úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice L. Pasteura a podľa slov jej prednostu mal neobvykle masívnu reakciu na hadí jed. Ročne sa traumatológovia stretnú s dvoma až troma uhryznutiami jedovatým hadom, avšak takéto reakcie sú pomerne zriedkavé. Podľa všetkého sa pod to podpísalo horúce počasie - účinnosť jedu podľa odborníkov závisí na teplote vonkajšieho prostredia.
"Uhryznutie hadom obvykle nie je veľmi nebezpečné. V závislosti na dávke toxínu, ktorý vnikne do organizmu, sa objavujú lokálne či celkové príznaky. Medzi tie prvé patrí začervenanie a bolesť v okolí rany, ktorá sa môže prípadne rozšíriť na celú končatinu, medzi celkové zas tŕpnutie úst a bolesti hlavy. V minulosti sa nie každému uhryznutému musel podať protijed a nie každý bol hospitalizovaný. Dnes pacientom preventívne picháme hadie sérum a obvykle ich prijmeme aspoň na pozorovanie," hovorí MUDr. Miroslav Kitka, podľa ktorého je pre podobné prípady na ambulancii kliniky úrazovej chirurgie sérum vždy k dispozícii.
Ak človeka uhryzne had, nemusí to byť práve jedovatý druh. Vretenica obyčajná, ktorej sa tiež ľudovo hovorí zmija, býva často zamieňaná s neškodnou užovkou. Tá na rozdiel od vretenice nemá charakteristickú trojuholníkovú hlavu. Naopak, typická ‚cikcakovitá' čiara na chrbte zmijí môže u tmavších variet chýbať, preto nemusí byť vždy spoľahlivým rozpoznávacím znakom.
Vretenica je považovaná za najagresívnejšieho hada žijúceho u nás, pričom útočnejšia býva počas teplých dní. Aj tieto hady však útočia iba vtedy, ak sú náhle vyrušené a cítia ohrozenie, napríklad ak nemajú únikovú cestu. Preto ich netreba dráždiť prudkými pohybmi. V prípade, že vo svojej blízkosti začujete varovné syčanie, najlepšie urobíte, ak ostanete nehybne stáť, kým sa had neodplazí do úkrytu. Riskovať uhryznutie neradno, aj keď zmija len zriedkakedy dokáže ohroziť dospelého človeka. Pre malé dieťaťa alebo alergika by to však mohlo mať závažné následky.
"Vlani sme tu mali dieťa, ktoré malo pomerne veľký klinický nález po uštipnutí na ruke, teda väčšie príznaky otravy. Takisto muselo byť hospitalizované a dostať hadie sérum. Okrem toho sa u pacientov pohryzených hadom prevádza chirurgické vyčistenie rany," vysvetľuje prednosta kliniky úrazovej chirurgie.
S hadmi sa počas teplých letných dní možno stretnúť aj v okolí Košíc, najčastejšie na lúkach neďaleko lesa či slnkom zaliatych rúbaniskách. Vyhrievajú sa na slnku, pričom preferujú tiché miesta. Pri vyrušení sa rýchlo odplazia preč, ak sa vám však náhodou podarí dostať do ich bezprostrednej blízkosti, môžu zaútočiť. V prípade, že sa tak stane, zachovajte pokoj. Najlepšie, čo môžete urobiť, je zaviazať si miernym tlakom končatinu nad miestom uhryznutia - aspoň o päť-desať centimetrov bližšie k srdcu. Nuž a potom sa čo najrýchlejšie dopravte do nemocnice. Lekári už zvážia, čo s vami ďalej.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári