niektorých štátov USA, objavili i dvaja slovenskí zástupcovia. Vzhľadom k tomu, že posledné desaťročie je zamerané na odbúravanie zastaralých a nehumánnych metód v oblasti starostlivosti o duševné zdravie, bolo hlavným cieľom konferencie pomôcť východným krajinám preklenúť obrovskú priepasť oproti zvyšku Európy.
Košický kraj na konferencii zastupovala Drahoslava Kleinová, riaditeľka združenia príbuzných a priateľov ľudí z duševnými poruchami Radosť, ktoré má čo do reformy psychiatrie, pred ostatnými košickými zariadeniami, už päťročný náskok.
"Na sedeniach, kde spoločne diskutovali autori pilotných projektov - psychiatri, pacienti, rodičia a sociálni pracovníci. Každá pracovná skupina rozoberala situáciu vo svojej krajine a meste a tiež plán, ako tento stav zmeniť," vysvetľuje Dada Kleinová.
Tak ako to v tomto smere vyzerá v Košiciach?
"Doteraz v meste oficiálne fungovalo len jedno Psychosociálne centrum, ktoré však nespĺňalo deklarovanú funkciu denného stacionára," vysvetľuje riaditeľka Radosti. "Podarilo sa nám na tento fakt upozorniť mesto, ako zriaďovateľa a tak už v súčasnosti prebieha kokurz na riaditeľa. Veríme, že sa služby centra konečne zladia s potrebami psychiatrických pacientov. V Košiciach od januára takisto funguje kvalitný denný stacionár pri poliklinike Nad jazerom. Radi by sme v budúcnosti kooperovali s týmito zariadeniami v prospech pacientov a zosúladili naše služby. Sme ochotní podeliť sa s nimi o svoje päťročné skúsenosti."
Združenie Radosť poskytuje od novembra 2002 sociálne poradenstvo a sociálnu prevenciu pre ľudí s duševnými poruchami. Takisto služby, ako je reintegrácia do spoločnosti cez hudobné, pracovné a športové aktivity, kultúrne podujatia, psychorehabilitačné pobyty v prírode a rôzne formy alternatívnych terapií (napr. hipoterapia). Predstavuje druhý stupeň starostlivosti po hospitalizácii v nemocnici a pobyte v dennom stacionári, či inom dennom zariadení. Dôležitá súčasť Radosti je tiež silná osvetová kampaň smerom k spoločnosti. "Práve konferencia nás primäla k tomu, aby sme sa v našej sociálnej prevencii komplexnejšie zamerali na rodinu," pokračuje Dada Kleinová. "Chceme tiež viac počúvať a akceptovať požiadavky samotných užívateľov psychiatrických služieb a na základe toho naše služby koncipovať. Jednou z domén je tiež založenie rehabilitačého strediska, pre klientov s ťažkým zdravotným postihom. Boli by sme radi, keby sa to podarilo už v januári. Ostatných, ľahšie handicapovaných klientov chceme viac orientovať na prácu. Aby začali účelne využívať svoje zručnosti a schopnosti."
O tom, že Európa je nielen v starostlivosti o psychicky chorých o riadny kus pred nami, vie každý. Ale mali sme sa čím pochváliť aj my?
"Na konferencii sme zaujali najmä našim "tetralógom", teda verejnými besedami o psychických poruchách medzi lekármi, pacientami, rodičmi a verejnosťou. Naši pacienti sa nebáli verejne vystupovať v masmédiách a hovoriť o svojich chorobách, čo je zase veľký krok vpred. Pre mnohé krajiny bol tiež inšpiráciou náš pilotný antistigmatický projekt cez publikácie pre rodiny i verejnosť," uzavrie Drahoslava Kleinová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári