akcionárov. Ich akcie sa zo zaknihovaných (verejne obchodovateľných) cenných papierov zmenia na listinné. V praxi to znamená, že spoločnosť VSŽ prestane byť obchodovaná na akejkoľvek burze u nás aj v zahraničí a zároveň rozhodnutím väčšiny akcionárov obmedzila prevoditeľnosť svojich akcií na meno. Pre zhruba 80 000 drobných akcionárov to prinesie v podstate len nepríjemnosti, keďže v budúcnosti už nebudú mať možnosť predať alebo kúpiť akcie VSŽ. Navyše o spoločnosti nebudú mať až také podrobné informácie, aké boli napríklad aj v jej poslednej výročnej správe. Keďže majoritný akcionár, Penta Group chce VSŽ v podstate premeniť na súkromnú akciovú spoločnosť neobchodovateľnú na burzách, nebudú železiarne musieť svojim akcionárom poskytovať toľko informácií ako v súčasnosti.
Minoritní akcionári, ale aj štát v zastúpení FNM vlastniaci 16,5 percenta akcií teraz musia čakať na vyhlásenie povinnej ponuky na prevzatie akcií zo strany Penty ako najsilnejšieho akcionára.
"Penta ešte minulý rok FNM predložila konkrétnu ponuku za konkrétnu cenu, fond na ňu ale pre nás nejakým zvláštnym spôsobom nereflektoval a len nám oznámil, že ju berie na vedomie," skonštatoval Predseda Dozornej rady VSŽ a člen Predstavenstva Penta Group Jaroslav Haščák (na snímke).
VSŽ musí ponúknuť odkúpenie akcií minimálne za cenu polovice čistého obchodného imania pripadajúceho na akciu, alebo za priemernú cenu akcií obchodovaných v anonymných obchodoch na burze za posledných 6 mesiacov. Kým v "zlatých" časoch stáli akcie aj vyše 700 Sk a ich súčasná nominálna hodnota je 343 Sk, na burze sa v poslednom polroku obchodovali okolo hranice 90 Sk... A ako sa to v praxi má realizovať?
"Bude sa to skladať z niekoľkých parciálnych krokov. Najprv ako spoločnosť vyhlásime povinnú ponuku na odkúpenie akcií, realizujeme to a neskôr prebehne stiahnutie akcií z trhu. Potom sa vydajú listinné cenné papiere, oznámime ich vydanie a vyzveme akcionárov, aby si ich prišli vyzdvihnúť. Ak na to zabudnú, bude nasledovať ďalšia výzva priamo listami ako aj publikovaním v Obchodnom vestníku, aby to urobili v náhradnom termíne. Zákon stanovuje konkrétne lehoty, v akej postupnosti majú nasledovať všetky tieto kroky. Odhadujeme, že by to malo prebehnúť do konca októbra," uviedol J. Haščák.
Tí akcionári, ktorí budú chcieť reagovať na povinnú ponuku nákupu akcií, budú môcť svoj predaj realizovať cez zatiaľ neurčenú banku.
"Vedieme rokovania s veľkými slovenskými bankami majúcimi stovky pobočiek, ktoré by sa už čoskoro mali ukončiť. Čo sa týka vydávania listinných cenných papierov, zákon presne špecifikuje, akým spôsobom a v akých lehotách sa akcionárom oznamujú tieto skutočnosti. Oznamuje sa to v periodikách s celoštátnou pôsobnosťou ako aj osobnými listami na meno každého akcionára. V ňom ich budeme informovať o záveroch a o postupe, ktorý vyplýva z uznesení prijatých na VZ. Každý akcionár bude mať primeranú lehotu na to, aby sa mohol rozhodnúť, akým spôsobom bude postupovať," hovorí J. Haščák.
Ako ešte poznamenal, spoločnosť vytvára každému akcionárovi predpoklady na to, aby mal v tomto smere všetky informácie. Ak sa rozhodnú pristúpiť na ponuku Penty, majú záujem, aby to pre nich bolo "technicky" príjemné.
"Existuje aj určité percento akcionárov, ktorí nekomunikujú so spoločnosťou a dokonca si ani na opätovné výzvy neprišli vyzdvihnúť dividendy. V takomto prípade nemôžeme niesť zodpovednosť za to, že aj napriek opakovaným výzvam si nedali do poriadku adresu a nemajú z akýchkoľvek príčin s nami záujem komunikovať, hoci ide o ich peniaze," dodal šéf Dozornej rady železiarní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári