štábu logistiky Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) plk. Ing. Metoda Sedláka.
Ako ste spokojný s prípravami na vstup OS SR do NATO?
"Úlohy v oblasti logistiky sú postupne plnené v zmysle dlhodobého plánu štruktúry a rozvoja ozbrojených síl SR. Oblasť logistiky prechádza zložitým procesom transformácie, ktorého cieľom je ovplyvniť schopnosť logistickej podpory OS SR a zabezpečiť kompatibilitu a interoperatibilitu s NATO v rámci logistických systémov, organizačných štruktúr a počtov. Na základe vojenskej stratégie bol spracovaný dokument ozbrojené sily - Model 2010, na ktorý nadväzuje plán štruktúry a rozvoja ozbrojených síl SR. V oblasti logistiky bol takisto spracovaný Implementačný plán, ktorý rieši úlohy logistiky OS SR na roky 2002 2010. V uplynulom období bola hlavná pozornosť sústredená na komplexnú reformu logistiky. Dôraz bol položený na spracovanie logistickej doktríny OS SR a vytváranie logistických organizačných štruktúr kompatibilných s požiadavkami doktríny NATO na strategickom, operačnom a taktickom stupni velenia. Je celý rad náročných úloh, ktoré ešte zostávajú plniť. Ide predovšetkým úlohy štandardizácie a kodifikácie so zabezpečením prechodu na 5 materiálových tried podľa klasifikácie NATO a s tým súvisiace úlohy prípravy materiálového manažmentu, vrátane zavedenia logistického informačného systému."
V blízkej budúcnosti bude logistika riešiť otázky súvisiace s ukončením povinnej služby a profesionalizáciou OS SR.
"Za najzložitejšie úlohy považujem prechod na scivilnenie niektorých služieb, ktoré si doposiaľ Armáda SR a následne OS SR zabezpečovali takmer výlučne vlastnými silami, ako sú napríklad upratovanie, stravovanie, údržba, či stráženie objektov. Tieto úlohy považujem za zložité predovšetkým z hľadiska finančnej náročnosti. V rámci implementácie logistických štandardov NATO bude dôležitou úlohou pre logistiku zabezpečiť podmienky pre poskytovanie podpory hostiteľskou krajinou. Za jednu z prioritných úloh považujem dokončenie procesu vytvorenia Spoločnej logistickej podpornej skupiny do roku 2005, ktorá ako multifunkčný element bude vykonávať podpornú činnosť v prospech veliteľstiev pozemných a vzdušných síl na území SR, ako aj na podporu operácií mimo územia SR."
Ing. Sedlák sa taktiež vyjadril k otázke, či je v súčasnosti naša logistická podpora kompatibilná s logistickými súčasťami armád NATO.
"V rámci komplexnej výstavby OS SR na nový typ tzv. Model 2010 sú vykonávané štrukturálne zmeny v systéme logistickej podpory vojsk, ktorý postupne bude kompatibilný so systémom logistických súčastí armád NATO na strategickom, operačnom a taktickom stupni velenia. Realizáciou opatrení štrukturálnych zmien na všetkých stupňoch riadenia logistiky dôjde k poklesu personálu o 6,7 percenta profesionálnych vojakov a 46,4 percenta civilných zamestnancov na cieľové počty logistického personálu v roku 2007."
A ako sú na tom logisti po jazykovej stránke?
"Jazyková a zároveň i odborná príprava manažérov logistiky v OS SR je vykonávaná v rámci plnenia troch partnerských cieľov, ku ktorým sa prihlásili OS SR už v roku 2000. Tieto ciele sú zamerané na odbornú i jazykovú prípravu príslušníkov logistiky v počte 50 osôb, ktorí sú predurčení na obsadenie funkcií v medzinárodných logistických štáboch a na zabezpečenie kvalitného logistického personálu pre styk s mnohonárodným veliteľstvom. Vybraní príslušníci sú koncepčne pripravovaní formou absolvovania odborných a jazykových kurzov v zahraničí a taktiež intenzívneho jazykového vzdelávania v rámci jazykových pracovísk OS SR. V súčasnosti sú OS SR schopné poskytnúť 20 príslušníkov do medzinárodných logistických centier."
Autor: František Mrva
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári