Rondzíkom, predstaviteľom spoločnosti Kariéra a právnymi zástupcami deložovaných JUDr. Adrianou Krajníkovou a Mgr. Drahoslavom Potočekom.
Cieľom mala byť dohoda, podľa ktorej poškodení môžu bývať v menovanej ubytovni, ak budú dodržiavať interný poriadok a budú schopní platiť za poskytované ubytovanie. Podmienkou je, že "musia mať zaplatené nájomné na mesiac dopredu, nesmú používať na izbách variče a nesmú si na izbu priniesť žiadny nábytok," vyjadril sa Dušan Praj.
Výsledkom stretnutia bola dohoda, podľa ktorej nájomníci budú hradiť nájomné Rondzíkovi v takej výške ako na Mlynárskej. Nájomné Kosmaltu bude uhrádzať spoločnosť Kariéra.
Nevyjasnená je však otázka, kto vráti poškodeným čiastku, ktorú uhradili za inkaso na celý tento mesiac, keď nevyužívajú bývalé obytné priestory.
"Nemáte nárok na žiadne vrátenie peňazí, nakoľko ste voči spoločnosti Kariéra dlžníkmi," vyhlásil Rondzík.
Niektorí nájomníci však tvrdia, že nie sú neplatičmi, že majú doklady o uhrádzaní všetkých poplatkov.
Nemalým problémom je aj to, že v ubytovni nie je zriadená kuchyňa, kde by si mohli sami zabezpečiť denne teplú stravu.
"Máme tu malé deti aj chorých, ktorí potrebujú denne teplé jedlo. Na to, aby sme chodili na obedy do hotelov alebo reštaurácií, nemáme peniaze," konštatovala jedna z nájomníčok.
Správca Kosmaltu však argumentuje: "Naše priestory nie sú určené na bývanie, ale na nocovanie. Sme však ochotní rodinám, s ktorými podpíšeme zmluvy o dočasnom ubytovaní, vyčleniť jedno poschodie, kde im dáme k dispozícii priestory na varenie, dovolíme im používať jednu chladničku a práčku."
Zo strany správcu Kosmaltu je len chvályhodné, že je poškodeným ochotný pomôcť. No ani tieto podmienky nespĺňajú požiadavky, aké potrebuje každá rodina, nehovoriac o tom, že túto možnosť bývania bola nútená prijať aj rodina s vážne chorým pacientom.
"Jeden z mojich klientov mal zabezpečovaný odvoz trikrát do týždňa na dialyzačné oddelenie. V deň, keď mal nastúpiť procedúru, prišla pred ubytovňu jeho doterajšieho trvalého bydliska na Mlynársku ulicu sanitka, pacienta odviezla a znova priviezla. Tejto procedúry sa mal zúčastniť aj v utorok 22. 7., avšak nakoľko rodina zmenila miesto bývania, bola v šoku z toho, čo sa vlastne stalo, pacient sa liečebného úkonu nezúčastnil. Jeho manželka sa vyjadrila, že je vo veľmi zlom zdravotnom stave. Každý zo strany deložovaných tvrdí, že bol na nich kladený veľký psychický tlak. V takejto stresovej situácii žili asi dva mesiace, denne čelili vyhrážkam a nátlaku, aby opustili ubytovňu. V týchto prípadoch už môžeme hovoriť o ohrozovaní zdravia a života," informovala JUDr. Adriana Krajníková.
Podľa slov právnych zástupcov poškodených, nedeľňajšia deložácia prebehla protizákonne.
"Nie je preukázané, že bol dôvod na ukončenie zmluvného vzťahu zo strany majiteľa nehnuteľností, ak sa dokáže, že dôvod bol, vysťahovanie nemalo prebehnúť takým spôsobom ako prebehlo. Deložovanie prebehlo pod násilím psychickým a podľa slov niektorých poškodených aj za použitia telesnej sily, keď nechceli opustiť obytné priestory, boli im násilím zvesené dvere z pántov," objasňuje situáciu Mgr. Drahoslav Potoček.
"Momentálne je na súde podaná určovacia žaloba, predmetom ktorej je rozhodnutie, o aký druh užívania nehnuteľnosti ide. To je totiž základný sporný bod. Podľa rozhodnutia súdu budeme ďalej postupovať v zmysle zákona. Pokiaľ by bolo aj preukázané, že ďalšie zotrvanie mojich klientov, a to hoc aj len niektorých z nich, nie je ďalej v spornej nehnuteľnosti opodstatnené, ukončenie ich užívacieho vzťahu musí mať zákonnú formu a nemôže byť vynútené hrubým porušením zákona," dodala JUDr. Adriana Krajníková.
Autor: tor
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári