a zrozumiteľnejším riešením by bol odpredaj jednej pätiny lesov na Opátke za 370 miliónov. Veď teraz je situácia taká, že ak tých 351 miliónov načas nesplatíme, prídeme o celý majetok mesta vrátane lesov. Ak je jednou z foriem speňaženia lesov transformácia súčasnej eseročky na akciovku s následným predajom akcií, pýtam sa, či je to niečo iné ako skrytý odpredaj lesov?" povedal v diskusii Mutafov(SDA).
Predaj Opátky Otovi Habsburgovi z Talianska považuje za najrozumnejší prístup aj poslanec SDKÚ František Zika, ktorý včera zdôraznil, že to Košice mali urobiť už na začiatku roka a nestrácať zbytočne čas.
"Mohli sme tak ušetriť 30 miliónov na úrokoch," pripomenul Zika, o ktorom je známe, že má dlhodobo rozdielne názory ako napríklad jeho spolustraník námestník Čuňo.
Primátor Zdenko Trebuľa poslancov, ktorí rozprúdili diskusiu, pripomenul, že "opakujú len notoricky známe veci."
Podľa neho by bol totiž odpredaj časti najrozumenejším riešením, mesto by neplatilo úroky a mohlo obligácie splatiť predčasne.
"Musíme znížiť dnešný dlh vo výške 1,6 na 1,2 miliardy korún," zdôraznil primátor.
"Nesúhlasím s názorom predrečníkov, že odpredaj časti lesov na Opátke je jediným správnym riešením, ktoré by mesto vytiahlo z brindy. Opátka je z hľadiska výnosnosti a výťažnosti najlukratívnejšou a najkvalitnejšou časťou lesov. Keby sme ju predali, bolo by to, akoby sme predali kvalitný motor z auta a zvyšok by nám zostal na krku. Bolo by to síce auto, ale nevedeli by sme, čo s ním. Iba ak rozpredať na súčiastky, aby sme s ním nemali zbytočné náklady. Rozhodnutia, ktorými sa prijímali nevýhodné úvery, padali pred niekoľkými rokmi. Vtedy mali byť radní múdri," namietal v diskusii poslanec Emil Kočiš(KDH).
Odborný pracovník mesta, ktorý má na starosti styk s bankami, Ing. Vladimír Thurzák poslancov informoval, že v budúcom roku bude mesto musieť bankám zaplatiť celkovo 500 miliónov vrátane úrokov, preto je dôležité, aby sa celý proces speňažovania majetku pohol reálne dopredu a mesto získalo potrebné finančné prostriedky.
Na návrh poslanca Milana Béreša (KDH) poslanci schválili, aby každý mesiac dostali priebežnú správu o tom, ako sa veci vyvíjajú a či sa dodržiava časová postupnosť krokov vedúca k získaniu cash prostriedkov, aby sa nestalo, že mesto o založený lesný majetok príde.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári