Zsolt Simon, aby sa na vlastné oči presvedčil o dôsledkoch sucha v našom regióne, konkrétne v hornádskej časti Moldavskej nížiny.
"Je to prvé stretnutie po linke Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK)," informoval nás predseda SPPK v Košiciach Marián Sabolčák. "Kvôli suchu sú poškodené takmer všetky plodiny. Napríklad z repky olejnej bude výnos pod 1 tonu na hektár a norma je od 2 do 3 ton na hektár. Norma pri pšenici je 4 až 5 ton na hektár, teraz to bude len polovica. Pri jačmeni je norma 3,5 až 4,5 tony na hektár, my očakávame úrodu okolo 2 až 3 tony. Ale sucho sa nepodpísalo len pod polovičné výnosy, ale aj pod zníženú kvalitu. Pri jačmeni sa vplyvom rýchleho dozrievania tak poškodila kvalita, že nie je možné dopestovať sladový jačmeň."
Ale nie všetky podniky v našom regióne sú rovnako postihnuté. "Najhorší stav je od Košíc po Sorošku. V ÚKSÚP-e sú momentálne najhoršie porasty v histórií," dodal M. Sabolčák. Ani polievanie v našom okrese plodinám nepomôže, pretože zalievať si nemôže dovoliť skoro nikto, keďže jedinou výdatnou riekou je tu Hornád.
Že stav v jednotlivých poľnohospodárskych podnikoch na východe Slovenska je rôzny, potvrdil aj minister, ktorý do Hanisky pricestoval z Čiernej nad Tisou. "V Čiernej nad Tisou bolo mokro, pretože tam práve počas našej návštevy napadalo 40 milimetrov vody. Ale už o pár kilometrov ďalej padli len 3 milimetre vody. Preto chodím po jednotlivých podnikoch, aby som si utvoril reálny obraz. Budeme analyzovať každý podnik zvlášť, preto sa to nedá robiť plošne na regióny. Analyzovať však budeme aj to, či poľnohospodári urobili všetko preto, aby úroda bola dobrá. Samozrejme, ministerstvo bude hľadať spôsoby, ako poľnohospodárom pomôcť."
Z. Simon odhaduje, že už koncom augusta a začiatkom septembra by mohli byť hotové analýzy a materiál bude posunutý na riešenie do vlády.
Zatiaľ odborníci odhadujú straty na objeme obilnín vo výške 1,5 miliardy korún. Celkové škody sa však do konca roka podľa odhadov poľnohospodárov vyšplhajú až na 5-miliardovú hranicu. Ako poľnohospodári sami konštatujú, bez pomoci vlády si neporadia. "Nie sme schopní založiť novú úrodu bez pomoci vlády. Sucho však postihlo celú Európu. V Čechách evidujú výpadok jedného milióna ton pšenice, podobne je to v Maďarsku aj v Poľsku. Ukrajine, od ktorej sme v minulosti pšenicu nakupovali, chýba tento rok 9 miliónov ton. Nedostatok obilnín bude v celej Európskej únii. A trh s obilninami je liberálny. To znamená, že cena za tonu je určená minimálna, ale nie maximálna," uviedol predseda SPPK Ivan Oravec.
Samozrejme, škody v agrosektore sa premietnu aj do konečných spotrebiteľských cien. I keď, ako tvrdí I. Oravec, v poľnohospodárskej prvovýrobe sú ešte ceny na úrovni minulého roku. "Týka sa to aj bravčového mäsa, aj obilnín. Treba si uvedomiť, že terajšie zvýšenie cien majú na svedomí iné vplyvy. A to zvýšenie energií a od augusta aj spotrebné dane," dodal I. Oravec.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári