(Ferrocentra) od desiatej hodiny. Drobní akcionári podniku si budú musieť trochu privstať. Ak si chcú uplatniť svoje hlasovacie a akcionárske práva, môžu sa vo Ferrocentre zaregistrovať už od ôsmej hodiny, no musia to stihnúť najneskôr do jeho začiatku.
Medzi najzaujímavejšie body dnešného VZ bude isto patriť informácia o strate spoločnosti za rok 2002 a schválenie opatrení v zmysle Obchodného zákonníka na jej riešenie. Možností je viacero, isté je len to, že kvôli spomínanej strate sa akcionári budú zbytočne tešiť na dividendy...
Predstavenstvo by dnes malo navrhnúť akcionárom, aby rozhodli o zaúčtovaní tejto straty do neuhradenej straty za minulé roky. Ak tento návrh neprejde, bude sa musieť strata riešiť znížením základného imania. V prípade schválenia tejto alternatívy by základné imanie spoločnosti kleslo zo súčasných 5,6 miliardy na 3,1 miliardy korún a menovitá hodnota akcií by klesla z 343 na 188 korún. VSŽ-ka totiž vykázala za minulý rok stratu 4,9 miliardy korún. Ako na nedávnej tlačovej konferencii uviedol predseda Dozornej rady Jaroslav Haščák, takýto hospodársky výsledok bol dosiahnutý kvôli potrebe zreálniť stav účtovníctva zaúčtovaním opravných položiek a rezerv. Najväčším problémom VSŽ sú súdne spory, kde rôzni veritelia žalujú spoločnosť až o vyše 4 miliardy korún, a aj preto musela spoločnosť vytvoriť pre prípad neúspechu v nich opravné položky. V prípade nevyčerpania týchto prostriedkov dôjde podľa J. Haščáka postupne k ich rozpúšťaniu do výnosov.
Na VZ budú akcionári rozhodovať aj o stiahnutí akcií VSŽ z burzy, teda k ich zmene zo zaknihovaných (verejne obchodovateľných) akcií na listinné. Dôvod na tento krok je podľa majoritných akcionárov skutočnosť, že súčasná štruktúra s 80 tisíc drobných akcionárov je pre spoločnosť nevyhovujúca. Naopak ochranné spoločenstvo minoritných akcionárov (OSMA) tvrdí, že po schválení tohto kroku prídu drobní akcionári o svoje peniaze, keďže sa tým pre nich zníži šance speňažiť niekedy svoj majetok.
Drobní akcionári by však podľa J. Haščáka mali dostať tzv. "odškodné" - budú mať možnosť predať svoje akcie prostredníctvom povinnej ponuky už tohto roku. Predpokladá sa, že cena, za akú ich budú môcť predať, sa bude pohybovať na úrovni 80 až 90 korún, hoci reálna cena by podľa združenia OSMA mala byť minimálne dvojnásobná. OSMA pritom podozrieva najväčších akcionárov VSŽ, spoločnosti Penta a A. R. T. Investments, že sa svojou politikou snažia umelo znížiť hodnotu čistého obchodného imania. Predstavenstvo však všetky obvinenia dôrazne odmietlo.
Akcionári by sa okrem toho mali zaoberať aj informáciami o obchodnom pláne a finančnom rozpočte na rok 2003, odvolaním niektorých členov dozornej rady a zásadami ďalšieho smerovania VSŽ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári