Investment a britskej firmy A.R.T. Investments Limited, ktoré dokopy kontrolujú takmer dve tretiny akcií železiarní. V spolupráci s ďalšími menšími "spriaznenými" vlastníkmi akcií sa im aj napriek nesúhlasu zástupcov drobných akcionárov a štátu v zastúpení FNM podarilo schváliť všetky návrhy, ktoré predložili. Na VZ sa zúčastilo celkovo 83,9 percenta všetkých akcionárov, pričom z 80 000 drobných akcionárov si cestu do košického Spoločenského pavilónu našlo rovných 25...
Akcionári najprv schválili návrh Predstavenstva na vyriešenie minuloročnej straty, ktorá dosiahla takmer 4,9 miliardy Sk. Na jej aspoň čiastočné vynulovanie sa použije celý rezervný fond vo výške 226,8 milióna Sk a nerozdelený zisk z minulých rokov v objeme 2,06 miliardy. "Zvyšných" vyše dve a pol miliardy korún bude figurovať v účtovníctve spoločnosti ako neuhradená strata minulých rokov. Aj napriek nesúhlasu drobných akcionárov vedených Milanom Kasanickým, ktorí chceli celú stratu zaúčtovať do neuhradenej straty minulých rokov s tým, že prostriedky z rezervného fondu a nerozdelený zisk z minulých rokov zostanú nedotknuté, dali majoritní akcionári prednosť vyššie rozpísanému návrhu pred myšlienkou na vysporiadanie straty znížením základného imania (ZI) VSŽ o 2,55 miliardy korún zo súčasných 5,64 na 3,1 miliardy korún. Členovia Predstavenstva železiarní svoj krok neznížiť ZI odôvodnili skutočnosťou, že strata vznikla najmä tvorbou rezerv a opravných položiek k súdnym sporom, ktoré v prípade prehier môžu VSŽ stáť až 4,39 miliardy korún. Aj preto chcú počkať na ďalší vývoj v týchto kauzách k 31. decembru 2003.
Akcionári schválili aj vytvorenie rezervného fondu vo výške takmer 4,9 mld. Sk, ktorý by mal kryť riziká a straty z ešte neskončených súdnych sporov, ako aj podnikateľskej činnosti železiarní. M. Kasanický voči tomu podal opäť protest. Argumentoval tým, že výška rezervného fondu je až príliš "nadrozmerná" a naznačil, že cieľom tohto kroku je vyšachovanie terajších drobných akcionárov z tejto veľkej finančnej hry.
Zástupcovi spoločnosti Penta sa podarilo presadiť aj návrh na ukončenie verejného obchodovania s akciami VSŽ z Burzy cenných papierov v Bratislave ako aj zo všetkých ďalších "trhov" a ich premenu zo zaknihovaných cenných papierov na listinné. FNM vlastniaci vyše 16 percent akcií síce spolu s niektorými menšími akcionármi hlasoval proti stiahnutiu akcií, no tento návrh na zmenu stanov napokon prešiel doslova o chlp tesnou dvojtretinovou väčšinou (66,985%) všetkých akcionárov VSŽ. Zároveň sa odsúhlasilo aj obmedzenie prevoditeľnosti akcií na meno, ktorá vylúči z okruhu nadobúdateľov akcií iné osoby ako ich súčasných majiteľov. Aj tentoraz podal protest M. Kasanický, ktorý ho zdôvodnil tým, že takéto rozhodnutie nielenže poškodí najmä drobných akcionárov, ale utrpí ním náš už aj tak zdecimovaný kapitálový trh, na ktorom patrili akcie VSŽ k dlhodobo najobchodovanejším.
Tradičný účastník VZ "ujo Mišo" na znak smútku síce navrhol "osláviť" toto rozhodnutie spoločným prípitkom akcionárov s členmi vedenia VSŽ, no pochopenie u nich nenašiel. "Zákon nedovoľuje alkohol na VZ, mňa aj vás by odtiaľ museli vyviesť," uviedol prezident VSŽ P. Bendikt.
Len pol percenta hlasov získal návrh Jozefa Uhríka, aby spoločnosť realizovala povinnú ponuku na predaj akcií v ich nominálnej hodnote 343 Sk a nie trhovej hodnote, ktorá bude niekde na úrovni okolo 90 Sk. Valné zhromaždenie schválilo aj zmenu predmetu podnikania spoločnosti, individuálnu a konsolidovanú účtovnú uzávierku, zásady ďalšieho smerovania VSŽ a pokyny pre činnosť Predstavenstva.
(Viac čítajte na strane 2)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári