krajských a 46 obvodných úradov vykonávať štátnu správu na úsekoch všeobecnej vnútornej správy, živnostenského podnikania, civilnej ochrany a riadenia štátu v krízových situáciách, zvyšné kompetencie zostanú na regionálnej a miestnej samospráve. Celková reforma verejnej správy však aj napriek pôvodným predpokladom neprinesie úsperu finančných výdavkov na mzdy úradníkov, dokonca by ich malo byť ešte viac... Aj o tom, prečo je to tak, sme sa porozprávali so štátnym tajomníkom ministerstva vnútra Martinom Padom (na snímke).
Pôvodne sa od začiatku júla plánovalo zníženie počtu úradníkov na Krajských úradoch o vyše 800 pracovníkov, napokon sa ich počet zníži o 641 a aj z toho 259 miest nebolo obsadených. Kde to "zahaprovalo"?
- Viaceré rezorty vzniesli výhrady, že by to bolo prílišné zníženie a naopak žiadali o navýšenie ich počtu, keďže potrebujú ľudí z titulu potreby novej agendy súvisiacej z našim vstupom do EÚ. Potom to boli aj výhrady z odborov sociálnych vecí, ktorých pracovníci už teraz nestíhajú svoju agendu a ministerstvo financií prisľúbilo uvoľniť prostriedky na zvýšenie ich počtu. My sme urobili len takú úpravu, že ich počty sa nebudú navyšovať a my nebudeme ich stav znižovať.
Keď sme sa vás začiatkom roka pýtali, či si viete predstaviť zánik okresných úradov a vznik špecializovanej štátnej správy k 1. januáru 2004, neboli ste o tom úplne presvedčený. Zmenilo sa už niečo na vašom opatrnosti?
- Pozrite, vláda schválila zrušenie OÚ k 1.1. 2004. Ak sa nič mimoriadne nestane, nepochybujem o tom, že je to možné zrealizovať. Neobávam sa toho, že by sme nezvládli zrušiť OÚ, problémom môže byť, že pri príprave zákona o špecializovanej štátnej správe, nad ktorými dohliada príslušný rezort, sa môže na niečo zabudnúť. Ministerstvo vnútra pripravovalo konkrétne zákony ako prvé, zvyšné ministerstvá to urobili až po nás. Ak náhodou sa v tých zákonoch na niečo zabudne, bude v určitom časovom horizonte problém riešiť viaceré problémy pri presune pracovníkov, kompetencií a finančných prostriedkov. Rušenie OÚ je už v takej podobe, že si neviem dosť dobre predstaviť, žeby sa to teraz zastavilo.
Viacerí prednostovia z Košického kraja sa nedávno pre náš denník vyjadrili, že celkom nechápu význam takej reformy verejnej správy, kde sa namiesto jej zoštíhľovania počet úradníkov celkovo ešte zvýši. Toto celkom nechápe ani verejnosť.
- No, v tejto otázke sú dva rozdielne veci, ktoré by som od seba rád oddelil. V prvom rade hovorme o zmysle decentralizácie štátnej správy. Ten vidím v tom, že sa posiluje pozícia samosprávy a oslabuje sa pozícia štátu. V druhom rade je to presun kompetencií bližšie k občanovi, hoci mnohí tvrdia opak. My sme sa za posledné dva roky presunuli veľkú časť kompetencií na samosprávu. Tie najdôležitejšie, s ktorými ľudia pravidelne prichádzajú do styku, sú už "dole". My rušíme 79 okresných úradov a vytvárame 46 obvodných úradov, no zároveň vytvárame ďalšie detašované pracoviská do počtu 121. Na týchto pracoviskách, ktorých bude viac a bližšie k ľudom, budú mať občania k dispozícii tie činnosti, ktoré sú pre nich dôležité, napríklad môžem spomenúť vydávanie občianskych a vodičských preukazov, či cestovných dokladov. Preto odmietam myšlienku, že sa štátna správa vzdiali občanovi, ona sa k nemu naopak priblíži.
Teda sa priblíži za cenu väčšieho počtu úradníkov na všetkých stupňoch?
- Tak zrejme aj áno, ale v roku 1996 bol vtedy ešte Mečiarovou vládou schválený projekt, kde v cieľovom roku 2000 malo byť zamestnaných takmer 20 000 úradníkov. Dnes ich je v štátnej správe niečo viac ako 12 000. My ideme s tabuľkovými počtami dolu. Myslieť si však, že agendu, ktorá bola na KÚ a OÚ, môže pri prechode kompetencií na samosprávu vykonávať ten istý počet ľudí, je nereálne. Preto len ťažko sa dá uvažovať o tom, že presunutím pracovníkov a kompetencií ušetríme na mzdách úradníkov. Akonáhle prebehne finančná decentralizácia, samosprávne orgány si budú môcť ináč zariadiť početný stav a zloženie oddelení na svojom úrade. Vtedy sa už samostatne budú môcť rozhodnúť, na čo majú a čo si môžu dovoliť platiť zo svojho rozpočtu. Teraz pri zabezpečovaní kompetencií a pri účelovom financovaní zo štátneho rozpočtu to pre nich nie je možné, lebo sú tam iné pravidlá. V každom prípade je našim cieľom dosiahnuť zníženie počtu pracovníkov v štátnej správe, a to nielen v správe nášho ministerstva, ale celkovo na Slovensku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári